Ultimele discutii din forum
    gabi@mateias
    Guest
    Poti sa revii la alaptarea exclusiva la san dupa ce BB a fost hranit un timp si din bibe?

Oare BB o sa refuze sanul in timp, in favoarea biberonului prin care laptele curge mai usor de 8 ori, cica?

Oare mai ai suficient lapte?

Floricica Nou Venita simona_mironescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2005
    Postari in forum
    44
    Cand avea bebita mea 3 luni m-am internat in spital si nu am putut sa o mai alaptez, asa ca am trecut pe lapte praf, dar in tot acest timp eu ma mulgeam ca sa nu pierd laptele. Cand am revenit acasa imi era si mie teama ca o sa refuze sanul, dar ea a fost incantata sa-si ia portia de tzatza.
    Sotul meu si acum ii mai da lapte praf daca eu nu sunt acasa si nu reuseste sa o adoarma altfel.

Floricica Nou Venita mihaela1725's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2005
    Postari in forum
    48
    In primele saptamini de dupa nastere am avut o problema cu un sin, din cauza ca Bebelusa imi facusa o rana in timp ce sugea. Rana se inchidea, iar cind ma mulgeam se deschidea automat. Nu am reusit sa o anihilez decit cu Garmastan. In acest timp fetita sugea dn celalalt sin, si ii dadeam lapte Humana-din biberon Avent (care imita picatura sinului) in completare. Dupa prima luna, cind vindecatea a fost totala am revenit CU SUCCES doar la sin.

Floricica Nou Venita alyssyadav's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2006
    Postari in forum
    54
    depinde de copil!eu am luat antibiotic si o saptamana i-am dat lapte praf apoi l-am alaptat, a plans la inceput ca probabil uitase..avea 3 sapt. apoi fara probleme, uneori cand nu ajungeam la timp era hranit cu biberonul cu lapte praf.

Floricica Nou Venita letitia maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2006
    Postari in forum
    71
    Puisorul meu a fost alimentat mixt in prima saptamana, cat am fost in spital, mai ales ca am nascut prin cezariana si mi-am vazut copilul dupa trei zile. Apoi am alimentat cu succes 2 saptamani 100% natural, dupa care, la recomandarea medicului de familie, care a constatat ca nu am suficient lapte sau nu e destul de satios, am inceput alimentarea mixta. La inceput a supt destul de bine, iar in completare ii dadeam lapte praf cu biberonul. In timp a inceput sa traga din san tot mai incet, astfel incat pe la doua luni jumatate nu mai vroia sa auda de san. Tot atunci am avut probleme cu sanii, deoarece eu aveam impresia ca el suge tot, nu ma mulgeam, si apoi ma trezeam cu sanii impietriti incat era sa dau in mastita. Pana sa-mi dau seama ce se intampla am avut parte de cateva experiente cu sani durerosi si canale infundate, pe care le desfundam foarte greu dupa aproximativ doua zile, cu foarte mult masaj circular si muls manual. Copilul nu ma mai putea ajuta, deoarece nu mai tragea cu forta, iar pompa de san nu mi-a fost de ajutor, doar imi irita sanul. I-am mai dat apoi, timp de aproximativ o luna, lapte matern, dar muls si administrat cu biberonul. Acum, de doua saptamani papam doar lapte praf.
    Parerea mea este sa incercati pe cat posibil sa evitati biberonul si sa folositi lingurita daca dorit sa alaptati mai mult timp. Sau folositi biberonul pentru perioade scurte de timp. Toate cele bune.

Floricica Nou Venita maryvr's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2006
    Postari in forum
    7
    Am o fetita de 2 luni, s-a nasc cu 3.850 acum are 5200kg si cica a pus cu 200g sub normal, o alaptez la san dar la fiecare supt pe zi plange e nervoasa si suge putin, doar noaptea suge bine, nu stiu daca am lapte bun sau ce sa fac sa nu se intarce pt ca din experienta cu primul copil am patit la fel .Sa incerc mixt sau sa mai astept?Mediucul de familie(in comuna nu avem pediatru)zice sa nu incep alimentatie diversificata sus,etc!?Exista si alte motive pt care un copil este agitat cand suge la san?Citesc o gramada de carti care se contrazic si nu stiu ce sa mai cred.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Poate numai ai lapte suficient..incearca si cu lapte praf..poate nu este suficient de satios si copilasul nu se satura...e prea mic pt "alimentatie diversificata" dupa 4 luni..cel mai devreme..

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Draga Maryvr,

daca fetita ta continua sa cistige in greutate, si la 5 luni ajunge la dublarea greutatii dela nastere eu zic sa nu te indrepti spre laptele praf.
    DAca nu cistiga in greutate, abia atunci trebuie sa iei in calcul completarea alimentatiei.

Incerca sa o alimentezi numai dintr-un sin la o masa, poate suge numai laptele "mai subtire" ca se zice ca laptele la inceput e mai subtire, si apoi e mai satios, si daca suge din amindoi sanii numai subtirele, supa cum ziceam eu, nu ajunge la felul 2 si nu se satura. Asta in cazul in care nu faci deja asa(adica ii dai numai un san o data).

Succes si sa ne tii la curent.

In nici un caz nu diversifici la 2 luni, ca ii strici stomacelul, acolo dupa 4 luni, daca ai destul lapte, chiar dupa 6 luni.

Crestere mare,

Georgi & Jonathan

Floricica Debutanta cristinaradu's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.08.2006
    Postari in forum
    1.062
    Parerea mea este ca este mai bine cu alaptarea mixta. Eu l-am hranit pe Sebastian doar de la san pana la 9 luni jumate si imi pare rau ca nu l-am invatat si cu biberonul. Atunci cand ei sunt obisnuiti si cu biberonul sau canita, este mult mai simplu la intzarcare. Nu regret nici o clipa ca l-am alaptat, dar intarcarea ar fi fost mai usoara daca ar fi fost obisnuit sa bea lichide si din altceva inafara de tzitzi.

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    am o fetita de 1 luna si 3 saptamani si e tare dragutza.
    am avut probleme cu alaptatul inca de la inceput.
    nu am lapte suficient!!!
    fetita mea mananca mixt, si am avut momente cand a mancat doar lapte praf...in primele 2-3 sapt. tot ii mai dadeam cate putin, dar a urmat o perioada cand nu am avut deloc...tare rau mi-a parut!!!
    am luat si stimulent, galactotil, si tot degeaba...o masa doua pe zi dar si atunci completam cu lapte praf... ce-i drept am avut o perioada de suparare si probabil si de aici este cauza!!!
    a urmat o perioada lunga in care nu alaptam decat noaptea, dar ziua nu ma mulgeam ca simteam eu ca nu am...am gresit! copilul meu vomita destul de mult si am crezut ca e din cauza laptelui meu...nu stiu!
    la un moment dat am baut multa bere si am baut ceai de marar si parca a inceput sa vina...in plus am inceput sa ma mulg...ghinionul a continuat ca am racit si a tebuit sa intrerup ca am luat tratament, timp in care m-am muls, dar tare greu a mai fost...de doua zile am inceput sa o alaptez si parca ar fi ceva, dar tot putin...dar macar este!!!
    concluzia: oare e o problema laptele meu ptr bb si in plus, oare o sa am lapte sa alaptez si eu?!
    ce pot sa fac?
    va rog sa ma ajutati?
    va multumesc!

Floricica Nou Venita emushi's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    176
    Chiar daca exista si unii dr mai in varsta se mai "incalcesc" si zic ca nu ar fi bun lapticu', NU EXISTA LAPTE UMAN DE CALITATE NECORESPUNZATOARE, ci doar eventual in cantitate insuficienta. Adica lapticul de la mami este ideal pt bb (ei, nu ma refer la varianta in care luati medicamente ce contraindica alaptarea), laptele praf este un lapte partial adaptat ca sa semene cat mai mult cu cel de mama.
    Asa ca daca poti da-i la bb cat ai. E insuficient atunci cand bb nu ia suficient in greutate, si atunci ar trebui suplimentat in continuarea suptului. E bine sa folositi tetine cu orificiul cat mai mic ca bb sunt cam smecheri si se lenevesc pe urma. Si cantitatea de lapte care se formeaza e proportionala cu laptele supt, asa ca e bine ca bb sa fie pus la san cat mai des la inceput ("la cerere"), pana se formeaza un ritm al meselor. Chiar daca ti se pare ca nu ai...
    Nu stiu cum e cu berea, se zice ca e doar un mit...?!?!?
    Mie mi-a facut bine ceaiul pt. stimularea lactatiei de la Fares, cel la pliculeta - avea un efect f bun. Si mai e buna supica de pui, eu mancam cate 3-4 portii pe zi (si noapea uneori). Mananca cat mai bine si bea f multe lichide...
    pupici si spor...la laptic!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari