Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miha_gabrian's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    237
    Voi cat de repede ati inceput diversificarea alimentatiei. Stiu ca pe vremuri se incepea destul de repede, cam de pe la 2 luni si jumatate - 3, bebeii cam primeau suc de morcovi. acum, medicii recomanda diversificarea cam dupa 6 luni. Personal, o alaptez pe pitica mea care are 2 luni, insa nu stiu cat timp voi mai avea lapte caci deja incepe sa nu se prea sature la mesele de dupa-amiaza. Oricum, nu am de gand sa-i dau prima lingurita de suc de morcovi mai repede de 3 luni jumatate. Voi cum ati facut?

Floricica Nou Venita hevia's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2007
    Postari in forum
    19
    daca incepi sa-i dai lapte formula atunci poti incepe diversificarea la 4 luni.putin suc de morcov,putin suc de portocala,cereale fara gluten si crema de orez.cerealele-in principiu ii adaugi in biberon o lingurita de cereale la masa de dim. si cea de seara.treptat ii faci piureul de cereale.sucul niciodata sa nu-l oferi inainte de mancare.la 5 luni incepi cu fructele si apoi cu verdura.daca vrei iti pot da lista cu alimentele recomandate de medicul nostru.dapej2006@yahoo.com

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    de la 3 luni i-am dat suc de morcovi

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    noi am inceput la 6 luni asa cum a spus DR.
    parintii insa ma bateau la cap sa-i incep mai devreme ca asa a fost si cu noi(am fost 5 surori)si suntem sanatoase
    imi pare rau ca nu i-am ascultat,ca acum Daria e cam scifosita la papa

Floricica Novice simona popescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    542
    noi de la 4 luni am inceput diversificarea pt ca am intrerurpt alaptatul .am inceput cu suc de morcov o saptamana,in urmat sapt suc de mere apoi suc de mere+morcov si apoi suc de piersici si uite asa am ajuns la 5 luni cand am inceput cu supica

Floricica Nou Venita adnas's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2006
    Postari in forum
    4
    Noi am inceput pe la 3luni jumate cu suculet de moecovi. In jur de 4 luni am inceput cu pireu de fructe si cereale fara gluten . Acum l a 5 ;luni papam supica _foarte putina pt. ca nu ne prea place_ si pireu de lugume. Peste cateva zile introducem si putina carnita.

Floricica Nou Venita cathi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2006
    Postari in forum
    162
    De la 3 luni bem suc de morcovi si la 2-3 zile papam supica.
    (morcov,telina,patrunjel si salata verde fierte)
    Foarte sanatos ,strecurate bine inteles.
    Succes

Floricica Nou Venita lefterache cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2007
    Postari in forum
    4
    Eu am inceput la 5 luni jumatate si as mai fi asteptat dar Tibi e prea grasut(are 9 kg la 6 luni) de la laptele meu si am inceput sa ii introduc fructe. Dr meu mi-a zis ca daca ii merge bine nu tb introdus nimic pana la 6 luni. Iar apoi alimentele tb introduse incet si cu ft multa rabdare.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu am inceput la 4 luni jumatate cu sucuri..apoi supita
    noi am papat lapte praf de la 2 luni jumate..ca nu am mai avut san
    eu zic ca nu este nici o graba....este o perioada in care nu prea ai ce sa-i mai introduci si numai vrea sa pape.le-a gustat pe toate.
    parerea mea ca toate la timpul lor!
    cum a spus cineva alimentele trebuie introduse treptat si cu multa rabdare.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    la cea mica la 3 luni la cea mare mai repede
    si nu am avut probleme cu nici una

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    David are 4 luni si bem suculet de fructe de la 3 luni si acum am inceput sa papam piure de fructe(mar cu banana).sapt viitoare vrem sa papam si cereale si peste 2 sapt supica.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari