Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alexia-elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2007
    Postari in forum
    6
    buna mamicutzelor si bine v-am gasit!va cer si eu un sfat sau macar sa va dati cu parerea intr-o prob pe care o am eu cu fetita mea Alexutza de 1 an si 10 luni.de cand a inceput sa mearga f bine si mai ales sa alerge am obs k duce piciorusele in interior si mi se pare k are platfus. s-a mai confruntat cineva cu o prob de acest gen? va rog sa-mi rasp. pupici

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    alexia-elena, ar trebui sa mergi la un dr.ortoped,pt. ai lua masuri.Se face la c-da (iti va spune dr. )la niste talpici care se pun in interiorul papuceilor

Floricica Nou Venita mirela dabu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2007
    Postari in forum
    85
    Exista incaltaminte cu talonete pentru copilasi care au platfus sau merg un pic pe varfuri sau cu piciorusele in interior. Iti recomand un magazin unde au incaltaminte buna; se numeste belli bambini si se afla pe Stefan cel Mare, in apropiere de stadionul Dinamo, pe partea cu acest stadion. Nu stiu adresa exacta.
    Sunt un pic mai scumpe dar merita.

Floricica Nou Venita simona_mironescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2005
    Postari in forum
    44
    Si fetita mea ducea amandoua picioarele in interior, dar acum il mai duce doar pe stangul. Mie mi-a recomandat ortopedul sa o incalt invers (dreptul in stangul si stangul in dreptul) pt ca astfel o obliga sa duca piciorusele in exterior, si vad ca da rezultate. Fetita mea are tot 1 an si 10 luni

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Cand era mici, si eu si verisoara mea aveam platfus. Ei i-au cumparat parintii talonete. Eu n-am purtat asa ceva, in schimb, ma punea bunica-mea sa fac urmatorul exercitiu cam 5-10 minute pe zi: stand pe un scaunel, imi puneam talpile pe o sticla de lapte (de-aia de pe vremea lui ceausescu) si o roteam fata-spate cu picioarele. Acum, la maturitate, verisoara mea inca mai are platfus, eu nu... :)))

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Pentru platfus se poarta talonetele, sau panfotii care se gasesc acum in comert, si au acea mica umflatura.
    Pentru calcatul cu vf spre interor, ortopedul la care umblam noi a spus ca nu e chiar asa de buna ideea cu incaltatul invers pentru ca ii poti deforma la picior de la degetul mare, si poate ajunge sa aiba osul acela in afara (stiti voi, ati mai vazut doar oameni care nici nu se pot incalta de ce tare le este in afara acel os)
    Pentru astfel de problema, se poate face o imagine a talpii, si la talonet adauga o mica ridicatura, acolo unde trebuie stimulata talpa.
    La baietelul meu, dupa 3 luni de purtat acete talonete, e o mare mare diferenta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari