Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita peggy123's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2006
    Postari in forum
    16
    buna fetelor, de 3 zile bebe al meu de 8 luni jumatate a inceput sa faca febra destul de mare-a ajuns la 39, in fundulet- si nu mai papa nimic. a venit si dra acasa sa-l vada, zice ca nu e rosu in gat ci o viroza. mi-a dat panadol pt temperatura si ieri, la insistentele mele si ospamox, 4 ml/8 ore. deja nu mai are temperatura, insa nu mai manaca NIMIC. bea ceai mult, in schimb. are stari de veselie amestecate cu stari de letargie si i se aude un harait in piept. ce sa fac? sunt disperata. voi ati patit asa ceva? cat dureaza viroza asta? stiu ca isi pierde rezistenta fara mancare, dar cum sa-l fac sa deschida gura cand abia ii dau medicamentele????mi-e asa de teama sa nu faca pneumonie!!! va rog sa-mi raspundeti repede, va pup, sanatate, ca e adevarat ca-i mai buna ca orice!!!!!!

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    da, ce sa zic mai peggy123, imi pare rau nu stiu ce sa zic, sper sa-si faca efectul medicamentele astea...si eu i-am dat la fel cand a racit, dar manca nu e ca al tau, nu stiu...sper sa-si si revenit pana acum; mai spune ce face! sanatate!

Floricica Debutanta irina-manuela's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    635
    si eu am trecut prin asa ceva cand fetita a fost mica,nu mia mancat o sapt nimic,a baut doar ceai,apoi am inceput cu supite prin biberon.
    incearca si fai supe de legume si zeamil de orez.
    mai da-ne vesti!!!

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    ar fi bine sa mai consulti si alti medici ,nu te lasa pe mina unuia!!!eu asa am facut mereu,si a fost mai bine.multa sanatate!!

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    DU-O LA ALT MEDIC DACA AUZI CEVA IN PIEPT!POATE FI PERICULOS!MULTA SANATATE!

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Eu zic in primul rand sa nu intri in panica, nu-ti mai face atatea griji, eu cred ca orice bebe raceste la un moment dat, chiar daca noi avem mare grija de ei...
    Daca i-a scazut febra e foarte bine, am inteles ca in unele cazuri poate dura mai mult timp, dar daca lui deja i-a trecut e foarte bine. In legatura cu mancarea, nici noi oamenii mari n-avem pofta de mancare cand ne simtim rau, asa ca eu zic sa nu-l fortezi daca nu vrea...da-i in continuare ceai daca bea, incearca cat mai multe lichide, da-i suc (in special de portocale, grefe, lamaie...cu vit.C) si incearca si supica tot cu biberonul...poate asa o accepta. Nu te mai speria, o sa-i treaca, iar cand se va simti mai bine, o sa manance, vei vedea. In privinta acelui harait...poate are nasucul infundat si respira greu, insa cum spuneau si fetele, pentru linistea ta, mai consulta un dr. Va urez multa, multa sanatate! Si asteptam vesti bune de la voi! Va pupam dulce!

Floricica Nou Venita marina10's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2007
    Postari in forum
    53
    Buna
    Si eu am patit aproape la fel cu Ana si dupa ce i-a trecut raceala nu mai prea manca. Mi-a recomandat pediatra TONOTIL si si-a revenit. Este cam scumput dar merita.
    http://www.egirl.ro/medicamente/display/1243/TONOTIL-N.html

sa intri aici sa citesti despre acest medicament.
    10 zile dureaza tratamentul cu tonotil. mie mi-a recomandat primele doua zile sa-i dau jumatate de capsula si cealalta jumatate sa o beau eu. Si dupa 2 zile pana la 1o cate o capsula pe zi. De altfel o cutie chiar are 10 capsule.
    Pupici

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    draga peggy...acum am vazut mesajul tau...deja au trecut 2 zile...sper ca sunteti bine....am citit sfaturile fetelor...si care sunt convinsa ca vreau doar binele vostru.....dar te rog nu da medicamente la bebe care nu sunt recomandate de un medic....de obicei in viroze nu se administreaza antibiotice doar daca existe semne ale unei suprainfectii cu diverse bacterii de altfel existente la nivelul organismului in mod normal....pana atunci insa ..multe lichide si eventual un antipiretic unde e cazul...
    ....al meu bebe a trecut print-o viroza acum o luna....si inca mai fornaie....
    ....in 99% din cazuri lipsa poftei de mancare survine datorita medicamentelor (de care nu e intotdeauna nevoie)administrate bebeilor...in special ANTIBIOTICELE, pe care din pacate majoritatea pediatrilor le recomanda in viroze...unde nu au nici un efect...fac mult mai rau copilului...al meu avea peste 38 febra...i-am dat un singur paracetamol supozitor (fara antibiotic)si manca ca si cum n-ar fi avut numic.....
    ....atentie mamici la antibiotice...va pot nenoroci bebei pentru toata viata...administrtati-le numai cand e neaparata nevoie dupa efectuare unei antibiograme si a unui test de sensibilitate si dupa consultarea cel putin a 2 medici...e mai bine pentru copilul vostru....

Floricica Nou Venita teo_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    51
    as avea si eu nevoie de sfaturile voastre,ce sa ii dau baietelului meu in varsta de 7 luni jumate in afara de injectii daca are un fel de enterocolita?

cristina elena
    Guest
    Asa e mami gugu, parerea mea e ca a gresit Peggy ca a insistat la doctorita ca pentru viroza sa-i prescrie si Ospamox. Din pacate in Ro se prescriu mult prea usor antibioticele la copii. Grija mare sa aveti mamici cand va prescrie un medic antibiotic, poate nu e neaparat necesar-mai bine consultati inca un doctor.

Floricica Nou Venita loreta's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2007
    Postari in forum
    276
    va doresc multa sanatate pentru copilasii vostri,numai o mama stie cat sufera cand e bolnav copilul ei. Sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari