Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Buna,mamici!Stiu ca se face din timp un control mai amanuntit la ochisori pentru a gasi eventualele mici probleme,care sa se corecteze repede.Voi la ce varsta mergeti cu copilasul?

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Am auzit ceva despre asta,dar nu stiu sigur cam pe la 3 anisori.Voi ce stiti?

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Astept raspunsurile voastre.Multumesc anticipat celor care raspund...

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Nu stie nimeni?

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Normal la 3 ani
    Daca ti se pare ca ceva nu este in regula se poate face control si mai repede

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Nu cred ca ar avea probleme,insa e bine un consult de rutina sa se faca.Deci tu tot de 3 ani stii.Merci.

Floricica Novice teodorabia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2006
    Postari in forum
    594
    In Germania se face primul control la 2 ani,asta daca nu se vede ceva pana atunci.

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    NU MAI STIE NIMENI DE ACEST CONTROL?

Floricica Nou Venita iloncica's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2006
    Postari in forum
    5
    Buna!
    si eu stiu , ca la 3 ani e recomandat neaparat un consult oftalmologic.
    Daca ochisorii par sa aiba probleme se poate si mai devreme...dar normal , doctorii sunt de parere ca la 3 anisori se face primul control.
    Am doua fetite, una de 5 si cealalta de 3 anisori. Am fost cu ele la control pentru prima data in septembrie anul trecut...iar pe cea mare a gasit-o cu un usor strabism, la unul din ochisori.
    Acum poarta ochelari pt indreptat, si facem exercitii ortoptice la spitalul militar( exercitii de care multi parinti nu stiu).
    Aceste exercitii sunt recomandate pt 2 probleme al ochilor: strabism si ambilopie( vedere slaba la unul din ochi), cel putin asa mi-a zis asistenta.
    Sfatul meu e sa va duceti cu copilul la control cand simtiti ca, ceva nu e in regula...o parte din problemele care afecteaza ochisorii copiilor nostri, ,mai pot fi rezolvate doar pana la maturizarea sistemului ocular, adica 6- 7 anisori.Asa ca nu ar trebui sa pierdem timpul acesta pretios!
    Numai bine voua si puisorilor vostri!

Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Merci pentru raspuns.Rares nu are probleme,dar un consult nu strica niciodata.

Floricica Nou Venita marina baciu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2007
    Postari in forum
    4
    DRAGILOR,
    FATA MEA ARE UN USOR STRABISM, PE CARE L-AM OBSERVAT PE LA 4 ANI.
    DE CAND MERG LA CLINICA OFTAPRO- BUCURESTI, AM AFLAT CA PRIMUL CONTROL SE FACE DUPA 6 LUNI, FARA PROBLEME!
    ERAU COPII F. MICI , LA CONTROL.
    AM BAIATUL DE 1 AN SI DEJA M-AM GANDIT LA UN CONTROL. ( EU AM ASTIGMATISM SI STIU CA SE MOSTENESTE LA UNUL DINTRE COPII!)
    VA PUP!
    SANATATE MAXIMA!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari