Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita doradora's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2006
    Postari in forum
    2
    Buna ziua, sunt insarcinata in luna a doua si mi-ar fi de mare ajutor cineva care mi-ar putea spune daca pot folosi ceaiuri de plante medicinale in timpul sarcinii. De exemplu salcamul care scade aciditatea, chimionul pentru balonare, galbenele etc. plantele pe care eu le foloseam de obicei nu stiu daca sunt indicate. Va multumesc mult

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Plante daunatoare in timpul sarcinii sunt in principiu cele care contin substante amare si care provoaca contractiile uterine, in aceasta categorie se incadreaza plantele urmatoare:
    coada soricelului
    pelin
    ienupar
    salvie
    vasc
    cimbru
    rostopasca
    in
    levantica
    lemn dulce
    anason dulce
    fenicul
    obligeana
    busuiocul cerbilor
    carmaz
    crusin
    feriga

(lista continua, acestea sunt plantele de care m-am interesat si pe care le-am gasit eu, de aceea iti recomand sa nu consumi de capul tau un ceai de plante fara sa te fi sfatuit inainte cu doctorul tau):

Galbenele se inscriu in lista cu plantele care trebuie folosite moderatie in aceasta perioada, si tot cu moderatie trebuie sa folsosesti angelica (radacini), brusture (radacini), talpa gastii (flori), sunatoare, musetel (partile ariene inflorite), frunze de merisor, patlagina (frunze), seminte de armmurariu, urzica, radacini de ghimbir, menta, lucerna (fara radacini), isop, flori de galbenele, voronic s.a.

P.s. Chimionul si salcamul in opinia cred ca se incadreaza in cea de-a doua categorie, dar nu stiu cu siguranta. o sa caut si revin cu un raspuns.

sanatate si sarcina usoara! [pupici][pupici][pupici]

Floricica Nou Venita doradora's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2006
    Postari in forum
    2
    Auram, multumesc foarte mult pentru raspuns.Cred ca trebuie sa ma interesez mai detaliat in legatura cu plantele. Iti doresc numai bine[floare galbena].

Floricica Nou Venita dove's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2006
    Postari in forum
    1
    test

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari