Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anca1820's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2005
    Postari in forum
    7
    Din cauza noii legi cred ca suntem o multe care ne-am pierdut dreptul la indemnizatie.Poate ,impreuna,vom reusi sa ne ajutam reciproc,eu as fi in stare sa ajung pana la presedinte daca am fi mai multe care sa ne sustinem cauza.Noi am ramas insarcinate dupa legea veche si mi s-ar parea normal ca tot dupa ea sa peimim si banii.Voi ce ziceti?E careva avocat dintre voi?Vi se pare absurda parerea mea?Va rog sa dati frau liber nemultumirii voastre si sa incercam sa ne facem dreptate

Floricica Nou Venita bianca260's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2005
    Postari in forum
    11
    buna!dupa noua lege nici eu nu mai beneficiez de cic desi muncesc si platesc impozite...sunt la al 4-lea copil dar se pare ca statul considera ca ajuta prea mult femeile cu copii poate sustine doar 3 insa stimuleaza cresterea natalitatii din 2007 cu 2 mil alocatie copil. se pare ca nu ii intereseaza de soarta copiilor nostri ....asta da stimulare!!!! de abandon!!!...de cerut ajutoare sociale si tot asa....eu ince nu reusesc sa inteleg nu toate avem nevoie de un venit ca sa ne putem creste copii?

Membru inregistrat la
    16.11.2005
    Postari in forum
    7
    Draga Bianca,si cei 200 ron care vor sa ai dea din 2007 tot pentru persoanele care au cotizat 1 an vor sa le dea.Daca intradevar vroiau sa stimuleze cresterea natalitatii,ar fi trebuit sa ai dea la toata lumea indiferent daca au platit sau nu obligatiile la stat.Ma refer la cei 200 ron.Eu sunt la primul copil si am intrerupere in CM de 1 zi si nu primesc nimic dupa 9 ani de cotizari.Ce spui de asta??Din punct de vedere legal,oare chiar nu se poate face nimic impotriva acestei legi?Ce ar fi ,daca anul viitor vor spune ca e nevoie de 5-10 ani de cotizari,asa le-ar ramane banii lor ,caci nu ar avea la cine sa ai dea

mia
    mia este offline.
    Floricica Nou Venita mia's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.12.2005
    Postari in forum
    1
    dragele mele trebuie sa ne multumim si cu aceasta lege care poate fi perfectabila.cat despre mamicile care nu muncesc legea este destul de clara adica daca mama nu are un loc de munca dar viitorul tata are,atunci tatal poate ramane acasa iar mama se poate duce la munca.aceasta lg. nu vizeaza doar mamele ci si pe tatal daca se simte in stare.
    inca ceva mamele care nu lucreaza dar sunt studente vor beneficia si ele de aceasta indemnizatie de crestere a copilului daca este in ultimul an si isi sustine examenul de licenta.
    nu stiu daca ati avut ocazia de a citi macar o data legea, in care este stipulat cat se poate de clar ca ac.indemnizatie se acorda pana la al treilea copil.sa fim realiste si sa ne gandim ca statul nu are obilgatia de a plati mai mult decat este normal,adica cine se incumeta sa aiba mai mult de 3 copii trebuie sa se gandeasca bine.
    si la urma urmei daca vrei un copil at insemna ca esti capabila ca mama sa-i asiguri minimul necesar.

Floricica Nou Venita krrista's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2006
    Postari in forum
    3
    Deci daca in ultimele 12 luni inaintea nasterii copilului ai intrerupere cateva zile in cartea de munca pierzi dreptul la indemnizatie???

Membru inregistrat la
    16.11.2005
    Postari in forum
    7
    Bianca,sunt Anca1820 de la copilul.ro,legislatie.Vezi ca legea face referiri clare:se plateste indemn.pt fiecare 3 copiii nascuti dupa 1 ian 2006,nu conteaza cati copii mai ai.Citeste in cea care a aparut la 4 ian 2006 art.1 alin.1si atr.3 din Anexa norme metodologice.Nastere usoara sa ai!

Floricica Nou Venita altfel35's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2006
    Postari in forum
    1
    Buna! Sunt o mamica cu 4 copii. Am nascut in 26 august 2005 iar anterior nasterii bebe ului am fost angajata timp de 2 ani cu jumatate de norma. In paralel am lucrat ca agent de asigurari si am fost platitoare de impozit pe venit pentru banii incasati din munca prestata. In noiembrie mi s-a spus de la CNPAS ca nu indeplinesc conditiile de cotizare pentru acordarea CIC ului. Ulterior am renuntat la el deoarece am inteles ca doar mamele cu 3 copii primesc indemnizatia. Care este acum adevarul? Conform ordonantei 148 am dreptul sau nu la cei 8 milioane??
    Cu stima Gabriela

Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    altfel35, nu cred ca beneficiezi la articolul 6 din ordonanta 148 sse precizeaza ca se da alocatia copilului pana la doi ani in cazul primelor 3 nasteri...

Floricica Nou Venita cristina17's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2006
    Postari in forum
    2
    Buna!Daca am platit in 2003 la asigurarile sociale pt 3 ani in urma+6 luni in 2003,apoi nu am mai cotizat deoarece am fost plecati din tara,iar de anul trecut din octombrie am devenit angajata,si in prezent sunt insarcinata in 7 saptamani(ceea ce nu cred ca voi implini 12 luni cotizate pe carte de munca)ACEI ANI SE MAI SOCOTESC(ar fi vorba de 3ani si 6 luni)????Va multumesc mult!!!

Floricica Nou Venita lorena's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.12.2005
    Postari in forum
    3
    Buna!Vreau si eu sa va intreb ceva:daca am nascut in decembrie 2005 si depun acum actele in ianuarie 2006 pt indemnizatie cite luni trebuie sa fi platit asigurarile? 10 luni sau 12 luni???? Va multumesc!

Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    lorena, legea spune ca 12 luni...succes cu bebelul [bebelus]!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari