Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    O sa fiu pusa in aceasta situatie si ma intreb daca este cineva care foloseste anticonceptionale sau stie ceva despre ele in momentul in care se si alapteaza.?

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    de ce nu incerci sterilet??

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    pt ca sotul meu va face vasectomie insa pana atunci vreau anticoncptionale ca sa nu tot merg la medic ca pt orice ma costa cel putin 100$ si nasterea o sa fie vre-o 2000.plus vasectomia poate mai mult.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    eu nu cred ca sunt indicate anticonceptionalele in perioada alaptarii pt ca sunt pe baza de hormoni.si acesti hormoni se transmit prin lapte la bebe.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    sunt indicati da trebe luati la recomandarea medicului si de aia v-am intrebat ca ma gandeam ca e cineva in aceasta ipostaza.si daca e cineva care le ia la idicatia medicului va rog mult un raspuns....

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    eu am alaptat 1 an si 8 luni,acum 3 saptamani am intarcat-o pe Daria,si toata periodaa de alaptare am luat Exluton,sunt speciale pt acesta prioada,sunt recomandate de medic pediatru; nu mi-au facut nici un fel de probleme,nu reactii adverse

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    mersi mult lumi, o sa citesc si eu despre ela pe net si o sa ii zic mamei mele sa imi aduca pt ca sunt mult mai ieftine in ro . aici nu pot lua nimic decat la indicatia medicului pt ca nu se da fara reteta.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    lumi daca ppoti sa imi dai si mai multe info as fi f recunoscatoare... se poate lua fara reteta? si cam cat costa sa stiu cam cati bani sa -i trimit mamei

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    eu cred ca le poti lua si fara reteta,daca nu sa cera mama ta la medicul de familie o reteta,nu cost mult exlutonul,pana intr-o o suta de mii,max 3 euro;
    se iau din prima zi a CM., una pe zi,eu le luam de regula seara ,iainte sa dorm
    pupici!

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Exluton am luat si eu, e cam 24, 25 ron cutia cu trei folii, se iau la aceeasi ora, cand termini folia, incepi alta; pe folie sunt inscriptionate zilele saptamanii (de 4 ori ). Nu e nevoie de reteta, eu am cumparat si fara.

\"Consumul de tablete din primul pachet se începe în prima zi a menstruației. La fel se procedează când înainte s-a consumat un alt tip de contraceptiv. Se ia o tabletă pe zi la aceeași oră, fără întrerupere timp de 28 de zile. Dacă intervalul de timp dintre două tablete este mai mare de 27 de ore, eficiența contraceptivului este serios afectată. Următoarele pachete se iau unul după altul, fără pauză. După naștere administrarea poate începe în prima zi a primei menstruații spontane. Dacă este nevoie să se înceapă mai devreme, de exemplu imediat după naștere, sunt necesare măsuri contraceptive suplimentare în primele 14 zile în care se iau tabletele. După pierderea unei sarcini sau după un avort administrarea trebuie să înceapă imediat. În acest caz nu mai sunt necesare măsuri contraceptive.\"

Cat am luat exluton, am avut CM doar de doua ori.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    merci mult fetelor,cred ca o sa raman la astea
    de microgynon nu stiti nimic ca parca si alea sunt ok cand se alapteaza.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari