Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mona1sau2's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2007
    Postari in forum
    2
    Buna tuturor am o mare nedumerire ns ce sa cred!

Nu am un cilcu regulat si am fost diacnosticat cu anexita acum 1 an...!

de ceva timp imi intarzie chiar si 1 luna de exeplu acum nu mi-a venit am facut 2 teste de sarcina dar nimic 1 liniuta ns care e problema:(!!

Chiar atat de mult poate intarzia?

oare e grav sau un bebe mic incerca sa ne surprinda?

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    draga mona1sau2...ar fi bine sa fie un bebe mic, insa ar fi bine sa consulti un medic.Eu am incercat sa raman insarcinata de 9 ani...la inceput am avut ceva dereglari de ciclu si am patit ca 3 luni la rand nu mi-a venit ciclu,de aia ar fi bine sa discuti cu un medic.Mie mi-au dat injectii cu progesteron si in 3 zile dupa aia mi-a venit....
    Nu amana...ptr. ca daca era bebe ar fi iesit la test mai ales dupa 1 luna...

Floricica Nou Venita mona1sau2's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2007
    Postari in forum
    2
    am fost la ginecolog si ma diagnosticat cu menoree secundara...am incercat sa pun mai multe probleme si intrebari dar era cam nesuferit si "se cam grabea"...
    ns ce sa cred acum ? cik trebuie sa merg la un ecograf si sa-mi fac un test de sarcina dimineatza!

poai daca era ginecolog nu trebuia el sa stie ce am?mmm dubios la altele totus le mai spunea "posibil sarcina" dar mie nimic doar atat si sa-mi fac un test si apoi sa ma duc la ecograf..

ns ce sa mai cred! as vrea sa intreb si eu ce inseamna menoree secudara? adik na menoree stiu dar nu inteleg "secundara"..

pls daca se poate!

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    cred ca totusi se numeste amenoree, adica lipsa menstruatie, si o numeste secundara pentru ca presupune ca este un efect al unei alte tulburari pe care o numeste primara. In cazul tau afectiunea primara, sau problema primara ar fi probabil o dereglare hormonala, secundar aparind amenoreea. De aici secundar.
    Sper ca a fost destul de clar, ca eu sunt cam obosita.
    Dar oricum, cauta un medic ce nu e chiar asa de grabit, pe care sa il poti intreba una alta.
    Daca esti din jud Arad iti recomand eu pe cineva.
    sanatate si un bebe frumos si repede sa vina.

Floricica Nou Venita nazare's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2007
    Postari in forum
    9
    draga mona1sau2 si eu am aceeasi problema, adica un ciclu neregulat.nici nu poti sa-ti imaginezi de cite ori nu m-am gindit ca ar fi vorba de o sarcina.pentru cele care au un ciclu regulat este f usor sa-si dea seama cind e vorba de o sarcina, dar pt noi cele cu ciclu neregulat....mie nu mi-a venit vreo 3 luni si cind m-am hotarit sa merg la doctor mi-a zis doctorita ca e f periculos sa stai asa fara ciclu.iti spun ce mi-a facut mie.in primuul rand eco sa vada ovarele daca sunt probleme, apoi un set de analize hormonale absolut necesare.la mine problema era hormonala: lipsa de progesteron, am luat progesteron nu stiu cite luni ca sa-mi declanseze menstruatia ca altfel nu venea, acuma vine si singura, fara medicamente, dar tot neregulata, nu chiar asa de neregulata. doctorita zicea ca e super ok atita timp cit vine fara medicamente si ca oricum nu voi ajunge la un ciclu f regulat decit probabil dupa o sarcina.mi se pare ciudat ca doctorul tau nu ti-a facut eco ca doar putea sa-ti zica imediat daca e sarcina sau nu. mai stiu ca ciclurile f neregulate si f lungi sunt de obicei anovulatorii, asta inseamna ca e mai greu sa ramii insarcinata. si eu ma chinuiesc de 6 luni sa ramin si nimic.iti tin pumnii daca asta iti doresti si tu si parerea mea este sa consulti si alt doctor.

Floricica Nou Venita amira78's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    13
    absolut de cord cu nazare....cauta un medic cu care sa poti discuta deschis si fara rezerve....si fa-ti toate testele hormonale..profilul hormonal in a3a zi de C M!

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    am patit-o si eu de cateva ori
    sa ma sara o luna
    si totusi am 2 fete
    asa ca...........
    bafta

Floricica Nou Venita bubulinabubu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2007
    Postari in forum
    61
    Buna fetelor! Si felicitari Ramonei pentru bebei ca eu abia acum am vazut poza si e superba....mi-as dori si eu 2 fetite daca s-ar putea alege sexul....

Pupicei.

Floricica Nou Venita cristidog's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2007
    Postari in forum
    238
    si eu am avut CM dereglat (imi intarzia max. 3 saptamani) si medicul ginecolog mi-a dat Duphaston (2 tabelte/zi timp de 10 zile incepand cu a 11a zi a CM). Dupa numai 1 luna de Duphaston am ramas insarcinata (ura!), dar pe prospect spunea clar ca este pt. astfel de probleme (lipsa CM sau dereglari, sau avort spontan-o alta prob de care m-am lovit eu dupa ce am ramas,etc). Indicatiile lui sunt: "Duphaston este un medicament care se administreaza oral, fiecare comprimat contine 10 mg didrogesteron. In cazul insuficientei de progesteron, medicamentul se foloseste pentru tratamentul dismenoreei, al endometriozei, al amenoreei secundare, tratamentul ciclurilor neregulate, al hemoragiilor disfunctionale uterine, tratamentul sindromului premenstrual. De asemenea este indicat pentru tratamentul avortului habitual si a iminentei de avort, asociat cu deficienta de progesteron dovedita si tratamentul infertilitatii datorate insuficientei luteale."

Multa sanatate si spor la treaba.

Floricica Nou Venita evatudor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2007
    Postari in forum
    7
    si eu am cm dereglat, am facut tot felul de analize hormonale, si a iesit totul ok.. am primit totusi duphaston , la fel ca si cristidog, si le iau de 2 luni.. dar inca nici urma de bb.. daca nici luna asta nu apare, imi voi cumpara niste teste de ovulatie, desi am auzit ca nu sunt precise..altceva nu mai stiu ce sa fac..

Floricica Nou Venita bubulinabubu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2007
    Postari in forum
    61
    Buna fetelor! La mine deocamdata e totul " la fel' in sensul ca si luna aceasta cred ca am ramas fara bb....deoarece nu e nici un semn si noi oricum din pacate facem cam rar..suntem f obositi in timpul saptamanii...dar la voi vad ca sunt vesti tare bune ceea ce ma bucura...tine-ti-o tot asa!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari