Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lavi_p13's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2007
    Postari in forum
    11
    Fetita mea de aproape un an bea in timpul somnului vreo 2 sau trei sticle de lapte si tare mult as vrea sa o dezvat de a mai bea atata lapte peste noapte deoarece nici ea nu doarme bine si nici eu nu reusesc mai deloc sa ma odihnesc, stie cineva vreun fel de a o dezvata?

Floricica Nou Venita stumfu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2007
    Postari in forum
    11
    incearca cu ceiut sau cu suzeta! si eu am un bebelus de aproape 7 luni si nu-l pot dezobisnuii sa pape noaptea dar de la san: il mai pacalesc cum ti-am spus tie dar la noi nu tine mult! bafta!

Floricica Nou Venita elenuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    80
    si fetita mea avea aceeasi problema la 1 an si mi-a zis cineva sa incerc sa-i dau lapte cu canita....prima noapte a plans, dar nu f mult, a doua a mai marait ceva timp si a treia noapte nu s-a mai trezit sa bea lapte......problema este ca pt biberon nu se trezesc pre tare, dar pentru canita tb sa se trezeasca si se plictisesc. totul este sa nu renunti primele nopti, dar ai sa reusesti si ai sa observi ca va manca si mai bine peste zi. bafta multa!!!

Floricica Nou Venita dana riza's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.09.2007
    Postari in forum
    18
    Draga mea mamicutza Lavi eu nu am putut sa il dezvatz pe Alex de baut lapte noaptea decit acum vreo 5 luni cind a avut o intoxicatie si nu a avut voie sa bea lapte.Si acum sa iti spun bomba: stii cite biberoane de lapte minca pe noapte? 4 biberoane.Deci iti dai seama ce somn aveam si eu pe linga el.Daca nu ii dadeam lapte cind incepea el sa miriie...sa te tzii pe plins,si nu vroia absolut nimic in afara de lapte,nici ceai,nici apa.Acum de cind i-am scos laptele bea apa noaptea doar asa trezindu-se de doua trei ori dar cam atit.Si eu dorm bine de cinci luni incoace caci doi ani si vreo cinci luni am dormit in suturi parca.Fa si tu cum am facut eu abia atunci cind nu am avut incotro, nu astepta asa mult ca mine.Fii categorica si nu da innapoi chiar daca vreo doua noptzi te chinui.Da-i ceai sau apa.Acum Alex nici nu mai vrea sa mai puna gura pe lapte in ruptul capului.Si sa iti mai spun ceva:Alex pina i-am scos laptele avea 18 kg (mult pt virsta lui),dar cum i l-am scos a inceput sa slabeasca usor,sa fie asa cum ar trebui pt virsta lui..16 kg are acum.Laptele praf il pufaia cu toate ca minca mincare normal.Sper sa reusesti caci stiu cum este.Iti urez sanatate si succes Pupici

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Si Alex al meu se trezeste noaptea pentru lapte desi are 1 an si 6 luni.
    Ii mai dadeam ceai, ca sa se dezobisnuiasca de lapte.
    Bea ceaiul, dar dupa o ora ii era iarasi foame.( iar dimineata sa nu va povestesc cat de greu este scutecelul lui...)
    Acum ii dau doar lapte, se trezeste doar o data, rar de doua ori.
    Poate o data se va dezobisnui de baut lapte noaptea...

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    si eu tot cu ceai am dezobisnuito de a se m-ai trezi noaptea ,acuma se m-ai trezestedoar cand isi pierde suzeta si nu o m-ai gaseste ,dar ii dadeam ceai care ziua nu prae ii placea .
    gabi in primele doua zile si a mea avea pamparsul greu .si ca sa nu-i fie foame peste noapte in biberonul de lapte ii pun fulgi de orez cam o masura la 100 ml lapte .dar nu tot timpul sau chiar o masura la 180 ml lapte.

Floricica Nou Venita lavi_p13's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2007
    Postari in forum
    11
    Nu stiu dar cred ca fetita mea nu poate sa doarma fara sticla(suzeta o refuza de la 7 luni)caci fie biberonul cu lapte sau ceai dar trebuie sa fie plin ca altfel plange si nu pot sau mie frica s-o las sa planga mult deoarece are spasmul hohotului de plans si vreau s-o feresc cat mai mult de plans mai ales seara sau noaptea, voi incerca sa o dezobisnuiesc treptat de sticla reducandui din portia de lapte si ceai

mischa2000
    Guest
    Eu cred ca este bine sa dai copilului lapte atat cat cere.
    Mai tarziu unii nici nu vor sa-l vada in fata ochilor....
    Pentru mine este simplu. Eu pregatesc seara biberoanele : 2 uscate bine cu lapte fraf si cereale si doua cu apa. Cand se trezeste dureaza mai putin de un minut pana il inhata si maxim 10 minute cat maninca. Nu cred ca e chiar asa de criminal programul...
    Si oricum la problemele de greutatea pe care le are fetita mea ma voi scula fericita si pana la 3 ani sa-i sau sa pape noaptea.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    noi numai bem nimik in timpul somnului de seara de la 22 pana dimineata cand se trezeste..si avem 1 an si 5 luni..de la 1an si 3 luni am renuntat si la ceai.
    parerea mea este ca are nevoie si stomacelul lor sa mai faca o pauza...acum fiecare face cum crede ca este mai bine pt copilul lui.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    ee, la al meu nu pot avea inca pretentii! se trezeste de 2 ori pe noapte sa pape, dar cred ca daca nu ar avea colici nu s ar trezi...dar nu ma deranjeaza ca mi se pare prea mic, la 3 luni sa nu pape atatea ore....
    michaela, dar ce are papusa ta?nu ia in greutate?e tare dulcica si finuta!

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Nici noi nu mai bem lapte in timpul somnului, cam de pe la 2 ani. Dar pina pe la 1 an si 10 luni sugea de la mine, noaptea, din 3 in 3 ore, ca bebelusii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari