Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata alinuta82's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2007
    Postari in forum
    1.779
    Buna fetelor,

Am o mare problema cu un virus pentru care doctorul meu din pacate nu a gasit o solutie: citomegalovirus pozitiv!

Ambele valori: Cmv IgG si IgM sunt pozitive.

Imi doresc foarte mult un copil si mi-am facut toate analizele inainte pentru a fi sigura ca va fi totul ok.

Ma puteti ajuta cu o parere, cu un sfat, un tratament.

Cum as putea sa scap de CMV?

S-a mai lovit cineva de aceasta problema ingrozitoare?

Floricica Nou Venita codsor's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2007
    Postari in forum
    17
    www.sfatulmedicului.ro/articole/Obstretica-ginecologie/Citomegalovirus_-_CMV_890.htm

Membru inregistrat la
    31.03.2007
    Postari in forum
    1.779
    Multumesc mult codsor

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    alinuta82,din pacate si eu ma confrunt cu aceeasi problema, insa la mine situatia a fost mai grava.Eu am descoperit virusul cand am pierdut sarcina(la 9 saptamani), ambele valori pozitive. Se pare ca acest virus mi-a omorat bebelusul.. Am fost la un infectionist la Matei Bals si mi-a spus ca nu exista tratament si ca trebuie sa astept sa treaca de la sine. Am fost tare dezamagita ca nu exista niciun tratament pentru acest virus. Din cate am inteles infectia acuta IGM ramane in organism activa de la 6la 9 luni, timp in care iti apar si anticorpii IGG, cu care vei ramane toata viata si care te protejaza de o noua infectie. Partea rea este ca acest virus se poate reactiva daca ai o imunitate scazuta(cum am eu), iar in sarcina este si mai periculos(dupa cum ti-am spus sarcina s-a oprit in evolutie).
    Sfatul meu este sa astepti pana titrul IGM iese negativ, si apoi sa ramai insarcinata. Repeta analiza IGM din cand in cand si incerca sa faci o cura cu ECHINACEA, pentru imunitate, mai ales ca acum a inceput sezonul rece. Mult succes si sper sa scapam mai repede de acest virus!

Membru inregistrat la
    31.03.2007
    Postari in forum
    1.779
    Cristina, ti-am raspuns la preconceptie. Imi pare tare rau pentru bebelusul tau , dar cu siguranta Doamne Doamne o sa te rasplateasca pentru pierderea suferita.
    Dar trebuie sa luptam si sa fie ok pana la urma .
    Si pe mine ma deprima tare mult faptul ca nu exista tratament, macar as putea sa fac ceva sa ma mentina ocupata.

Floricica Nou Venita maria77's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    132
    Alinuta.. eu zic sa repetati analizele..
    Mie mi-a iesit pozitiv Citemegalovirusul IGM si IGG..SI ERAM INSARCINATA DEJA.. Am avut insa un medic deosebit si am reusit sa duc sarcina la capat..Am facut ceva teste sa vedem daca e afectata sarcina.. apoi un test de aviditate si daca era ma trimetea doctora mea si la Viena!!!
    Nu este o boala.. Este un virus pe care il au 90% din populatie.. Important este ca prima infectie sa nu fie in sarcina.. daca este inainte de sarcina este ffff bine...Chiar daca se reactiveaza nu este un pericol..dar daca prima infectie se produce in sarcina poate da malformatii la copil..
    La mine totul s-a terminat cu bine.. Si ii multumesc doctoritei mele pt asta.
    Succes

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari