Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita pufyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2007
    Postari in forum
    15
    buna, mamicilor!!!

am un bebe de 5 luni, si dupa o radiografie la bazin a fost diagnosticata cu " absenta nucleelor de crestere al capului femural bilateral".

Mai pe intelesul nostru, nu se dezvolta incheietura dela bazin la membre...:((

peste 3 zile va da medicul ortoped "verdictul", si din cate am inteles va trebui sa poarte un aparat care ii va impinge piciorusele spre bazin.

Intrebare mea este daca cunoste cineva cazuri, si daca aveti idee ce fel arata acele aparate.

Va multumesc din suflet!!

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Imi pare rau sa aud acest lucru. Este destul de trist pentru un bebe asa de mic.
    Nu am mai auzit astfel de cazuri, dar daca se trateaza totul va fi bine, nu?
    Sanatate la bebel, sa se faca mare si voinic.

Floricica Avansata gale alina's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2007
    Postari in forum
    1.858
    Nici eu nu te pot ajuta dar va doresc multa multa sanatate si tie multa rabdare!

Floricica Avansata gazica's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2007
    Postari in forum
    2.384
    Buna. Nici eu nu am auzit. Suntem alaturi de tine, stiu ce inseamna sa ai o grija legata de bebel. Va dorim multa sanatate si Dumnezeu sa fie alaturi de voi.

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    buna.cred ca este vorba de Luxatie congenitala de sold ,dupa descrierea radiologica,daca e asa stiu ca apare mai frecvent la fetite,diagnosticul se stabileste in primele 6 luni,tratamentul este de durata cu rezultate bune.daca e asa,ai nevoie de multa rabdare stiu ca aparatul se poarta intre 3-6 luni atat ziua cat si noaptea.sanatate multa tie si lui bb.cu siguranta o sa fie bine.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    DAca ai posibilitatea, du-te si la un ortoped care sa faca s o ecografie de bazin si sold la cel mic. Radiografiile mai pot iesi razna.

Membru inregistrat la
    31.08.2007
    Postari in forum
    15
    o sa urmam sfaturile ortopedului intocmai, indiferent de costuri. Alta solutie nu exista...

Floricica Nou Venita tincu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    106
    Uite vreau sa te incurajez putin.fetita mea la 5 luni jumate a primit, tot in urma unei radiografii aproximativ acelasi diagnostic.acesti nuclei sunt de fapt legaturile dintre membre si bazin.sunt niste entitati gelatinoase care trebuie sa se calcifieze.la fetite am inteles ca procesul de calcifiere e ceva mai lent decit la baieti.am fost si la medicul ortoped care nu ne-a dat nici un aparat, doar un tratament pt calcifiere.timp de 2 luni i-am dat fetitei, in fiecare zi, 1 pastila de zimaflor si o pastila de calciu lactic(jumate dimineata, jumate seara).si nu am avut voie sa o asez in fund.la 7 luni jumate am repetat toate controalele si totul a fost ok.azi are 2 ani si 10 luni si cred ca o fac atleta.
    nu cred ca e cazul sa-ti faci foarte mari probl daca e doar asta.sa nu fie vorba si de o luxatie pt ca aunci e ceva mai dificil.
    Multa sanatate va doresc!

Membru inregistrat la
    31.08.2007
    Postari in forum
    15
    buna

mercik pt incurajare!!

fetita mea deja poarta aparatul, asta e a 3-a zi si e greu tare, saracutza...:( nu mai poate misca piciorusele..
    ii dau jos aparatul doar cand o schimb de pampers si cand face baita...
    Si eu ii dau calciu carbonic, de zamiflor nu mi-a spus medicul nimik, dar o sa intreb...
    Nu este luxatie, luxatia se produce in momentul in care acea entitate gelatinoasa se osifica. Se osifica aiurea si cand va incerca sa mearga piciorusele ar aluneca intr-o parte si in alta, si atunci se produce luxatia..
    Asa mi-a explicat ortopedul... si din acest motiv trebuie sa poarte aparatul, ca sa se osifice corect, si sa evite producerea luxatiei
    Poate cazul fetitei tale nu a fost asa grav, poate nucleele se dezvoltau mai lent...dar fetita mea, pur si simplu nu ii are, se vede clar la radiografie..
    Medicul a spus ca este un copil normal, si ca se va face bine, dar trebuie sa poarte neaparat aparatul...nu stiu cat timp, peste 8 saptamani trebuie sa o vada. Sper sa nu mai trebuiasca sa poarte aparatul, pt ca e un chin pt ea, trebuie sa stea numai cu picioarele desfacute, nu le poate intinde, sau misca. Cand o scot din aparat e in culmea fericirii si da din picioruse si se intoarce singura pe burtica, si apoi cand vede ca o pun iar in aparat, plange de ti se rupe sufletul... Noaptea se trezeste si plange, o mai intorc de pe spate pe burtica, si invers... offf

ma buruc ca fetita ta e bine..
    multa sanatate si voua!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari