Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159

Vaccin Priorix, efecte adverse

Buna
    I-am facut fetitei vaccinul care se face l la 1 an si 2 luni Priorix-ul, la vreo 2 saptamani mi-a facut febra iar dupa 3 zile , adica azi ne-au iesit pete rosii mici pe tot corpul si pe fata , cat tin??? , cand dispar ???multumesc

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Adriana, daca te referi la vaccinul pentru rujeola, oreon, rubeola, din cate stiu eu, efectele adverse apar mai devreme de 2 saptamani; eu stiam ca febra se instaleaza cam la 5 zile dupa administrarea vaccinului. eu iti spun din ce am discutat cu pediatra si din ce am mai citit.
    Petele rosii despre care spui cred ca vor disparea in 3-4 zile, probabil in ordinea in care au aparut.

Noi inca nu am facut acest vaccin, am ales sa mai asteptam putin, desi Irini in octombrie va implini 2 ani.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Adriana, noua dupa Priorix ne-a spus ca efectele adeverse apar la 8-10 zile de la vaccinare si pot sa curinda febra destul de mare, mucisori si pete rosiatice pe corp. Vorbeste cu pediatra si spune-i despre petele care au aparut si te va sfatui ce ai de facut mai departe.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    pediatra este in co , petele rosii au inceput sa dispara de a doua zi usor usor, asa ca m-am linistit

Floricica Nou Venita folette's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2010
    Postari in forum
    1
    DESPRE PRIORIX TETRA pentru alte mamici , ca sa se linisteasca pentru ca eu m-am crizat rau de tot in perioada asta:

Am facut si noi vaccinul la 1 an si o luna. L-a facut marti. Cam de vineri -sambata a inceput sa faca febra si a avut 8 zile TEMPERATURA. cea mai mare valoare a fost de 38,6. In a 8-a zi i-au aparut niste pete mici rosii pe tot corpul. Se tinea si cu mana de cap un pic asta mica si i s-au umflat ganglionii de la ceafa. ganglionii de la ceafa sunt umflaturile alea doua care parca ar fi oase , la ceafa.

Am fost la pediatru (la Stanciu, unul dintre cei mai buni din Bucuresti) si mi-a zis ca a facut reactie alergica la el(deci una din reactiile adverse) si mi-a zis sa ii dau Panadol si 5 picaturi pe zi de Zyrtec. A zis ca o pot scoate afara dar nu in centre comerciale pentru ca are imunitatea scazuta si poate lua diversi virusi. Mi-a zis ca nu se transmite ceea ce are ea (ca ma gandisem ca are pojar). A! si mi-a dat de la CHild Life un supliment pentru imunitate sa il ia o luna de zile.

Floricica Nou Venita burzaanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    38
    Buna seara, fiica mea a facut o reactie la acest "minunat" vaccin. Cine are curiozitatea sa citeasca un prospect poate vedea care sunt reactiile adverse care pot aparea. Sunt parinti ai caror copii au ajuns cu convulsii la urgenta din cauza lui. Medicii ar trebui sa le spuna parintilor care pot fi efectele vaccinurilor pe care le administreaza copiilor nostri pentru a prevenii orice reactie disperata a noastra ca parintii.

Floricica Nou Venita alina19777's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2011
    Postari in forum
    1
    Salutare, am facut si eu copilului acest priorix tetra si mi-as dori sa dau timpul inapoi. mi-am jurat ca a fost ultimul vaccin pe care l-am facut... 2 saptamani de diaree, 4 zile cu febra 40 si probabil, va imaginati, cum a slabit copilul... este un vaccin intrat de curand pe piata, deci nu exista o prea mare experienta cu el. eu sfatuiesc pe toti prietenii mei cu copii sa nu faca acest vaccin. ganditi-va de doua ori inainte de a-l face. Precizez ca baietelul meu nu a mai facut vreo reactie la vaccinurile trecute (obligatorii, adica infanrix).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari