Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mariachim's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2005
    Postari in forum
    41
    Increderea si respectul reciproc se "construieste" din pintece...Nu trebuie sa asteptam ca puiul sa implineasca vreo 14-15 ani ca sa vedem daca are sau nu incredere in noi !!Daca tu esti sincer cu el, nu-i iei in ris parerile, il determini sa aibe acelasi comportament. Cel putin cam asa procedez eu si-am observat ca nu prea are secrete fata de mine. Am pretentia ca discut cu un om aproape mare ( are 18 ani) care are discernamint si chiar daca mai avem si divergente, ii spun parerea mea si-l las s-o "rumege" in liniste...Am observat ca de multe ori mi-a dat dreptate, desi nu mi-a spus :"da mama...ai avut dreptate in privinta asta" Oricum e destul de greu sa-i convingi ca si noi am fost ca ei. Fiu-miu chiar mi-a zis o data : pe vremea ta...erau alte timpuri !! Da, de acord, nu erau atitia derbedei...atitea fite in capetele noastre si parca exista mai mult respect. Dar trebuie sa ne adaptam vremurilor, altfel sintem catalogati ca "demodati". Sint mindra cind ii aud pe amicii fiului meu zicind ca si-ar dori ca si parintii lor sa fie ca noi( eu si tatal lui Alex-ca despre el vorbim) si ne straduim sa facem fata cerintelor vietii alaturi de copilul nostru. Cred ca pina acum ne-am descurcat rezonabil, pt ca n-am primit prea multe reclamatii.E important sa-i dai impresia ca e liber sa faca ce doreste si cind ii dai sfaturi, sa nu-l bati prea mult la cap...ca tare le displace chestia asta. Lasa-i personalitatea sa zburde in voia ei, dar friiele sa fie in mina ta si totul e bine. E greu sa dai retete, dar daca-ti iubesti copilul, nu se poate sa nu gasesti calea catre sufletul lui. Mult succes.

Floricica Nou Venita luminita2's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    9
    pustiul tau mariachim ,are 18 ani,dar cum era la 14?

Floricica Nou Venita mariachim's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2005
    Postari in forum
    41
    Stai sa ma ginsesc...La 14 ani Alex era cumintel si in focurile examenului de capacitate, deci f.f.f.f. nervos, pardon, irascibil ! Aveam momente in care nu-mi mai gaseam cuvinte sa-l incurajez. Pe vremea aceea inca isi mai facea timp sa mai stea la palavre si cu mine. Acum e mai greu un pic sa-l abordez. Sa nu intelegi ca n-avem ce discuta, dar mai degraba intra pe MESS si vorbeste cu amicii decit sa stea la birfa cu mine. Si sa stii ca-i respect programul, pentru ca are nevoie si de prieteni, nu numai de parinti. Si slava Domnului ca are prieteni buni si cuminti. Iti doresc succes si sa aveti multe impliniri. Numai bine.

Floricica Nou Venita carmenutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2006
    Postari in forum
    3
    ff..eu nu stiu ce sa fac!! voi toate ce faceti cu messengerul???? fata mea are 16 ani si deja vorbeste cu multi oameni cidati..si care par periculosi!!! sigur nu sunt singuraa in aceasta situatie.... de aceea cer papreri!!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    be messul e cel mai tare! faceti o gresale interzicand asta, eu una as face un taraboi de nu m-ar uita toata viata. uitete la ce am scris la internetul si copilul park :)) vai vai memoria mea....

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    internetu pt adolescenti asa.... imi cer scuze pt erori...deci corectez:o gresala*.

Floricica Nou Venita eusiatat's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2006
    Postari in forum
    1
    umm... nu stiu ce caut pe aici..dar ma gandeam.. sa va cer si eu o parere.. sunt o adolescenta de 14 ani jumatate...ma inteleg foarte bine cu parintii mei insa.. sunt mult prea stricti.. la varsta asta.. nu am voie sa ies in oras cu prietenele, sa merg la concerte in aer liber si nimic de acest gen...am incercat sa le explic ca am crescut dar mama se incapataneaza sa inteleaga. la capitolul invatat stau foarte bine, nimeni nu se plange.. doar ca nu stiu.. m'am saturat sa gasesc tot timpu scuze cand colegii ma invita undeva.. sa zic ca sunt plecata sau stiu eu ce alte inventii.... ce pot sa fac?

Floricica Nou Venita ana mocanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    31
    Buna!
    Am si eu un baiat de 13 ani si este cam singuratic. Nu pre are prieteni si cei pe care ii are sunt cam departe. Eu incerc sa il iau cu mine sa isi faca prieteni dar mai greu ii este sa intretina aceste relatii. Nu prea este pe faza sa ia adrese de mess, nr de tel sau aadrese de e-mail. Ba cateodata ii atrag eu atentia sa le ia. Ii fortez eu mana sau este el uituc? caci dupa aceea ar sta la taclale cu ei toata ziua.
    Ce nu ii place? sa vb urat si cu injuraturi. Din pacate foarte multi copii de varsta lui au un limbaj execrabil pe net.
    Din cauza aceasta nici nu se prea poate adapta la scoala.
    Eu ii spun ce este frumos, dar cu relatiile lui cum ramane?
    Poate stie cineva o cale de miljoc!

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    ar fi bine sa nu se intalneasca cu ei, sa fac diferenta intre distractia de pe net si realitate. ptr ca mai toti isi construiesc alte personalitati pe net! sunt multi ciudati!

Floricica Nou Venita ana mocanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    31
    Dar nu ar fi bine sa aflam si cam ce discuta? Nu ma refer la spargerea parolei, ci la discutii cu copilul fie direct la subiect fie tangential. Caci daca iti cunosti copilul simti ca iti ascunde ceva.

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    discutiile de pe net sunt de multe ori pe subiecte tabu. daca reusesti sa il faci sa-ti spuna ce se discuta, eu te felicit! chiar daca tinerii sunt cuminti si devreme acasa, ei vorbesc des despre sex pe net sau fac sex virtual. mai ales cei mai timizi gasesc in internet o cale de a se desfasura in voie. eu nu am dezvaluit alor mei chiar tot ce vorbeam pe net!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari