Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gargaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    2
    Vroiam sa stiu care este parerea voastra despre cezariana si care este cea despre nasterea naturala. Bineinteles k dk se paote naste natural este bine , dar daca cineva este extrem de fricos asa cum sunt eu >

Imi este GROAZNIC de frica de durere si alegerea mea este sa nasc prin cezariana chiar dk sunt tanara , deoarece nu cred k as putea suporta durerile nasterii . stiu ca si dupa cezariana lucrurile nu stau foarte bine , dar prefer sa fac cezariana . Mai ales l cat am citit despre o gramada de copii nascuti pe cale naturala si care au fost scosi cu forcepsul . Stiu ca sunt cazuri de 1 la 1000 sau chiar mia mult , dar de unde avem garantia k nu suntem noi cazul special ?!Prefer sa sufar eu , si sa nu ma riodic din pat 3 zile decat sa sufere bebelusul meu.

Floricica Avansata petrisorcosmina's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2007
    Postari in forum
    1.957
    Pai draga mea sa sti ca eate mai bine si pt bb sanasti normal...bineinteles daca totul este ok.Si de direrile nasterii nu are de ce sa iti fie frica...iti spune o mamica care a avut un travaliu de 48 de ore.Si nu am patit nimic si crede-ma in clipa cand s-a nascut baietelul meu si l-am luat in brate am uitat de orice durere ca si cum nu ar fi fost.Eu te sfatuiesc sa ai curaj si sa lasi cezarina doaparte daca doctorul iti spune ca se poate naste normal.Cu curaj si bineinteles sptijin din partea doctorului totul va fi bine.
    Nastere usoara iti doresc
    Si m-ai gandeste-te o data ininte sa i-ei o decizie

Floricica Avansata petrisorcosmina's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2007
    Postari in forum
    1.957
    Si daca nu ma crezi pe mine intra pe Comentarii articole si acoloeate Riscurile care apar dupa cezarina.
    Poate as prinzi curaj.

Floricica Nou Venita bunescumadalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    214
    Eu am nascut prin cezariana.A fost o alegere foarte fericita.Sunt pro cezariana.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    draga mea eu am nascut prima data la 18 ani jumate si am nascut natural
    travaliul propriuzis a durat 2-3 ore maxim
    durerile cele mai grele cam 1 ora si am scapat
    la cezariana cam rabzi 2-3 zile apoi
    plus riscurile aferenet
    si al naturala poti avea bafta sa te taie
    daca nu ai un dr bun caruia sa-i spui sa nu te taie fara motiv
    eu am nascut de 2 ori natural si nu m-au taiat si nici nu m-am rupt
    sunt o fericita
    dar cu cat esti mai tanara si mai activa cu atat nasti mai repede si mai usor
    asa ca sfatul meu e sa nasti natural daca nu ai alte indicatii de la medic
    si vb cu el sa nu te taie daca nu e neaparat nevoie
    pupici si numai bine

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    fetelor mai este un topic de acest gen!
    va rog sa postati acolo
    MULTUMESC!!
    acesta va fi sters!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Operatia cezariana

Floricica Nou Venita bunescumadalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    214
    Eu am avut o nastere programata.Singurele dureri au fost a doua zi, cand a trebuit sa cobor din pat, in rest nu stiu ce-i aia durere.Mama si sotul m-au ajutat in primele doua saptamani.In sensul ca nu spalam, nu stateam in picioare...Pe bebe il ridicam singura.La 3 luni dupa nastere eram la sala, pentru ca ma ingrasasem cam mult.Cezariana s-a vindecat repede.Am folosit o crema de la Forever.Acum, la 3 ani, nici nu se mai cunoaste cicatricea.Nici la schimbarea vremii nu am probleme.Nici nu simt ca am o taietura pe burta.Prietena mea a nascut natural saptamana trecuta si s-a chinuit 4 ore.Si tot are ruptura de perineu,care, se pare, ca e cusuta cam urat.
    A, si sa mentionez ca am alaptat la o ora dupa ce m-au scos din operatie.Am facut rahi-anestezie si mi-am vazut copilul imediat.Si pentru copil a fost mai bine.

Floricica Nou Venita peta's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2007
    Postari in forum
    38
    Buna tuturor mamicilor,

Draga Gargaritza, acest subiect este off topic si va fi mutat la sectiunea "Nastere". Poti continua discutia acolo unde mai gasesti 2 subiecte asemanatoare denumite "Operatia cezariana", "Vindecarea cicatricei dupa cezariana".

Multi pupici!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari