Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Nou Venita anabebe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2007
    Postari in forum
    1
    ma numesc stoian ana maria si am o problema... eu o sa fiu mamica in martie 2008.... din cauza sefei k nu mi-a trecut in cartea d munk d cand am inceput sa lucrez... si m-a trecut cu o luna mai tarziu eu pierd banutii aia.... am in schimb o intrebare: tatal a lucrat la o firma pana p 10.07.2007 si d p 11.07.2007 lucreaza in alta parte.... are continuitate in cartea de munk? dak da, poate intra el in concediu d paternitate k sa beneficiem de banutii aia? el s poate intoarce la munk si eu sa stau cu bebe in cazul asta? va rog mult sa nu ocoliti intrebarea mea.... si am citit mai devreme p un forum k intreba o mamica dak are drept la concediu fara plata si cat si i s-a spus k nu are dreptul.... eu mi-am luat mai demult concediu fara plata 2 sapt.... acum c s intampla? ca sa beneficiez d banuti tre sa am muncite 12 luni fara perioada aia d 2 sapt sau tre sa am 12 luni dupa concediu fara plata? va rog mult sa-mi raspundeti ca sunt in mare dilema.... mersi..

  2. #2
    Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    poate intra sotul daca re an neintrerupt si vad ca are
    si din cate stiu eu merge si cu perioada de fara plata in cele luni
    dar asta nu stiu sigur

  3. #3
    Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Da sotul tau poate intra in concediu de ingrijire, dar daca se intoarce la lucru cu acte pierde acest lucru. DEci daca el intra in concediu de ingrijire, va putea lucra doar la negru. Nu se poate si una si alta.

  4. #4
    Floricica Nou Venita bianca13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    32
    Eu stiu ca , daca el se intoarce la lucru, va primi pe linga salariul lui o indemnizatie (cred ca zic bine) de 3 milioane si inca 2 mil. alocatia copilului pina la 2 ani.
    Va rog sa ma corectati daca gresesc sa nu o induc in eroare pe anabebe.

  5. #5
    cristina elena
    Guest
    Indemnizatia daca te intorci la lucru e doar de 1 milion (nu de 3) + alocatia de 2 milioane.

    O perioada de concediu fara plata de 2 saptamani nu se pune-raman celelalte 2 saptamani lucrate-fractiunea de luna se considera oricum luna intreaga lucrata. Daca ai 12 luni vechime la data nasterii copilului poti beneficia de indemnizatia de 6 milioane. Nu ai specificat din ce data esti angajata-poate te pot ajuta mai mult.

    Tatal copilului cum spune si Georgi daca isi ia concediu paternal nu se poate intoarce la munca, poate doar la negru.
    Continuitate normal ca are daca a incetat lucrul la 10.07 iar din 11.07 figureaza ca angajat in alta parte

  6. #6
    Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    Potrivit Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 148/2005
    Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 800 lei (RON).
    si Hotararii Guvernului nr. 1025/2006 art.4 alin 7 (7)Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral și numai din perioadele prevăzute la art. 1 alin. (2) din ordonanța de urgență, dacă persoana s-a aflat în una sau mai multe dintre următoarele situații:
    a)și-a însoțit soțul/soția trimis/trimisă în misiune permanentă în străinătate;
    b)a beneficiat de indemnizație de șomaj, stabilită conform legii, sau a realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, în condițiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;
    c)a beneficiat de concedii medicale și de indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obișnuite sau de accidente în afara muncii;
    d)a beneficiat de concedii medicale și de indemnizații pentru prevenirea îmbolnăvirilor și recuperarea capacității de muncă, exclusiv pentru situațiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;
    e)a beneficiat de concedii medicale și de indemnizații pentru maternitate;
    f)a beneficiat de concedii medicale și de indemnizații pentru îngrijirea copilului bolnav;
    g)a beneficiat de concedii medicale și de indemnizații de risc maternal;
    h)a beneficiat de pensie de invaliditate;
    i)a beneficiat de concedii și de indemnizații de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare;
    j)a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu examen de licență sau de diplomă. în sensul dispozițiilor art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare, se ia în considerare intervalul cuprins între ziua în care începe și ziua în care se sfârșește fiecare an universitar, în condițiile legii;
    k)se află în perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, cu examen de licență sau de diplomă, în vederea angajării sau, după caz, a trecerii în șomaj, potrivit legii;
    l)a beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare și perfecționare profesională din inițiativa angajatorului sau la care acesta și-a dat acordul, organizate în condițiile legii;
    m)a lucrat cu contract individual de muncă în străinătate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale încheiate de România cu alte state;
    n)se află în perioada de întrerupere temporară a activității, din inițiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
    o)a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau ca militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
    p)a realizat în sistemul public de pensii, până la data de 1 ianuarie 2006, perioade de stagiu de cotizare pe bază de contract de asigurare socială;
    q)a beneficiat de indemnizația lunară pentru creșterea copilului până la vârsta de 2 ani, respectiv până la 3 ani în cazul copilului cu handicap.

    Conform OUG nr. 148/2005
    Art. 4. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul alocației de stat pentru copii prevăzute de Legea nr. 61/1993 privind alocația de stat pentru copii, republicată, este următorul:

    a) 200 lei (RON) lunar, în situația copiilor în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copiilor cu handicap;
    Daca sotul dv. indeplineste conditiile de stagiu de cotizare de 12 luni consecutive anterioare datei nasterii copilului, poate beneficia de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani. In cazul in care sotul dv., indeplinind conditiile de stagiu, nu doreste sa-si intrerupa activitatea, poate beneficia de un stimulent lunar in cuantum de 100 lei (RON).
    De asemenea, in conformitate cu prevederile art. 51 lit. c din Contractul Colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005-2006:
    Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
    c) un salariu de baza, platit de unitate mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu de baza

  7. #7
    cristina elena
    Guest
    Mda cam depasite unele hotariri; nu ne mai dau 800 ron ci 600 ron

  8. #8
    Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    pt mamicile care nu pot primi indemnizatia e mai bine asa. pt ca asa iau si ele macar 2 mil, alocatia copilului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari