Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    mie imi plac foarte mult cartile ortodoxe, am citit aproape toate cartile parintelui Cleopa, cartile scrise despre parintii Antoniti, cartile parintelui Paisie, va recomand cu drag cartea "PATERICUL LAVREI PESTERILOR DE LA KIEV,(LAVREI PECERSKA)", va mai recomand (TEBAIDA NORDULUI,sfintii calugari al nordului Rusiei)". Iar acum citesc o carte fff buna scrisa de parintele Paisie Aghioritul, "VIATA DE FAMILIE", aparuta in 2003.Este o carte ce prinzi viata cand o citesti, merita s-o cautati si s-o cititi.
    Am incercat sa citesc si alte carti (necrestine)dar ma plictisesc.

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    ok, eu m-am dat tare in vant dupa dumas, karl may, jules verne...; mi-a placut mult si la medeleni... si multe altele... dar am o carte pe care o recitesc la nesfarsit cu aceeasi placere: la paradisul femeilor de emile zola

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    da ramona..stiu am citit-o cred dar pe a mea scria doar fiul risipitor. exista si intoarcerea fiului risipitor?? personajul feminin este eva. vorbim despre aceeasi carte?

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    mi-ati adus aminte de copilarie! am citit ,,pe aripile vantului,, sub plapuma, cu lanterna, cand eram in clasa a opta. citeam extraordinar de mult. prin clasa a doua m-a inscris mama la biblioteca V.A. URECHIA din Galati. eram fascinata. apoi mai imprumuta ea carti de pe la colege. imi amintesc de o carte interzisa, pe care o luase de la cineva. erau mai multe volume si fusese publicata intr-un ziar. era despre razboi. am citit pe furis (eram prin clasa a patra), cand era mama la serviciu, si cand sa termin ultimul volum - l-a dus inapoi, il terminase inaintea mea. oricat de caraghios o sa vi se para, pe mine m-au impresionat cartile pentru copii. prima data a fost ,,povestea celor doua lotte,, , apoi cele din seria lui ,,donaris 2''. a mai fost o carte ...,,aventura in valea pastravului,,. am citit si literatura stiintifico-fantastica si mi-a placut. si jules verne. si sadoveanu, si cella delavrancea. in ultimul timp am citit ,,barbie,, , ,,winnie ursuletul,,, ,,princess,,. si am citit si Codul lui Davinci. si mi-a placut. oare piticii nostri vor citi la fel?

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    am citi-o ami demult dar mi-a placut mesajul pe care iltransmite. "ALCHIMISTUL" DE COELHO

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Eu am citit de curand din pura curiozitate Cartarescu pentru ca imi place - de ce iubim femeile. Va pun niste pasaje:

"Pentru ca nu miros a transpiratie sau a tutun prost si nu asuda pe buza superioara. Pentru ca le zambesc tuturor copiilor mici care trec pe langa ele. Pentru ca merg pe strada drepte, cu capul sus, cu umerii trasi inapoi si nu raspund privirii tale cand le fixezi ca un maniac. Pentru ca trec cu un curaj neasteptat peste toate servitutile anatomiei lor delicate." Eu zic sa vi-o luati.. eu un fel de ..ce gandesc barbatii, intr-o maniera mai frumoasa

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    oare..eu eram cu lanterna sub patura sa citesc..pentru ca nu puteam adormi daca nu stiam ce se intampla si ai mei ma trimiteau la culcare ca sa ma pot trezi de dimineata. Eu zic ca depinde cum ii obisnuim noi pe cei mici, daca ii stimulam sa citeasca poate o sa le placa si lor. Tudor momentan este foarte interesat de spatiu..comete stele si lucruri la genul. I-am luat carticele inca nu s-a plictisit, e chiar interesat. Acum depinde, poate acum o sa fie interesat, iar in viitor nu.. Cred ca depinde si de noi dar si de ei, iar partea care depinde de ei, nu cred ca o putem controla, gen sa le impunem. Dar este doar o teorie, in practica mereu lucrurile stau altfel

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari