Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita didosim's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2006
    Postari in forum
    12
    Fetita mea are 8 luni si nu vrea nici un lichid (apa, lapte, ceai, suc de fructe etc). Am incercat cu lingurita, cu tetine - diverse marimi, cana, pai, multe alte minuni. Singura metoda este forta. Ii torn pe gat. Si nici asa nu prea reusesc. Aveti vreun sfat, o incurajare?

Multumesc

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    incearca sa-i prepari tu un ceai acasa(incearca cu anason,e foarte aromat)poate o sa-i placa.ce tetina ai folosit?doar rotunda?daca da atunci incearca si tesita,poate aia e problema.Cu sucul ce sa-ti spun incearca sa-i combini ceva fructe si fai acasa sucul.Laptele....daca ii dai de vaca ,incearca sa-l diluezi un picut,,iar daca e formula...ce pot sa-ti spun,incearca si alt fel....
    sa ne spui daca apare vreo schimbare.
    Apropo,ce a baut pana acum????

Floricica Nou Venita miki77's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2007
    Postari in forum
    99
    Cum sa-i torni pe gat cu forta, daca se inneaca?
    Chiar cu ce a crescut pana la 8 luni?
    Incearca sa shimbi tetina poate are orificiul prea mic\mare!

Floricica Nou Venita didosim's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2006
    Postari in forum
    12
    Am incercat tot felul de tetine cu gauri mici, mari, cani, cani cu supapa(tot ce gasesti pe piata) sucuri de fructe, ceaiuri- tot ce curge,tot ce e lichid. Pana acum papa san, acu' nu mai este -credeti-ma nu mai curge, e demonstrat cu mulgeri (am folosit si pompe, doar sa ma conving ca nu mai e). E ciudat... Sunt la al doilea coil si credeam ca le stiu deja pe toate. Ii dau cu lingurita, dar nu vrea prea mult nici asa -pana la 10 ml, dar jumate e pe jos. Parca imi face in ciuda. Pamparsul nu e nici el prea ud. Zau ca ma depaseste situatia. In rest e mancacioasa, sanatoasa si voioasa.
    Multumesc pentru raspunsuri

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Eu zic ca este bine ca mananca solide, totusi....
    Mai incearca, poate are toane, nu stiu. Eu cred ca simte lipsa sanului.
    Eu ii dau san lui Vladut si nu stiu cum m-as descurca sa nu mai am lapte, chiar daca am inceput diversificarea. Vladut nu a vrut deloc biberon, dar lichidele le n=bea cu lingurita.

Bafta multa si rabdare!

Floricica Nou Venita cris1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2007
    Postari in forum
    35
    A mea nu vroia sa ia de loc supa si la apa a facut figuri dar am incercat mereu si am reusit pana la urma cu seringa sa pape supa. O sa zica lumea ca sunt nebuna dar numai asa am rezolvat ceva. Dar tu nu i-ai dat ceai de loc? chiar daca a supt pana acum!Trebuie sa inceapa sa bea lichide sa nu ..Doamne fereste ...pe urma sa aiba probleme cu rinichii!!!!!Nu vreau sa te sperii dar sper sa ai succes si sa incerci mereu sa-i dai, macar cate un pic ca pana la urma trebuie sa ia si ceaiul. Eu i-l fac de musetel si babycalm si daca vrei il poti indulci cu putina miere sau glucoza. sau chiar zahar dar il fierbi odata cu ceaiul. Iti tin pumnii si sa ne spui cum mai este!

Floricica Nou Venita gavriletmaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2006
    Postari in forum
    5
    Salut!Am patit si eu asa cu bubulina mea acum in varsta de 11 luni..nu a pus gura pe apa pana la 9 luni, ceai de toate plantele, culorile...etc..nici vorba! In schimb a baut suc proaspat de fructe dar nici de asta nu-i puteam da in cantitati prea mari, adica cat imi spusese mie pediatra ca ii trebuie la kg ei si imi era teama de deshidratare, vara fiind,...supa mi-o scuipa cu hotarare...asa ca i-am dat bors...umplut in casa, natural...SUCCES!!!Ulterior i-am facut ciorbita si mi-a papat din prima vreo 200 ml de m-am speriat!mi se parea ca-i plesneste stomacul de atat lichid, inainte cantitatea asta o ingurgita intr-o saptamana!!! Incearca si tu!..Bafta

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari