Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Vaccinul Varilix

Vaccinul Varilix, antivaricela desi la noi nu face parte din schmea obligatorie de vaccinari, in foarte multe tari este obligatoriu.

Varicela sau varsatul de vant apare in general in colectivitate si este foarte contagioasa.

Se transmite foarte usor prin stranut, tuse sau cu hainele care au intrat in contact cu lichidul care se formeaza in bubite.

La noi, pediatrii il recomanda la intrarea in colectivitate si se poate face intre 9 luni si 12 ani o sigura doza iar peste 13 ani se administreaza 2 doze la interval de 6 saptamani.

Voi ati facut copiilor vaccinul Varilix?

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Da eu am facut la ambii copii si pot spune ca am facut f bine,deoarece anul trcut la gradi a fost varicela si copii mei nu mi-au facut,eu nu am avut varicela cand am fost mica si asta era tot ce-mi lipsea sa-mi aduca varicela acasa,numai cand ma gandesc ca trebuie sa stai izolat la domociliu 10-14 zile...

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    si eu i am facut lui lucas vaccinul varilix chiar acum o luna de zile....nu a avut reactii adverse ...

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    si noi l-am facut si la gradi a scapat de epidemia care era

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Am vrut sa il fac baiatului cel mare cand avea cam 1 an si jumatate , insa medicul de familie a insistat sa ii fac vaccinul inainte sa il duc la gradinita. Probabil in toamna asta am sa il vaccinez si eu.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari