Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Buna,mamicutze!Mi s-a parut interesanta ideea cu infiintarea clubului educatoarelor si m-am gandit sa formam si unul al invatatoarelor.Sa discutam intre noi despre scolari si sa invitam parintii sa ne puna intrebari legate de problemele intampinate.

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Va astept si pupici...

Floricica Nou Venita muguet_27's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2007
    Postari in forum
    152
    ne primiti si pe noi profii?
    eu lucrez in invatamantul gimnazial, dar predau engleza si la clasele primare. adica am predat, pana sa intru in prenatal.
    daca aveti nevoie de vreun sfat in ceea ce priveste predarea sau invatarea limbii engleze, va stau la dispozitie. inca nu m-am indepartat prea tare de ce se intampla in acest sistem, intrucat inca fac meditatii cu copiii de la clasele primare.
    pup si sper ca nu deranjez daca m-am bagat aici.

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Bine ai venit,Lacramioara!Nu e nici o suparare,doar suntem tot cadre didactice si invatam unii de la altii.

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Mai asteptam si alte mamici in clubul nostru si intrebari...

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    am avut fata la o scoala normala in pitesti la o clasa la care se facea matematica intensiv iar in clasa a II sem 2 ne-am mutat in timisoara si am dat-o la o scoala particulara cu program pina la ora 18 unde maninca si isi face temele
    credeti ca ma facut bine?
    mama nu e lamurita pt ca nu o poate verifica la teme e cea mai buna in clasa dar din 6 copii caci atitia sunt in clasa a III
    mama e putin dezamagita ca atunci cind am mutat-o in clasa erau putin in urma fata de ce invata-se ea la pitesti si are impresia ca la astfel de scoli se trece mai usor fiindca se plateste dar in clasa ei sunt si copii cu I sau S medii
    eu sunt multumita de felul in care se desfasoara orele , de sistemul adoptat si de faptul ca chiar atunci cind se joaca la ei se pune accent pe jocuri logice si de faptul ca sunt invatati mai libertini ( a nu se intelege obraznici)
    problema e ca fata mea nu se lasa ascultata acasa, nu citeste cu voce tare si nu spune ce face la scoala
    asa facea si dincolo ( la serbare spunea ca poeziile sunt o surpriza si nu le repeta acasa-iar la serbare era OK nu am avut probleme sa nu-si stie rolul)
    iar la engleza aici fac o engleza prea avansata dupa parerea mea:de exemplu la serbarea de craciun a avut o poezie pe care mia fost si mie greu sa o recit cu multe cuvinte necunoscute
    credeti ca ar fi cazul sa o schimb la o scoala normala din clasa a IV

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    de cand predau la clasele 1-4,m-am inteles ft bine cu invatatoarele!imi place ca majoritatea sunt de comitet,sunt ft unite,ceea ce intre profesori nu prea am intalnit...

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Dupa cate am citit exista si multumiri ,dar si nemultumiri in ceea ce privesc cursurile la aceasta scoala cu un regim mai special.Intr-adevar,la scolile particulare se pune accentul pe creativitate,logica,originalitate ,iar copiii sunt mai libertini.Totodata,scolile sunt mai bine dotate din punct de vedere al materialelor cu care se lucreaza.Totusi,si la o scoala cu regim normal se fac cursuri de calitate si sunt cadre didactice bine pregatite.Faptul ca fetita nu doreste sa fie ascultata acasa nu e un lucru prea bun.Incercati sa comunicati mai mult cu ea,sa va "jucati"dea scoala.Inversati putin rolurile!Ea sa fie doamna si dumneavoastra eleva care "chipurile" citeste din manual sau caiet si ea va corecteaza.Asa aflati si ce a facut in ziua aceea la scoala si vorbiti mai mult cu ea.Sfatul meu e sa vedeti cum evolueaza anul acesta scolar si apoi sa luati o hotarare.Eu sunt pentru o scoala de stat.Totusi ,daca o mutati ramaneti acolo pentru ca nici mutatul de la o scoala la alta nu-i face bine.Se obisnuieste cu colectivul ,cu doamna,cu bancuta ei.

Floricica Nou Venita mariam_82's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2007
    Postari in forum
    114
    Intr-o seara sotul statea intins pe canapea uitandu-se la televizor
    linistit, la un moment dat se trezeste cu o tigaie in cap de la sotia lui:
    Sotul: De ce m-ai lovit?
    Sotia: Ce este cu acest bilet pe care scrie Laura?
    Sotul: Aaa... este numele unui cal pe care am pariat.
    Dupa un timp se trezeste iar cu o tigaie in cap mult mai puternica...
    Sotul: Ce mai e?
    Sotia: Te-a sunat calu.

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Ma bucur!Cred ca asta este si un motiv pentru care ne intelegem bine,nu?Pupici

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    nu ii place sa fie ascultata dar nu am avut surprize neplacute
    e un copil bun si o eleva buna la scoala raspunde si e activa niciuna din invatatoare nu s-a plins de ea
    au spus ca sunt copii carora nu le place sa fie ascultati de parinti
    si nici nu vreau sa ma bag pt ca fiecare preda in modul ei si nu vreau sa fac mai mult rau incercind "sa ajut"
    pentru ca oricum s-au schimbat multe de cind am invatat eu ei invata pe alt sistem(mult ami logic )

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari