Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cosdena's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    47
    Buna fetelor!Fetita mea e hranita cu milumil si mananca in 24 h intre 550 si 700 ml lapte plus ceai, dar nu mereu (si cei 700 ii mamanca rar). O zi mananca 550, in alta zi 600 si tot asa!Oare e normal?Mie mi se pare putin si mi-e frica s-o mai fortez ca mi-a vomitat.Copiii vostri cat mancau la 6 sapt??? Si ce le dadeati pt pofta de mancare?

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Mie mi se pare ca mananca mult pentru 6 saptamani!

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    dupa parerea mea , fetita ta mananca ft bine pt varsta ei. Cel mai important este sa ia in greutate. Ar trebui sa o cantaresti in fiecare saptamana sau la 2 saptamani sa vezi cat a crescut in greutate. daca creste nu trebuie sa-ti faci probleme.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    si eu sunt de acceasi parere..nu trebuie sa fortezi copilul..mananca atat cat are nevoie.

Floricica Avansata ramolucas's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2007
    Postari in forum
    2.283
    Si eu sunt de aceeasi parere . Nu toti bb mananca la fel. Atata timp cat ia in greutate, nu ai de ce sa te sperii.

Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    47
    Multumesc pt raspunsuri!Ia in greutate,dar nu dupa standardurile normale!Si tot citind prin diferite site-uri,m-am ingrijorat!Si nu doar din cauza asta!Pediatra noastra ne-a spus ca fetitei tb sa-i dau 7 mese a 100 ml!Dar cum sa ma lupt cu stomacelul ei?!?Nu vreau s-o vad vomitand si chinuindu-se cand tot o fortez sa mai bea macar 10-20 ml!Sotul meu mereu ma bate la cap s-o las sa manance cat vrea ea!Dar eu tot ii mai dau si in somn,deoarece dupa 50 ml adoarme(nu mereu) si mai mananca inca 30 sau 40(rar, 50)in somn.In ziua de azi,nu stii dupa cine sa te mai iei.Unii pediatrii spun intr-un fel,altii in alt fel!E groaznic, mai ales cand nu stii ce sa faci in situatii din astea si mai ales la primul .

Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Pe mine pediatra m-a certat cand Alex avea cam aceeasi varsta cu fetita ta ca ii dau sa pape prea mult si am avut o perioada cand avea probleme cu stomacelul din cauza asta (cand am auzit ca are dispepsie, o tulburare a procesului de digestie m-am speriat mai ales ca mai si vomita din cauza asta)Si eu il fortam si am avut probleme la un moment dat,cand vedea biberonul incepea sa urle si nu vroia sa manance.Alex papa cam 700-800ml de la 5 luni.Parerea mea e sa o lasi mai usor ca am fost in situatia asta nu vrei sa aiba mai tarziu probleme cu stomacul.

Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    47
    Cred, fluturas,dar pe mine m-a certat ca de ce nu ii dau suficient!Cand i-am zis ca uneori mananca 550-600, a zis ca e prea putin!Si e normal sa ma ingrijorez!Apropo de plans la vederea biberonului:mi se mai intampla!Cred ca am traumatizat-o!Saracuta mea!

Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Ma repet,cred ca manca suficient si nu trebuie s-o fortezi.Ce greutate are?Necesarul este si in functie de greutate,150 ml de lapte pe kg. corp pe zi il imparti la cate mese are si vezi orientativ cat ar trebui sa pape la o masa.Oricum fiecare bebe are ritmul lui,chiar daca papa mai putin si creste,e multumit, nu ai de ce sa-ti faci griji.

mischa2000
    Guest
    Este foarte usor sa fortezi un copil asa de mic sa manince...
    .... si lui ii este foarte usor sa vomite dupa aceea.
    Si cand vezi cum vomita pe nas iti cam trece cheful sa-l mai fortezi si a doua oara.
    Bebe are o luna jumatate, deci daca maninca minimul recomandat in maternitate la nastere 60-70 ml la 3 ore rezulta ca maninca bine....
    important e sa ia macar 750 grame pe luna.
    ... sfatul meu este sa mai consulti si alt medic daca sunt probleme.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    DAca creste in greutate, nu forta copilul, ca apoi numai vomita. CA ei sti foarte bine cit le trebuie.
    DAr la 6 saptamini maninca foarte bine.
    Al meu minca de 4 ori cite 70, in 24 de ore. Foarte putin. Dar nici nu a prea pus chiar atunci.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari