Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    o prietena m-a rugat sa va intreb daca se poate depista sintomele autismului si de la varsta de 1 an,copilul surori ei de 3 ani are autism si ea e speriata ca s-ar putea avea si copilul ei,va rog sa o ajutati!

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    nu cunosc f. multe despre autism (si sincer nici nu doresc) dar stiu ca are si o parte genetica...asta nu inseamna ca toti membrii unei familii pot sa manifeste clinic boala...dar mai multe puteti afla de pe site-ul
    www.sfatulmedicului.ro

Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    multumim pt idee o sa o pun sa caute aici, eu la fel ca si tine nu doresc sa aflu despre boala asta nimic-eu nu cred ca fetita ei e bolnava pt ca e f activa dar de stiti si voi cum sunt mamaele

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    daca gangureste si se intoarce la zgomote , nu sunt semne de autism

Floricica Nou Venita tincu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    106
    Pe www.autism.ro sunt informatii interesante legate de acest subiect.Mai ales in ceea ce priveste diagnosticarea acestei maladii.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Diagnosticul de autism se pune de obicei dupa 3 ani dar exista semne precoce de ingrijorare cum ar fi: absenta zambetului, lipsa de contact vizual (copilul nu-si priveste mama, nu cauta cu privirea jucariile, persoanele), lipsa de comunicare, nu interactioneaza cu ceilalti ci ii evita, nu se joaca cu alte persoane (cucu-bau, batut din palme etc).

Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    multumim pt sfaturi !dupa semnele descrise de Anca nu cred ca prietena mea trebuie sa isi faca probleme,oricum ea a citit mesajele voastre si va decide ce trebuie sa faca in continuare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari