Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    mar interesa cum se descurca mamicile care au deja copii si urmeaza sa nasca dinou

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    fiica mea are 5 ani,si e destul de geloasa aum pe burtica mea cand se supara i-mi spune ca i-mi face** burta drapta la loc**la inceput avea itentia de a ma lovii cu pumnii in burta.CU toate expicatiile si promisiiunile pe care i-le fac in fiecare zii sa mai obijnuit cu ideia pana nasc sper sa fie ok

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    la mine diferenta e cam de 10 ani
    cand eram gravida i-am explicat ca faptul ca va avea o surioara nu inseamna ca va fi iubita mai putin si ca mami are dragoste pentru mai multi copii , pentru fiecare in parte
    si am cam rasfatat-o in perioada cat am fost gravida
    si dupa aceea nu am avut probleme o iubeste fff mult pe cea mica si nu suporta sa o vada plangand

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    fetita mea are 2 ani jumate si deocamdata nu cred ca realizeaza fap[tul ca o sa mai fie un bebe la noi in casa chiar daca ii explicam...asa ca astept cu nerabdare sa vad cum va reactiona...

Floricica Avansata alimocanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2007
    Postari in forum
    1.482
    Eu nu am un copil mai mare, insa am o nepotica pe care am crescut-o mai mult eu de la o luna pana pe la 2 ani jumatate! acum are 3 ani si jumatate, la inceput cand a auzit ca o sa am bebe, a inceput sa ma intrebe daca eu si sotul o vom mai lua la noi acasa, daca o voi mai iubi... daca o sa ma mai joc cu ea. Voia sa se aseze in brate la mine si se retragea repede spunand ca ii este frica sa "nu-mi strice burtica". De cand ma vede cu burta mare, si isi da seama ca venirea lui bebe se apropie a inceput sa ma respinga, sa faca crize de gelozie... intr-o zi aratandu-i o carticica-album ce am primit-o pentru bebic, a strans pumnii tare si tremura toata si-mi zicea printre dinti ca bebele meu o sa fie urat si "uratul" o sa-l cheme ... Imi dau seama ca e greu pentru un copil sa accepte ca bebele va sta in casa, va beneficia de atentia lui mami si a lui tati... pentru cele ce va confruntati cu aceasta problema, va doresc.. minte luminata sa stiti ce sa faceti si multa rabdare. Pupici.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    si eu o am pe Tia care are abea 14 lunite si nu cred ca realizeaza ce se intampla la mine in burtica. de cate ori se apropie insa de ea si port tricou il ridica si ii da pupic . orice ii place hopa cu pupicul asa ca ma bucura cand o vad ca iubeste butica mea.o sa creasca impreuna si o sa le invat sa se iubeasca si sper sa fie bune surori .

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Fetelor, toata aprecierea, eu inca nu am avut curaj nici sa gindesc al doilea copil, d-apoi sa il fac. Tot respectul mamici de 2 sau mai multi copii.

Floricica Debutanta mony27's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2007
    Postari in forum
    1.045
    Bun afetelor, si eu am am baietel de aproape 4 ani(ii face in 12 octombrie) si acum asteptam al 2-lea BB. Si Alex este rasfata ptr ca a fsot 4 ani singurul copil si totodata si nepot...nu cred realizeaza cu exactitate ce inseamna un fratior sau o surioara, insa el isi doreste asta. De cand stie ca bb e la mine in burtica de cate ori are ocazia imi pupa burtica si ma intreaba cand creste bb destul incat sa il scoatem din buritca.Imi spune ca deabia asteapta sa ii dea sa pape la bb, sa se joace cu el...si cand se supara pe mine si pe sotu' ne spune ca nou nu ne mai da nimic doar la bb....
    Eu sper sa am puterea si rabdarea sa il implic cat mai mult in ingrijearea lui bb, in joaca cu el, plimbari, etc.sfel incat sa se simta util si bagat in seama...cu sigur va aparea la inceput un sentiment de gelozie...dar sper ca vom stii cum sa le depasim si vom stii sa ne apropiem copiii

Floricica Nou Venita monicadasca's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2007
    Postari in forum
    20
    fetita mea de 4 ani si 9 luni a acceptat un pic mai greu ideea unui alt copil in casa noastra; nu indrazneam vazand ca dupa 2 luni de explicatii si incercari de a o asigura ca va fi tot printesa mamei sa-i spun ca de fapt vor fi inca 2 copii; am trecut totusi cu bine peste etapa de explicatii; ce a determinat-o totusi sa accepte ideea a fost probabil atentia mai mare acordata si activitatile noi in care a fost implicata: dansul, desenul, etc; chiar daca mi-a fost si imi este un pic mai greu sa-mi fac programul astfel incat sa poata beneficia de activitati recreative noi, nu mai zic de deplasarea pana acolo si inapoi, a meritat tot efortul; apoi.... m-am lovit de problema ca vom avea 2 copii, o fetita si un baietel; se pare ca ideea cu baietelul a suparat-o rau, incat i-a spus si doctorului ca nu e baietel, nu vede el bine...
    intre timp, am "mituit-o" mai pe romaneste spus, cu o camera de printese, toata roz, cu toate jucariile ei preferate, si tot ce are nevoie, cu o baie a ei, in culori vii si....
    prima intrebare mai serioasa dupa toate astea a fost: mami, dar cand vin bebelusii nu-i asa ca nu-mi iau camera mea?
    am trecut iar prin etapa explicatiilor si asigurarilor ca schimbari mari in relatia noastra nu vor exista, ca ea va putea sa faca tot ce facea si pana acum etc
    de vreo 2 luni incoace nu scapa nici un moment sa nu-i mangaie pe bebelusi, sa nu urmareasca miscarile lor, sa nu-i pupe; singura rugaminte a fost sa le schimb eu pampersii, ca ea le va da papica si se va juca cu ei ca sa creasca mari si frumosi ca ea

Floricica Nou Venita mamadariei's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2007
    Postari in forum
    3
    Fetita mea Daria ,va avea un an si opt luni cand voi naste bebe 2.Sunt foarte curioasa cum va fi ,din punctul meu de vedere ,caci Daria nu va realiza ca nu mai este singurul copil.Chiar imi fac griji ca nu voi mai avea timp prea mult si pentru ea ,la inceput ,si ca va fi neglijata.

Floricica Nou Venita rodyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2007
    Postari in forum
    4
    Fetita mea are 3 ani.Sa inpacat foarte bine cu ideea ca vom mai avea un bebe.Imi spune ca abea asteapta sa iasa din burtica sa-i dea sa pape cu biberonul si sa-i schimbe pampersulSper sa nui isi schimbe reactia mai tarziu!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari