Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238

Exclamatie Streptococ de grupa a

Am facut copilului un exudat faringian si a iesit pozitiv cu acest streptococ. Am facut trat cu antibiotic( pe cale orala) 7 zile. Ce sanse sunt sa fi scapat de el? V-ati confruntata cu aceasta problema? E posibil sa-l fi luat de la gradinita unde stiu ca au fost cateva cazuri dar nu stiu exact ce fel de streptococ. Stiu de asemenea ca daca trat nu a dat rezultate trebuie sa ii fac penicilina si moldamin(prefer cele intravenoase) dar intrebarea mea e daca dor la fel de tare ca si cele facute intramuscular?

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    buna Montanik!tot ce este posibil ca puiul tau sa fi luat de la gradi acest streptococ deoarece ei sunt in contact direct unul cu altul plus ca ei nu au rezistenta la multe din microorgansime.
    penicilina este un din antibioticele care se adm.in aceste cazuri dar mai sunt o multime de alte antibiotice cum ar fi streptomicina sau antib.din clasa cefalosporinelor(ospen,amoxicilina,ospamox,cedax..etc).
    dar de obicei cand se face un exudat faringian si iese pozitiv atunci se face si o antibiograma ca se se vada la ce este sensibil streptococul....
    antibioticele facute i.v. nu sunt dureroase dar mai sunt si exceptii atunci cand branula are cateva zile de cand este pusa incepe sa mai doara deoarece se infunda ori cu sange sau cu antiboiotic ramas de aceea este bine dupa ce s-a injectat subst.sa se introduca un pic de ser pe branula asa o poti pastra mai mult timp si nu doare....
    dar sfatul meu este sa mergi la medic si sa vezi ce trat.ii prescrie.....oricum dupa trat.cu antibiotic trebuie sa faci pauza apoi sa repeti exudatul.
    sanatate multa!

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Multumesc Vava! Dupa cum a calculat medicul pe 16 februarie trebuie sa repet exudatul. Tratamentul cu antibiotic(augumentin) a fost pt otita si intre timp primisem si rezultatul exudatului, medicul spunand ca a facut bine ca i-a dat antibiotic. Din pacate o antibiograma nu am facut, dar cu siguranta voi face daca rezultatul va fi tot pozitiv. Dar poate suntem norocosi si tratamentul acesta sa fie suficient pt sterilizare. In cazul in care nu a avut efect ne va da altceva medicul( nu a spus exact ce,{ am aflat de la 2 med rezidenti ca in aceste cazuri se da penicilina si moldamin})

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu cand eram mica am luat streptococ de la gradinita.Nu a stiut nimeni ca il am si la varsta de 8 ani m-am trezit diagnosticata cu reumatism,analizele erau dezastruase.Am fost nevoita sa fac tratament timp de 5 ANI cu Moldamin :( dar mi-a facut bine acest tratament, timp de cativa ani nu s-a mai lipit nicio raceala de mine :)

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Salutari! Fiul meu a luat anul trecut in iunie(ultimele lui zile de gradi) un streptococ grup A de care ne-am chinuit sa scapam pana in octombrie. Nu mi-ar fi trecut prin cap sa-i fac exudatul daca nu observam ce ganglioni imensi avea de o parte si de alta a gatului (ca la oreion) si atunci l-am investigat mai amanuntit. Eu sunt asistenta medicala si am stiut ce analize trebuiesc facute dupa ce i-a iesit exudatul pozitiv cu streptococ. I-am facut HLG(hemoleucograma), VSH, fibrinogen,PCR,ASLO si cu exceptia ASLO-ului care era in limite normale(Slava Domnului!) toate celelalte erau modificate, semn ca streptococul incepuse deja sa faca ravagii. Si este unul dintre cei mai nenorociti care pot da ulterior, reumatism, probleme renale sau cardiovasculare..
    Am fost cu toate rezultatele la un pediatru care i-a dat Ospen(apropos-la streptococ nu se face antibiograma decat daca persoana e alergica la Penicilina, deoarece e omorat de antibioticele tip Penicilina), am repetat dupa 5 zile de la ultima doza de antibiotic si iar i-a iesit, apoi am luat Zinnat, Unasyn, Moldamin -pana la urma de protectie a zis medicul, 4 saptamani(se face strict intramuscular, pe vena nici intr-un caz caci e un precipitat si oricum doare ingrozitor) si tot nu scapasem...Pana la urma am luat un preparat homeopat Streptococcinum si i-am facut badijonaj cu albastru de metil si asa am scapat. I-am repetat ulterior analizele si i se normalizasera, iar exudatul de inca doua ori la interval de 2 saptamani ca parca nu-mi venea sa cred c-am scapat..
    Tin sa precizez ca am facut exudatul toti din casa, fiica mea mai mica si sotul au avut dar au scapat dupa Ospen, doar cu baiatul m-am chinuit de numa`numa..
    De aceea va spun mare grija, faceti tot ce este necesar sa scapati de streptococul asta groaznic..
    Modificata de florizarnovean; 10.02.2012 la 19:17:10.

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Multumesc! Acum astept sa repet exudatul. Zinat i-a dat si lui dar nu l-a kuat ca il vomita si am trecut 7 zile pe augumentin. ii facusem analizele l-a sange: hlg, vsh, fe iar acum trebuie sa-i fac si aslo. sper sa fie bine! Multumesc1 Sanatate!

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Ca sa-ti faci o idee, mie la varsta de 8 ani mi-a iesit Aslo 100.000, iar volorile normale erau <250 .Acolo s-a vazut clar reumatismul.Dar cred ca e vorba despre alt tip de Streptococ, Betahemolitic, acela provoaca reumatismul.La voi probabil e mai roz situatia, sper sa ii treaca celui mic doar cu siropele. Sanatate!

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Nu, nu. Cred ca e vb despre acelasi streptococ deoarece m-a intrebat daca se plange de dureri de oase, picioruse etc. Si daca nu ma insel din acest motiv m-a pus sa facem analiza ASLO, sa vedem ce valoare are. A spus ca daca incepem tratamentul abia in 6 luni incep sa se vada ceva rezultate, dar mai intai sa vedem ce valoare va avea...uffff, sper sa fie bine ca si asa am avut probleme de la 7 luni la ficatel. Rezultatele TGP si TGO erau duble atunci. Acum sunt bune dar cu atatea tratamente, siropuri,antibiotice ma tem ca va fi afectat mai devreme sau mai tarziu. Si eu sper sa fie suficient siropul. Am facut si eu de mica penicilina si moldamine si stiu cat de tare dor. Facusem asa multe (peste suta de injectii) ca deja nici nu mai simteam durerea la un moment dat. Atunci cred ca aveam infectie cu E-coli cu febra de 40 cu 6 care nu-mi scadea, darasta e alta poveste...
    Modificata de MOTANIK_23; 11.02.2012 la 10:48:40.

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Of:( Pt protejarea ficatului la copii cred ca exista ceva produse naturiste, nu?cred ca ar trebui sa intrebi la o farmacie naturista, ceva trebuie sa existe mai ales ca ai spus ca a avut probleme de micut..Intr-adevar moldaminul si penicilina dor, eu am facut o luna de moldamin acum recent,cu vreo 2 saptamani in urma pt o raceala care nu-mi mai trecea si abia stateam la injectie de durere si vorba aia, sunt adult.. Baietelului VSH-ul cum i-a iesit? E-coli e periculoasa, stiu, poate duce la infectii grave. Multa sanatate va uram si sper sa nu fie nimic grav, sa scapati rapid!

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Multumim! Sa dea Dzeu. VSH a iesit bine. I-am facut atunci tratament cu LIV52 pt ficatel. Acum e bine dar sunt sigura ca e predispus afectiunilor fata de copiii care nu au avut asemenea probleme si incerc sa evit medicamentele de orice fel atat cat pot.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari