Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Prima intrebare care mi-a venit in minte chiar in momentul in care propuneam subisctul a fost: "E rau sa fii timid?"
    In jur vedem numai persoane care spun ca nu e bine sa ai un copil timid, un astfel de copil parandu-li-se echivalent cu unul "bleg" (mi se pare cel mai potrvit termen). Pai de ce? Prima problema, cred eu, este de unde vine aceasta timiditate. Daca e doar o faza trecatoare si copilul este echilibrat nu cred ca sunt motive de ingrijorare. Poate e chiar normal sa treaca prin asa ceva. Nu e viata mai frumoasa pentru el cand descopera ceva care ii era inaccesibil pana atunci? Cred ca e o consecinta fireasca a necunoasterii si, implicit, a nesigurantei.
    Desigur, ar trebui sa ne facem griji cand a trecut de o anumita varsta si tot nu iese singur din casa, de pilda. Ce e de facut in asemenea cazuri?

Floricica Nou Venita golodo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2005
    Postari in forum
    27
    Timiditate, copilul ar trebui lasat mai mult timp in colectivitate, sa isi arate adevarata personalitate, lasat "liber", sa "Zburde", nu sa stam mereu cu gura pe el asta e bine asta nu.
    Bianca mea de 8 ani era timida in gradinita, nu participa activ la ore, educatoarea a vb cu noi si am vazut care sunt cauzele. In grupa erau multi copii vorbareti, activi, mai inalti ca ea, ea se facea mica de cate ori cineva incerca sa o atace. Sa fii timid nu cred ca e tocmai bine. Acum nu mai stiu ce sa va scriu....imi pare rau.Nu imi gasesc cuvintele, NA ca brusc am devenit si eu timida.

Floricica Nou Venita mihaelam's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2005
    Postari in forum
    23
    Vrem ca ei sa ajunga doctori, sportivi, artisti..sa fie oameni de succes.Am vrea sa fie sociabili, vorbareti, sa nu aiba probleme la gradinita si la scoala, sa fie copii de nota 10. Dar ei nu pot fi asa cum ne dorim noi. Ei sunt asa cum vor ei sa fie. Daca un copil este timid nu este o problema. Dar el trebuie sa fie lasat sa interactioneze cu ceilalti oameni cat mai mult.Nu il proteja foarte mult, nu-i spune "asa e, copii sunt rai ca nu vb cu tine, nu-i baga nici tu in seama"
    Asa cum zice golodo: trebuie sa fie lasati sa isi arate peronalitatea.

maria
    Guest
    de acord ca trebuie sa-l lasam sa se exprime. Dara ce e de facut daca - asemanator fetitei lui golodo - devine si mai timid in grupul din care face parte.
    Ce personalitate sa-si exprime el al aceasta varsta? Nu cumva aceasta se formeaza pe ce i se intampla acum in mare parte? Il putem lasa pur si simplu sa se descurce? Evident nu e o solutie. Si atunci? Ce facem sa ii ajutam sa treaca peste timiditate si sa se dezvolte cat mai bine?

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Cred ca cea mai buna solutie este sa ii formam increderea in fortele proprii. Pana la urma din asta deriva timiditatea, nu? Si-atunci tot ce ne ramane sa facem este sa ii aratam ca este in stare sa faca o gramada de lucruri (fireste subliniem numai lururile pe care le poate intr-adevar realiza, evitand nereusitele).Parerea mea...

Floricica Nou Venita alina05's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.06.2005
    Postari in forum
    38
    Parerea mea este ca ar trebui sa lasam copilul sa-si exprime opinia, sa-l lasam sa participe la discutiile pe care noi le purtam cu prietenii nostrii. Astfel i se formeaza increderea in el.Important este sa-l laudam atunci cand realizeaza lucruri bune, iar peste esecuri ar trebui sa trecem fara a le sublinia.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Cel mai important este sa-l determinam sa aibe incredere in el, sa-l facem partas la discutiile noastre, sa incercam sa vorbim cat mai mult cu el, si sa-l determinam sa-si spuna parerea. o importanta deosebita o are si integrarea copilului intr-un grup de copii, cu care sa comunice si sa se joace.

Floricica Nou Venita cary's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2005
    Postari in forum
    1
    Fetita mea este foarte sociabila,dar cum a implinit saae ani am observat ca incepe sa fie timida,cred ca a crescut si eu nu mi-am dat seama cat de mult {pt. mine este tot mica]ne intilnim cu cunostinte si nici nu ridica capul,eu personal cred ca este varsta ii explic ca nu trebuie sa se comporte asa ,probabil ca la anul imi va oferi alte surprize.

Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa comunici foarte mult cu copilul tau si sa o introduci de cate ori poti in discutiile cu ceilalti, dar sa nu faci un caz din asta.

Floricica Nou Venita irina_30i's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2005
    Postari in forum
    2
    Si eu am o fetita timida,dar am incurajat-o sa faca conversatie mai intai cu persoanele de la gradinita si apoi cu cele pe care le vizitam frecvent si asa a devenit mai sociabila si la gradinita nu mai are probleme cu comunicarea. mi-a venit foarte greu s-o dezvat sa mai stea cu capul in piept. in grupa mica cand am dus-o ia spus educatoarei ca nu-i place de ea si ca ea nu va vorbi,in schimb educatoarea ia respectat dorinta. educatoarea chiar mi-a spus ca e mai bine s-o ducem la un locoped,si atunci am luat atitudine fata de acest lucru.as fi inteles-o daca copilul avea probleme de pronuntie sau s-ar fi balbait,dar copilul nu avea nimic.vorbea foarte corect si am invitat educatoarea in vizita,a ramas uimita si imi pare rau ca nu a stat mai mult de 1/2 ora. acum este la grupa mare si interactioneaza cu copii si se joaca cu ei. a lasat timiditatea la o parte!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari