Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nemtoaica's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.05.2005
    Postari in forum
    7
    ASI DORI SA STIU CAT MAI MULTE LUCRURI DEPRE ALIMENTATIA COPIILOR SUGARI.CARE SUNT ALIMENTELE SANATOASE. CE ASI PUTEA SA II MAI INTRODUC IN ALIMENTATIE(10 LUNI)

sttel69@yahoo.com
    Guest
    In general alimentele sanatoase pt. sugari sunt carnea de pui, de vita,ficat de pasare,smantana,fructe(banane,mere,struguri,pere,caise),cereale,legume(telina,cartof,morcov,spanac,patrunjel,dovlecel,ardei rosu,ceapa,spanac,conopida, etc),branza facuta in casa,iaurt dar nu cu fructe, etc.Incearca sa eviti pe cat posibil sarea si in supa pune-i intotdeauna ulei de masline.Si eu ca si tine am o fetita care are insa 8 luni si nu-i dau sa manance decat ceea ce-mi recomanda medicul si ceea ce este sanatos pt. ea.Nu stiu daca ii dai cereale de la NESSTLE si piureuri de fructe de la NESSTLE,care sunt foarte sanatoase pt.copii.

sttel69@yahoo.com
    Guest
    In general alimentele sanatoase pt. sugari sunt carnea de pui, de vita,ficat de pasare,smantana,fructe(banane,mere,struguri,pere,caise),cereale,legume(telina,cartof,morcov,spanac,patrunjel,dovlecel,ardei rosu,ceapa,spanac,conopida, etc),branza facuta in casa,iaurt dar nu cu fructe, etc.Incearca sa eviti pe cat posibil sarea si in supa pune-i intotdeauna ulei de masline.Si eu ca si tine am o fetita care are insa 8 luni si nu-i dau sa manance decat ceea ce-mi recomanda medicul si ceea ce este sanatos pt. ea.Nu stiu daca ii dai cereale de la NESSTLE si piureuri de fructe de la NESSTLE,care sunt foarte sanatoase pt.copii.Pentru mai multe detalii intra pe aceasta pagina la rubrica copilul sugar si acolo gasesti alimentatia potrivita pt. varsta fetitei tale.

sttel69@yahoo.com
    Guest
    In general alimentele sanatoase pt. sugari sunt carnea de pui, de vita,ficat de pasare,smantana,fructe(banane,mere,struguri,pere,caise),cereale,legume(telina,cartof,morcov,spanac,patrunjel,dovlecel,ardei rosu,ceapa,spanac,conopida, etc),branza facuta in casa,iaurt dar nu cu fructe, etc.Incearca sa eviti pe cat posibil sarea si in supa pune-i intotdeauna ulei de masline.Si eu ca si tine am o fetita care are insa 8 luni si nu-i dau sa manance decat ceea ce-mi recomanda medicul si ceea ce este sanatos pt. ea.Nu stiu daca ii dai cereale de la NESSTLE si piureuri de fructe de la NESSTLE,care sunt foarte sanatoase pt.copii.Pentru mai multe detalii intra pe aceasta pagina la rubrica copilul sugar si acolo gasesti alimentatia potrivita pt. varsta fetitei tale.

Floricica Nou Venita angelina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2005
    Postari in forum
    25
    fetita mea are tot 10 luni, iar ceea ce ti-a recomandat sttel69 este foarte sanatos. intr-adevar eu nu folosesc gama de produse nestle, ci bebelac, dar borcanasele de la nestle sunt foarte bune si recomandate pt acomodarea cu noi alimente, prin felul in care sunt pregatite (fara conservanti si 100% naturale), plus ca ai sa vezi in prezentarea lor felul in care sunt dispuse alimetele in borcanase astfel incat introducerea unui nou aliment in hrana micutului sa se faca treptat. ;) oricum dupa ce s-a acomodat cu noua hrana, poti treptat sa i-o diversifici preparand-o in casa, evitand inca varza, fasolea si chiar laptele de vaca pt ca risti sa ii afectezi splina si ficatul, astfel provocandu-i imbolnavirea acestor organe de timpuriu. si crede-ma ca va ramane afectat pe restul vietii. eu i-am introdus si peste fiert cu putina apa, ulei si sare. bineinteles ca il papam cu painitza si ne place la nebunie. cu drag

sttel69@yahoo.com
    Guest
    Am uitat sa specific ca-i dau si peste alb insa sa fii atenta atunci cand il alegi.Mai poti sa-i dai mar cu biscuite,banana cu biscuite,branza cu biscuite.Vezi ca in gama NESSTLE gasesti si orez simplu pe care poti sa-l pui in supa sau piureu.

sttel69@yahoo.com
    Guest
    NU UITA! NU PUNE SARE IN MANCAREA COPILULUI TAU!PANA LA VARSTA DE UN AN EL NU POATE SA ELIMINE SAREA PRIN URINA!ORGANISMUL LUI NU ESTE PREGATIT SA PRIMEASCA INCA ACEST ALIMENT.SI DA-I APA PLATA DUPA FIECARE MASA.

iza
    iza este offline.
    Floricica Nou Venita iza's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2005
    Postari in forum
    31
    De ce trebuie sa pun ulei de masline?chiar ma intereseaza aspectul acesta.dar totusi nu este prea gras pentru ficatul lor?Matei al meu are tot 8 luni ca si fata ta.eu ii dau sa manace in special peste alb facut pe gratar cu garnitura de legume fierte dar si supa cu carnita de pui,sucuri de fructe in special grapefruit si mere.va pup.

Floricica Nou Venita anda74's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2005
    Postari in forum
    12
    bananele sunt alergene ca si albusul de ou.Uleiul de masline este cel mai indicat ca fiind fara colesterol,iar despre borcanase cu papa minune ma abtin.Fa-i in casa papa pt 2 zile.Toate legumele cu carnita de pui,vita,curcan,ficatel de pui,peste poti sa le prepari in cuptor cu putina apa si putin ulei de masline extra virgin.Cat mai rar galbenus de ou,caci nu stim cat de prospete sunt.Eu ii dau o data pe sapt galenus cu piure de lgume,unt si putin lapte.

Floricica Nou Venita ionut_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.07.2005
    Postari in forum
    3
    AS DORI SA STIU CAT MAI MULTE LUCRURI DEPRE ALIMENTATIA COPIILOR SUGARI.CAT MAI MULTE RETETE CARE SUNT ALIMENTELE SANATOASE. CE ASI PUTEA SA II MAI INTRODUC IN ALIMENTATIE(6 LUNI)

Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    CIORBA de perisoare (de la 5 luni)
    Ingrediente:

- 500 g apa,
    - 200 g carne fara os,
    - 2 cepe mici,
    - 1 morcov,
    - 1 radacina patrunjel,
    - 150-200 g os de vaca,
    - 2 lingurite orez,
    - verdeata,
    - sare.

Se pune la fiert osul in apa cu sare. Se fierbe pana scade apa la jumatate, apoi se completeaza cantitatea de apa evaporata pana la 500 g. Cand da in clocot se adauga zarzavatul, spalat, curatat si taiat maruntastfel: intai ceapa, apoi morcov si verdeata la sfarsit.
    Separat se toaca carnea, se adauga putin miez de paine alba, un praf sare. Se fac perisoare care se pun in supa. Se adauga orezul spalat si se lasa sa fiarba. Se acreste cu zeama de lamaie sau bors. Se bate cu ou si smantana.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari