Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita oana_buru's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2006
    Postari in forum
    16
    Baietelul meu peste 2 zile face 6 luni si ma intreb daca sa-i bag a 3 a masa sau nu.Sotul meu ma bate la cap sa-i dau mai multa mancare, asa poate il va tine mai satul peste noapte...voi cum ati facut cam pe la cate luni ati introdus a 3 a masa? pofta mare la bebei

Membru inregistrat la
    12.06.2006
    Postari in forum
    16
    Sa inteleg ca bebeii vostri nu mananca,oricum nu cred ca-i tineti flamanzi....

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    a mea mininca deja 3 mese
    iar seara daca ii dai sa minince nu te mai trezeste atit

Floricica Nou Venita carmen iordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    Si Alex maninca 3 mese de la 6 luni.Intr-adevar nu se mai trezeste noaptea.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    o saracii bebei numai 2-3mese /zi?Copilasa mea de 1 an are 4mese/zi

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Oana , dar ce-i dai de papa ?

Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    Am uitat sa spun:3 mese solide si 3 de lapte

Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    De exemplu astazi a mincat dimineata compot de mere cu scortisoara si biscuiti,la prinz borsulet de pui cu sfecla si smintina.La 4:30-5 o sa-i dau iaurt cu fructe , la 7:30-8 lapte cu orez indulcit cu mar copt si noaptea pe la 11:30-12 bea lapte.Doarme pina dimineata la 6 cind mai bea o sticla cu lapte si doarme in continuare pina la 9.

Membru inregistrat la
    12.06.2006
    Postari in forum
    16
    ogabi are 3 mese solide si 3 lapte si bineinteles dupa mancare solida ii dau si lapte,oricat de mult ar manca tot vrea si lapte.
    Ieri a mancat:
    08-LAPTE
    11-BANANA=LAPTE
    14,30-PIEPT PUI CU BROCOLI SI MORCOV
    19-LAPTE DOAR(ERA PREA MOFTUROS SA MANANCE ALTCEVA
    ce a mancat el pana acum:
    -carne(doar pui)
    =branza calcica
    -morcovi
    -cartofi
    -radacinoase(pastarnac,telina)
    -dovlegei
    -brocoli
    -mere
    -pere
    -cereale dar foarte rar
    -banana(i-am dat ieri prima oara)
    si cam atat am de gand sapt viitoare sa-i dau spanac.Galbenus si ficatel mai astept 1-2 sapt,ma bucur ca le mancanca pe astea foarte bine si nu face nazuri

Floricica Nou Venita adrian gabriel's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2007
    Postari in forum
    25
    buna fetelor ,am si eu o curiozitate ... voi le-ati dat bebeilor vostri ,adica celor de 7luni peste ? cred ca da... eu am un somn si ma gandeam sa ii fierb o bucata mai mica si sa il fac cu piure de cartofi , da stiu salaul este mai bun dar momentan am acest peste, ce ziceti este bun ,pot sa incerc cu putin ?
    Nu mai stiu ce sa ii dau sa pape ,am tot incercat fel si fel,adica...
    dimineata = mar ,banana cu biscuite sau mar copt cu biscuite
    12= supa sau la 14 = morcov abitura ,dovlecel,cartof
    14,15 un suc de portocale,sau un iaurt
    18 -supa
    la 20,30 biberonul de lapte cu cereale si somnic.
    ce parere aveti am procedat bine sau procedez bine cu acest program?
    a doua zi incerc sa mai schimb supa ,poate numai morcov cu albitura ,sau numai piure de cartofi in care am bagat piept de pui(nu prea ii place carnea)
    acum numai vrea nimic.. am icnercat cu Activia si nutriday vad ca ii place ,in care mai pun si niste biscuiti ,
    sa fie din cauza dintilor ? ca numai vrea nimic .
    am incercat sa nu ii dau in fiecare zi acelasi lucru poate sa-or fi saturat saracutul , dar nu prea ii intru in voie cu nimic. dimineata am observat ac nu vrea nimci de papi inaintea orei de somn la ora 9,sau 9,30.
    multumesc sia stept un raspuns de al voi ,un sfat .va pup

Floricica Debutanta georgianas2003's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2007
    Postari in forum
    880
    buna!raspunsul meu la intrebarea ta vine cam tarziu, dar daca o sa il citesti sunt convinsa ca o sa iti fie de ajutor pe viitor.poti sa ii dai fara grija orice fel de peste atata timp cat ai grija la oase, in ceea ce priveste alimentatia la 7 -8 luni, nu sunt necesare decat 5 mese pe zi, daca bebele nu vrea sa pape cat consideri tu ca ar trebuii nu te speria pentru ca asa cum ai zis si tu, e din cauza dintisorilor.La prima masa ar fi indicat sa ii dai laptic simplu, la cea de-a 2 a masa ii dai piure de fructe, la pranz poti sa ii dai ceea ce deja gatesti pentru tine si sotul tau, stomacelul lui tolereaza(nu fasole si varza)aproape orice aliment la 8 luni(felul 1-supica sau ciorbita,felul2 piure de morcovi cu cartofi si cu carnita), intre pranz si seara ii dai o masa de fainoase(orez cu lapte,biscuiti cu lapte , ii poti pune chiar si mar ras in compozitia asta, are un gust grozav)iar seara ii dai din nou laptic.Intre aceste mese poti sa ii bagi si suculet de fructe sau chiar sa inlocuiesti o gustare cu sucul de portocale.
    P.S.daca ti se pare prea putin poti sa ii dai si pe seara supica sau ciorbita sa fie cu cel putin 2 ore inainte de culcare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari