Ultimele discutii din forum
    ANDREEA_23
    Guest

Vaccinarea de la 30-35 de luni

Mamici am o nelamurire: ati facut vaccinul DTP intre 30 si 35 de luni copilasilor vostri? Toate mamicile cu care am vb mi-au spus ca au facut un vaccin la copii dar dupa varsta de 48 e luni. Intrebarea mea este daca s-a facut o greseala de tipar al carnetului de vaccinari sau medicii fac vaccinarile atunci cand au mai multi copii(pt a putea folosi acelasi flacon din care se face vaccinul) Asta inseamna sa nu mai respecte timpul dintre vaccinari si sa fie practic = cu 0 din moment ce nu se face la timp.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea se apropie de 30 de luni dar nu mia zis dc nimic de vreun vaccin.pentru ce se face?mie dc mia zis sa mai vin la 4 ani pt vaccin,ca asa e schema de vaccinari.chiar o sa o sun pe doctora sa vad.

ANDREEA_23
    Guest
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    fetita mea se apropie de 30 de luni dar nu mia zis dc nimic de vreun vaccin.pentru ce se face?mie dc mia zis sa mai vin la 4 ani pt vaccin,ca asa e schema de vaccinari.chiar o sa o sun pe doctora sa vad.
    am scris ca e vb de DTP. UITA-TE SI IN CARNETUL DE VACCINARI A FETITEI, TE ROG DUPA CE VB CU DR SA SPUI SI AICI CE A ZIS :)

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Asa e trecut in carnet,dar s-a schimbat schema de vaccinare si pe noi tot la 4 ani ne-a chemat la vaccin.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    adica nu se mai face la 2 ani?? ca noi luna asta facem 2 anisori si asteptam sa ma sunde dr pt vaccin

Floricica Nou Venita ALBINNA's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2010
    Postari in forum
    4
    si pe noi ne-a sunat doctorita sa ne spuna ca s-a mutat vaccinul de la 35 la 48 de luni. nu mi-a spus decat ca s-a modificat graficul de vaccinare.

ANDREEA_23
    Guest
    Am inteles! Nu stiam ca s-a modificat. Oricum nu inteleg de ce , dar bine ca acum stiu ca la 48 de luni se face. Multumesc pt raspunsuri :)

ANDREEA_23
    Guest
    Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    adica nu se mai face la 2 ani?? ca noi luna asta facem 2 anisori si asteptam sa ma sunde dr pt vaccin
    la 2 ani nu se face nici un vaccin doar intre 12 si 15 luni si apoi acesta care s-a "mutat" la 48 de luni.

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Citat Postat de ALBINNA Vezi mesajul
    si pe noi ne-a sunat doctorita sa ne spuna ca s-a mutat vaccinul de la 35 la 48 de luni. nu mi-a spus decat ca s-a modificat graficul de vaccinare.
    Da, asta voiam sa scriu si eu.Dar vad ca s-a raspuns deja.
    Vaccinul DTP ce pe carnet e la 30-35 luni s-a 'mutat' in jurul varstei de 4 ani (in functie de cum au la cabinet vaccinul). Fetita mea l-a facut la 4 ani si 2 luni.

ANDREEA_23
    Guest
    Din pacate, eu nu am fost sunata de catre med. Poate e prea scump sa sune sa spuna 2 vb sau poate pur si simplu este vb de dezinteres total si lipsa de profesionalism. Multumesc inca o data pt raspunsuri :)

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    am vb cu dc si la 4 ani se face,dupa noua schema,care a fost introdusa dupa spusele ei de acum 2 ani.deci mai avem de asteptat,cred ca o sa fie si mai greu pt copii,asa macar erau micuti,dar la 4 ani cred ca o sa sparga geamurile de plans,dar asta e,sanatosi sa fie!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari