Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaelam's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2005
    Postari in forum
    23
    Se renunta la pampers atunci cand el devine un superbebe care poate si vrea sa faca la olita, nu trebuie sa il grabiti, daca nu este inca pregatit sa faca singurel la olita poti sa mai schimbi de cateva ori pampersii.

sttel69@yahoo.com
    Guest
    Cred ca momentul in care renuntam la pempers depinde de fiecare copil in parte sunt copii care fac la olita de la 8-9 luni si altii care fac la olita de la 1 -1 jum.Cunosc copii care mai poarta pampers si la varsta de 2 ani.

Floricica Nou Venita mariachim's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2005
    Postari in forum
    41
    Imi cer scuze...dar nu prea sint de acord cu acesti pampers-i... Poate sint de moda veche, avind in vedere ca acum fiul meu are 18 ani si pe vremea cind era el bebe, nu se gaseau la noi acesti pampers-i...dar vreu sa-ti povestesc cam cum l-am invatat eu pe Alex sa faca la olita : cam cind avea vreo 4-5 luni, am inceput sa-l pun pe olita si stateam si cite o ora acolo cu el de vorba...( adica mai mult vorbeam eu...).Bineinteles ca n-a inteles el prea mare lucru din aceste "sedinte" dar cred ca ceva-ceva instinct tot s-a format in creierasul lui. Cert este ca la un an deja cerea olita sau se ducea la baie sa o aduca si de la acea virsta Alex n-a mai murdarit pantalonasii decit foarte rar. Nu stiu daca asta e cea mai buna metoda, dar este ceea ce am "experimentat" cu pruncul meu. Si era tare haios cind il apucau "nevoile"...ca fugea dupa olita tipind : mama...mama...Andu unu( adica pisulica) sau Andu doi( caca!)
    Oricum, cred ca fiecare copil isi formeaza aceste instincte, dar cred si ca il putem ajuta si noi un pic. Impresia mea este ca pampers-ii il cam impiedica sa-si controleze aceste functii. Dar asta e doar parerea mea. Mult suuces in continuare. Numai bine la toti.

Floricica Nou Venita elenas's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2005
    Postari in forum
    4
    Eu nu cred ca "pampersii" sunt o problema, ba dimpotriva mi se pare o mare descoperire care ne ajuta foarte mult pe noi mamele. Ati uitata sa spuneti si cum a fost pana cand copilul dvs. a inceput sa ceara la olita. Cate scutece fierbeati, spalati, uscati; pe unde le intindeati.....
    Singura grija cred eu caeste sa nu se lasa totul inseama pampersilor. Pe fata mea cea mare(61/2 ani) am dezvatat-o de pampersi in vara dintre primul si al doilea na., Pur si simplu nu ii mai puneam scutecul atata timp cat stateam in casa ( e drept ca in perioada aceea nici nu aveam covoare pe jos) si incetul cu incetul s-a invatat sa faca pipi si caca la olita. Mai intii facea bineinteles pe ea dar constientiza "momentuil", pana cand, asa cum spuenati si dvs. a inceput sa se duca dupa olita si sa faca singura; asa voi incerca sa o invat si pe cea mica(8 1/2 luni) am incercat deja sa o pun pe olita dar sunt momente in care refuza categoric sa se ajese.

sttel69@yahoo.com
    Guest
    Nu stiu daca ati citit insa medicii renumiti ne sfatuiesc sa punem copii la olita de la un an si jumatate.De ce? Pt. ca functiile lor fiziologice nu sunt dezvoltate pana atunci si noi nu facem decat sa-i chinuim pe copii punandui la olita.Copilul se va simti frustrat iar mamele care spun ca fac la olita copii lor de la 8-9 luni,gresesc pt. ca ei fac din intamplare nu pt. ca acestia constientizeaza si stiu sa ceara olita.

Floricica Nou Venita angelina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2005
    Postari in forum
    25
    ca intotdeauna, noi doua suntem de aceeasi parere. fara a jigni pe nimeni sau a desconsidera efortul fiecaruia de a fi un bun parinte, consider ca ar trebui sa ne mai documentam si, astfel vom afla ca un copil nu are organele genitale maturizate pt functiile lor fiziologice decat in jurul varstei de un an jumatate(urinarea) si respectiv 2-3 ani (scaunul). orice tentativa de fortare a copilului de a sta pe olita peste 10 min poate determina iesirea sfincterului inafara. daca ne decidem sa urmam exemplul mamelor noastre de a invata copilul cat mai de timpuriu cu olita, putem sa urmarim cu atentie momentele, la inceput insesizabile, apoi destul de usor de urmarit, cel putin ora scaunului, care ar trebui sa se produca in jurul aceleasi ore in fiecare zi, si sa incercam a-l pune pe olita si ai repeta niste sunete, mereu aceleasi. oricum cel mai bine consider ca este sa avem rabdare si sa lasam natura sa-si definitiveze opera pana la capat si apoi sa ne aducem contributia de "modelatori", lasand teribilismele de genul: copilul meu a facut la oala de la 4-5 luni, moment in care nici macar nu stia ce inseamna a sta in fundulet. eu sunt de partea pampersului pana cand fetita mea va reusi sa comunice cu mine si sa poata realiza aceste nevoi. :)

Floricica Nou Venita anella's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2005
    Postari in forum
    18
    Si eu sunt de acord cu tine.mi se pare un lucru inutil sa pui copilul sa stea pe olita atata timp cat el nici macar nu este maturizat din nici un punct de vedere pentru a constientiza si controla aceste functii fiziologice.Si eu cred ca a venit vremea ca mamele sa se documenteze cu privirea la cresterea unui copil,ca vremea crescutului copilului dupa instinct si dupa ureche(scuze)a trecut.controverse intre generatii cu privire la cresterea bebelusilor vor fi mereu.Nu de putine ori am primit replici ironice"Draga cred ca citesti prea mult,au crescut copiii si fara atatea carti"Eu nu contest meritul mamelor care n-au prins vremea pampersilor,chiar le plang pt munca grea pe care au facut-o pt a-si creste pruncii dar cred ca trebui sa fie mai deschise si sa admita ca lucrurile se schimba si in bine uneori(pampersii).le admir pe cele cu copii supradezvoltati care fac la olita de la 5 luni.Bebe mic al meu desi are un an de-abia incepe sa spuna cu adresa"mama','papa"si"apa'cum as putea spera ca poate constientiza ca-i vine un pisu ,sa se abtina si sa ceara la olita?felicitari celor cu supercopii.Va pup si va doresc rabadare si intelegere.Anella&pui mic si dulce Teodor

Floricica Nou Venita anda74's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2005
    Postari in forum
    12
    Eu l-am pus pe olita acum,la 10 luni caci stiu cam pe la ce ora face cacata,insa pisulica nu se pune in discutie,inca.Are timp suficient sa invete,o viata inainte.Iar despre pampers,bine ca exista caci asltfel aveam copii tot timpul uzi,asa cum am fost si noi,probabil.Am evoluat,asa ca trebuie sa ne bucuram de inventarea pampersilor.

Floricica Nou Venita 73daria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2005
    Postari in forum
    13
    eu, la sfatul unor site-uri am cumparat bblului olita de la 10 luni(acum are 11), ca sa-l obisnuiesc cu ideea macar 5 minute la aceeasi ora pe zi, dar deocamdata o tin de decor, ca nici nu vrea sa auda de ea...pana atunci,traiasca pampersii!

Floricica Nou Venita katte's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2005
    Postari in forum
    39
    "cam cind avea vreo 4-5 luni, am inceput sa-l pun pe olita si stateam si cite o ora acolo cu el de vorba..."

Din cate am citit, un copil sub varsta de un an nu trebuie tinut pe olita mai mult de 10 minute, deoarece pot interveni probleme de sanatate

Floricica Nou Venita katte's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2005
    Postari in forum
    39
    Fetita mea are acum 7 luni si am pus-o pe olita de la 6 luni si jumatate. Am citit ca poti pune copilul la olita intre 6 si 8 luni. Dar, asta nu inseamna ca, bb poate sa retina treaba mica sau treaba mare. Se spune ca, chiar daca face la olita intamplator, cunoscandu-i orele la care face nevoile, controlul voluntar apare la un an si jumatate pentru treaba mare iar la treaba mica copilul reuseste aceasta performanta mult mai tarziu, uneori aproape de 3 ani. Abia de la 3 ani se spune ca un copil este curat. Eu am inceput sa o ajut in aceasta idee pe fiica mea, nu pentru ca imi imaginez ca la un an va face la olita si voi renunta la pampers ci pentru ca acest eveniment sa nu devina un eveniment deosebit ci acesta sa apara ca un eveniment natural. Copilul nu trebuie fortat in nimic din ceea ce face. Chiar daca unii copii reusesc uneori mai devreme unele performante, uneori precocitatea poate conduce la probleme pe alte planuri, de natura psihologica.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari