Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anomis's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.03.2006
    Postari in forum
    42
    Inclin sa cred ca am facut o mare gresala , dar am comis-o.

Pe la un an si doua luni bunici i-au dat (cu acordul meu si al sotului) ciocolata ...

Este ea kinder , are lapte mult, dar acum zilnic cerem BOBO.

Clar nu exageram ...cantitatea pe care i-o dam este de o bucatica...dar s-a invatat cu ea.

Mai este cineva care ii da cico??

Sa-l dezvat??

Membru inregistrat la
    11.03.2006
    Postari in forum
    42
    Imi cer scuze ...
    cico...de fapt CIOCO voiam sa scriu...CIOCOLATA

Floricica Nou Venita anadamian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2006
    Postari in forum
    43
    si eu ii dau ciocolata dar putina si nu in fiecare zi! Dulciurile din comert pe care i le-am introdus sunt "Dot" si kinder. Dra nu in fiecare si.....si dot-ul decojit de ciocolata, lasata putina ...putina...! restul, budinci, palacintele, compoturi...iaurt cu fructe! Parerea mea este nu sa il dezveti ci sa intruduci alternative!

Floricica Nou Venita anadamian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2006
    Postari in forum
    43
    Dot e cel cu buline si exista in varianta natur, caise si capsuni! toate sunt foarte bune!

Floricica Nou Venita eveline's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2006
    Postari in forum
    22
    Eu ii dau ciocolata....cam o patratica pe zi....poate e mult, nu stiu, dar nu e nervoasa si nici altceva. Stiti ca in Romania se mananca foarte putina ciocolata comparativ cu celelalte tari ale lumii...are si ea partile bune daca nu e in exces. Oricum, pentru o bucatica mica ce i-ai dat-o nu cred ca trebuie sa-ti faci griji, doar nu i-ai dat cine stie ce otrava...si apoi viata are micile ei bucurii....eu am sa continui sa ii dau....am fost curioasa intr-o zi sa vad, cata vrea? A mancat o patratica jumatate....i-a fost de ajuns...eu nu cred ca-i strica....de fapt ce e gresit in a manca ciocolata??

Membru inregistrat la
    11.03.2006
    Postari in forum
    42
    Deci...e O.K.
    Da ..ii mai dau si eu prajiturele, budinci, dar dot nu i-am dat .
    O sa incerc sa vedem daca-i place.
    Ma gandeam sa nu le afecteze dintisorii.
    Stiu ca e indicat pt. ...intelect sa zic asa .
    Pupici
    Multumesc...stam si noi mai linistiti (eu si sotul meu).

Floricica Nou Venita puiutz's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2005
    Postari in forum
    106
    Daca e in cantitate mica, nu are ce sa-i faca rau, mai ales daca are mult lapte. O patratica la 2-3 zile e ok, dar mai sanatos e sa-i dai fructe si sa-i suplinesti astfel nevoia de dulciuri.
    Ciocolata si cacaua sunt contraindicate (in cantitate mare, bineinteles) pentru ca afecteaza dintisorii, dar si rinichii (in timp si in cantitate mare); dar sunt energizante si cateva bucatele pe saptamana sunt ok.
    Poti incerca cu produse Nestle sau altele pentru copiluti; dar tot fructele si mierea si produsele care au in componenta lor miere.

Membru inregistrat la
    24.01.2006
    Postari in forum
    22
    Da, e buna pentru intelect
    Cat despre problemele la dintisori, astea apar de la zahar in exces...asa ca daca renunti la ciocolata in favoarea altui dulce, n-ai rezolvat nimic. Sfatul meu e sa-i dai ce dulce vrei, DAR nu in exces si sa-ti inveti copilul cu o igiena temeinica a dintisorilor...

Membru inregistrat la
    24.01.2006
    Postari in forum
    22
    P.S.....ANOMIS, ai primit PM-ul meu? Chiar is curioasa....pana ma "descalt" si eu cum functioneaza forumul...

Floricica Nou Venita closan lavinia's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    11
    Buna
    Si eu ii dau baietelului meu ciocolata kinder aproape in fiecare zi,ii dau kinder pingui , kinder milchschintte si crede-ma ca nu este nervos deloc,nu-mi refuza mancarea sau fructele .Pur si simplu copiilor le place ciocolata si daca ii dai asa de putina de ce sa renunti la ea?Eu pe timpul sarcinii mancam numai ciocolata si beam coca cola ceea ce niciodata inainte nu mancam ptr ca nu-mi placea si nici acum nu mananc.

Membru inregistrat la
    11.03.2006
    Postari in forum
    42
    Ciao , Lavinia si eu ii dau cam toata gama din kinder ...si intr-adevar nu e nervos.
    Ma speriasem ca am facut o boacana ,dar ...se pare ca nu.
    Pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari