Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2006
    Postari in forum
    64
    buna mamici si tatici :)am un bb de 5 luni care a mancat pana acum...mar,banana,para,supita(morcov,albitura,cartof),sfecla si nu stiu ce sa-i mai dau sa pape...ca parca s-a saturat si el doar de astea...astept idei si sfaturi.ms

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    Alina, mananca deja prea multe. Nu trebuie sa i le introduci chiar pe toate acum, are stomacel mic si plus de asta nu e pregatit pt multe alimente. ii mai poti da iaurt, orez cu branza de vaci(pasate), mar copt, putin ficat, pireu de cartofi cu fff putin unt sau ulei si ii poti amesteca cu ficat, dovleac fiert si amestecat cu pireu de cartofi sau ca atare. Mare grija cu para, sa-i dai putina, chiar daca n-a avut pr pana acum, iar piersica sa nu-i dai. da-i suculet de fructe, putin suc de citrice. Am cunoscut mamici ce au dat copiilr multe citrice si au probleme cu plora intestinala, iar acum copilul trebe sa manance toate fructele fierte sau coapte.

Floricica Nou Venita alina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2006
    Postari in forum
    64
    pai eu sunt obligata sa-i dau atatea ,ca are RGE,de asta papa atatea....da,i-am dat si orez,ca am uitat sa specific...in fiecare biberon ii pun cereale,ca sa fie mai gros...dar de ficat nu stiam ca pot sa-i dau.am sa incerc sa-i dau,iar la citrice,mie imi sunt toatl interzise .ms mult

Floricica Avansata alde_roby's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2006
    Postari in forum
    1.174
    buna alina...sunt roberta.Baiatul meu are 5 luni si jumatate ...in supa eu i-am pus si dovlecel , si putin piept de pui(muschiuletul ala de langa os) , ardei gras si ceapa (doar fiarta nu i-o pasez)...ii mai dau si mar amestecat cu cereale cu biscuiti de la milupa( sunt f gustoase) , branzica facuta de mine cu banana. Zi-mi si mie ce este RGE?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Rge-reflux gastro esofagian

Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    Ce este RGE?

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Refluxul gastroesofagian (RGE) a devenit, in ultima perioada de timp, o importanta problema de sanatate publica ce determina cheltuieli enorme in sistemul sanitar si afecteaza calitatea vietii. RGE este definit ca fiind pasajul involuntar al continutului gastric in esofag.

RGE este foarte frecvent in primul an de viata si, desi determina regurgitatii si varsaturi, de obicei copilul are o crestere normala. Diferenta dintre refluxul fiziologic si boala de reflux este in mai mica masura corelata cu frecventa, durata si severitatea episoadelor de reflux, fiind mai ales determinata de aparitia unor semne si simptome suficient de intense pentru a afecta calitatea vietii sau pentru a genera aparitia complicatiilor. Cand RGE produce sau contribuie la aparitia leziunilor tisulare sau la aparitia inflamatiei precum in esofagita, apnee, bronhospasm, aspiratie pulmonara, esecul cresterii, carenta martiala, anemie sau hematemeza si stenoza esofagiana, se numeste boala de reflux gastroesofagian (BRGE).

RGE primar este consecinta unei tulburari primare functionale a tractului gastrointestinal superior. RGE secundar este consecinta dismotilitatii care apare in boli sistemice sau poate fi determinat de factori mecanici ce intervin in boala pulmonara cronica sau in obstructia cronica a cailor respiratorii superioare. Alte cauze includ infectii sistemice sau locale (infectii urinare, gastroenterite), alergia alimentara, boli metabolice, hipertensiune intracraniana. Uneori, refluxul secundar apare ca urmare a stimularii centrului vomei.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    sursa de unde am luat articolul..pt cine intereseaza!

RGE

Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    Si ramane cu asta toata viata sau trece odata cu cresterea copilului?

Floricica Avansata alde_roby's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2006
    Postari in forum
    1.174
    am zis eu bine ca esti ca o enciclopedie

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu stiu ca poate ramane toata viata cu probleme sau poate sa se regleze in timp.
    am o cunostiinta care si acum la 28 ani nu poate manca orice..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari