Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita carmen iordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    Alex are de citeva zile niste accese de plins de ne-a terminat pe toti.Se poate sa fie caninii?Se trezeste si noaptea urlind si nu stiu ce sa-i fac.Are 10 luni si o saptamina si i-au iesit pina acum 8 dinti.Racit nu este,alimente noi nu i-am introdus in alimentatie.Se intimpla uneori sa faca scaunul mai moale si are si stari subfebrile.Voi ce credeti?Ar putea fi caninii?

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    nu stiu sa-ti spun......noi avem 6 luni si nici un dintisor....si noi am avut sambata un acces de plans asa din senin ...adormea si brusc urlete...n-am stiut ce e...apoi am crezut ca avem colici...nu demult am inceput cu papa alternativa....dar asa stiu ca la varsta voastra trebuie sa iasa caninii si care sunt foarte durerosi

cristina elena
    Guest
    In mod normal daca are cei 8 dintisori-deci incisivii, ar trebui sa urmeze maselutele si apoi caninii. Poti sa-ti dai seama daca sunt maselutele daca vezi ca tot ce baga in gurita duce mai mult lateral decat in fata in zona dintilor deja iesiti. La masele e cel mai greu pentru ca trebuie sa sparga o zona mai mare de gingie decat la incisivi sau canini.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    caninii ies ultimii.la 2 ani parca.nu au cum sa dea la 10 luni.

Floricica Nou Venita carmen iordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    Multumesc mult pentru raspunsuri.Am sa incerc sa ma uit i gurita lui dar e foarte sensibil, cind ma apropii cu mina de gurita lui incepe sa plinga.

Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    orice dinte poate sa apara la orice varsta...nu e o regula....cunosc copil la care primii dinti iesiti au fost caninii la 8 luni apoi pana la 15 luni avea dentitia incheiata

Floricica Nou Venita roxanavlt's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    101
    Fetita mea are 8 luni si nu i-a iesit nici un dintisor. In schimb este agitata cateodata mai ales noaptea si are gingiile foarte tari. Este bine sau rau?

Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    aahhhhhhhhh......si un baietel la 16 luni nu are nici un dintisor....si mamica nu pare sa se impacienteze.....asa ca......cum o vrea domnul....si sa-i doara cat mai putin daca nu deloc....sunt si bebei pe care cresterea dintilor nu i-a afectat deloc...iar altii au avut perioade mai grele decat colicile.......o sa fie bine pana la urma

Floricica Avansata stan_alina_d's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2006
    Postari in forum
    1.759
    Eu ce pot sa spun este ca nu exista o regula deoarece la fetita mea au inceput sa apara dintisorii de la 4 luni jum.pana la 8 luni deja avea 8 dintisori ,pe urma iau iesit 3 maselute si la un anisor ia iesit si un canin .
    Dar la noi nu a fost asa greu deoarece ia nu plangea asa tare cum spui tu ca plange bebele tau dar era mai mereu maraita si plangacioasa statea mult la san adica mai des ca altadata si trebuia sa o alinti , sa te joci cu ea ,asa mai uita si ea de durere .

Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    e oke....ai grija de bebita si acorda-i mai mult timp...asa sunt ei mai maraiti pana le iese primul e mai greu...
    multa sanatate

Floricica Novice pintilie gabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2007
    Postari in forum
    477
    da fetelor le este greu la copilasi cu caninii,lui robert al meu cand i-au iesit caninii a avut si febra si diaree...tare necajiti am mai fost ...de papat nu dorea nimic...acum totul ii ok...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari