Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Somn agitat

Ajutati-ma cu un sfat va rog! Copilul meu doarme din ce in ce mai agitat noaptea.Se trezeste de cel putin 5 ori si vrea san. daca incerc sa nu ii dau,incepe sa se agite mai rau si chiar tipa. ma gandesc ca nu se odihneste nici el cum trebuie daca se tot trezeste si se foieste. dupa ce suge putin,adoarme. a,si il enerveaza si patura ca daca s-a racit in casa e nevoie de ea. am citit pe net ca si anemia ar fi cauza unui somn agitat.el a avut anemie dar acum e la limita inferioara(minim admis).ce sa ii dau si ce sa ii fac?ms

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Buna, madalina. Copilasul are 1 an si 8 luni, asa e? Eu consider ca la varsta aceasta e destul de mare pt a fi intarcat. Sa stii ca el incepe sa inteleaga foarte multe si e foarte posibil sa te manipuleze oarecum, ii place sa suga si se tot trezeste pt a-si face moftul. Nu poti spune ca ii este foame fiindca la varsta asta nu se mai pune problema de foame pe timpul noptii.
    Eu la 2 ani i-am scos copilului biberonul complet fiindca se trezea noaptea de 2 ori pt a bea lapte.De cand i l-am scos nu s-a mai trezit nici macar o data. Chiar daca va fi greu sa il intarci la varsta asta, odata si odata tot va trebui sa o faci, iar daca deja isi strica somnul pt a se trezi si a suge, eu cred ca e timpul sa faci si pasul asta. 1 an si 8 luni de supt e mai mult decat suficient, iar de acum incolo, pe masura ce va creste va fi tot mai greu de convins sa renunte la obiceiul format.
    Privind anemia, nu ma pricep sa iti dau vreun sfat, poate cineva care s-a aflat in situatia ta sau a auzit ceva legat de subiect iti poate spune mai multe. Banuiesc ca tratament cu fier a facut, nu?
    Multa sanatate!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea pana la 2 ani jumate sa sculat sa pape noaptea lapte,si cateodata se scula si imi cerea si ciorba peste noapte.sunt copii care dorm,care nu dorm,care se foiesc chiar daca nu cer nimik..au perioadele lor.in privinta suptului nu stiu ca io nu iam dat sa suga,dar daca as fii avut si laptele ar mai fii fost bun probabil ias fii dat pana la 2 anisori.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Motivele agitatiei pot fi multiple din timpul somnului pot fi multiple:
    (mi-e greu sa traduc acum, dar daca nu intelegi o sa traduc maine sau can am putin mai mult timp si energie)
    Q. Any ideas why my toddler isn't sleeping well?

A. There are many reasons for toddlers to have trouble sleeping at night. Here are a few things to start with:
    1. Look at your LO's napping schedule. If they are taking two naps, consider dropping one. If they are at one nap, consider shortening that nap.
    2. Look at the daily activities. Make sure your LO is getting enough activity throughout the day so they are tired at night.
    3. Look at night time routine. Make sure its consistent along with the bed time itself.
    4. Look at what you are feeding your LO before bed. Many small children are sensitive to the sugar levels in their blood dropping as they sleep. One way to help with that is to feed a high protein and complex carbohydrate snack right before bed. Make sure to not give a new food right before bed though.
    5. Look in your LOs mouth for new teeth and sooth as necessary.
    6. Give lots of extra cuddles during the day when you're trying to cut night feedings. Drop everything and nurse whenever they ask, even if it's only 1 hour before bedtime.
    7. make sure that LO is not sick- and remember that new milestones may affect sleep.
    8. Be sure that you have a consistent bedtime routine that starts and ends around the same time at night. This will make it easier, too, when you have to travel with you child or transition to a new time (i.e., daylight savings, etc.).
    9.Instead of rushing to nurse at every squeak, count to 20 while you pretend you're still sleeping. Sometimes they're only halfway awake and tiredness still overrides the desire to nurse if you wait just a moment.

Dormitul toata noaptea e un milestone la fel ca si mersul sau momentul in care invata sa faca la olita. Poti incerca daca te deranjeaza alaptatul noaptea sa intarci pe perioada noptii, dar nu e nevoie sa intarci si ziua. OMS si Unicef recomanda alaptarea cel putin pana la 2 ani, si chiar si mai mult daca se poate, deci in niciun caz nu e prea mare sa mai fie alaptat.
    Pe kellymom e un articol fain despre intarcarea pe timpul noptii si iti da si niste sfaturi care mie mi se pare ca merita incercate. kellymom.com :: Night Weaning
    Iar aici este un articol care spune cam ce este normal pentru copii in ceea ce priveste dormitul noaptea
    kellymom.com :: Sleeping Through the Night

La noi a inceput sa se trezeasca f des cand avea vreo 9 luni, dupa o raceala cand ne duceam la ea la cel mai mic sunet. Apoi am ajuns sa dormim impreuna pentru ca asa ne odihneam cel mai bine, dar dormea fie cu mine, fie cu taica-so si se linistea si la el, fara san. Nu la orice moment, ca avea ea orele ei cand altceva decat sanul nu accepta. Apoi dupa un an m-am hotarat sa nu ii mai dau noaptea, ca oricum nu prea sugea lapte efectiv, mai mult se linistea, asa ca a intrat tati in rol si cand nu reusea sa o linisteasca mergeam si eu si incercam fara san intai. Am reusit sa ramanem la o singura masa pe la ora 6-7 si asta a fost mult timp, pana au trecut cateva saptamani de cand am ramas gravida. Mi-a scazut si laptele si nu se mai satura ca la ora aia chiar manca si nu mai adormea la loc, asa ca am introdus sticulta cu pai cu lapte. Iar acum uneori se trezeste pt lapte, alteori nu il vrea. Are nopti cand doarme pana la 6-7 linistita, si apoi se trezeste, bea lapte, apa sau nimic si mai doarme cam 1 ora, dar are si nopti in care se trezeste de mai multe ori si trebuie sa stam langa ea si adoarme imediat la loc. Am observat ca o camasa de noapte care nu ii permite sa simta pielea si sa bage mana la sani i-a scazut mult interesul pt alaptat, plus ca acum este mai mare si intelege si daca ii spui ca acum nu poti, ca doar de dimineata. Important este sa fi consecventa, sa ii areti multa afectiune, sa ii faci o rutina de somn. Cu rabdare o sa reusesti sa il linistesti si altfel... dar cat de des se trezeste asta nu iti poate garanta nimeni, nu tine totul numai de lapte. Scrie acolo la motive si alimentatia, si ceea ce se intampla peste zi, dintii, etc. La noi mai dormea prost cand au fost schimbari mai mari in viata de zi cu zi, sau in zilele in care am fost nevoita sa fiu plecata mai mult de langa ea.
    Succes si te asteptam cu vesti! Si felicitari pentru alaptare!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Madalina, cum a dormit copilul azi-noapte????

Sa stii ca este posibil sa se trezeasca des si din cauza faptului ca s-a obisnuit sa aiba sanul tau pe post de suzeta. Daca iti doresti sa il alaptezi in continuare, cauta modalitati de a il devata de acest obicei, chiar daca e maricel (eu pe Irini, oricat am incercat, nu am reusit - pe vremea cand o alaptam).

Totusi, retin din mesajul tau ca ai spus ca "doarme din ce in ce mai agitat". Inteleg din asta ca nu a fost mereu asa. Irini de cand au inceput eruptiile dentare (deci de foarte mica) se obisnuise sa se aline la san in timpul noptii, si pana la 16 luni a ramas cu acest "narav". Daca la voi este ceva recent, ma gandesc ca poate copilul este deranjat de ceva. Poate, de ce nu, chiar de vreo eruptie dentara.
    Cati dinti are acum?

De cat timp a incepu sa aiba somnul asa agitat?
    Incearca sa iti dai seama ce anume ii da starea de agitatie. Incearca sa iti dai seama daca nu cumva sunt doar vise care il fac sa se foiasca, sa se trezeasca putin si el in momentul asta sa isi aduca aminte si de san.
    Daca e vorba de vise, incearca sa iti dai seama ce anume i le provoaca.

Irini acum are nopti agitate doar daca pe timpul zilei a avut emotii foarte puternice, daca seara s-a jucat foarte mult si a obosit... Asigura-te ca macar cu o ora inainte de somn, il lasi pe copil sa aiba activitati linistite, sa se relaxeze...
    In timpul zilei evita sa il fortezi sa faca lucruri pe care nu isi doreste sa le faca.

Irini se ma agita noaptea cand ii vine sa faca pipi. Ea pe timpul zilei a scapat de pampers iar daca vrea sa faca pipi si nu are unde, se agita foarte tare si plange ca sa o sterg dupa aceea cat mai repede. Daca pe timpul noptii ii vine sa faca pipi (noaptea ii pun scutec, pentru ca nu vreau sa ii stric somnul) incepe sa planga. la un moment dat face pe ea, dupa care incepe sa tipe sa o sterg sau sa ii scot scutecul (depinde ce viseaza). Dupa vreo 2 minute se calmeaza si isi continua somnul. Daca as fi alaptat-o, in mod sigur pentru ea asta ar fi fost o ocazie sa se mai alinte putin cu sanul.

Nu stiu ce sa iti mai spun... oricum, copiii au multe motive pentru care pot avea un somn agitat.
    Daca ai incerca sa il lasi sa doarma cateva nopti cu tatal lui, cum crezi ca ar reactiona? Evident, sa fii si tu prin preajma, ca sa nu creada copilul ca te-a pierdut :))))

mada_lyna
    Guest
    buna fetelor.intai vreau sa va multumesc tuturor pt sfaturi.
    apoi,sa va zic ca azi noapte a dormit ca si pina acum,tot asa s-a trezit de vreo 5ori iar la 7 dimineata era in picioare ca i-a vanit sa faca kk la olita.
    fetelor,de intarcat ma gandeam sa il intarc luna viitoare sau chiar prin decembrie ca daca apar ceva receli la mine cred ca ii dau si lui anticorpi(cel putin asa cred caci pina acum nu l-am avut racit/gripat nici macar o data,desi noi am mai fost ). si ma gandeam ca oricum n-as vrea sa ii scot sanul ca apoi sa ma duc sa dau banii pe formula,caci lapte de vaca nu vrea deloc.ce-i drept,nici formula nu cred ca ar vrea (nu stiu pt ca nu i-am dat decat in spital la nastere pina mi-a venit colostrul).
    eu cred ca il deranjeaza faptul ca il invelesc cu paturica el fiind obisnuit sa se invarta in pat fara restrictii si in acelasi timp il si trezeste foloiala mea de a-l inveli.
    mai se pune problema si unei maselute care ii iese acum.
    apoi,cred ca sanul ii este ca un fel de suzeta,dar ca sa il inlocuiesc cu o suzeta la varsta lui iar nu e ok.
    ma gandeam sa il bag intr-un sac de dormit .am un sac de dormit dar e cam grosut. iar el transpira destul de tare caci e tare rau de caldura.
    ziua doarme doar un somn iar seara cade lat,in jurul aceleiasi ore si anume 9. papa ii dau de obicei mancare usoara,un iaurtel cu ceva prin el,o painica cu branzica etc.
    anna,ma intrebai de cand a inceput cu somnul asta agitat.pai, cam de vreo 5-7zile de cand e mai frig in casa si nu pot sa il mai las dezvelit.pina atunci,ii puneam o pijama mai grosuta si sosete ca sa nu il tin invelit. mai e si reaua aia de maseluta.chiar nu mai stiu ce sa zic.
    o sa vb si cu dr luni.
    va tin la curent.ms inca o data .

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mada, cred ca sunt cumulate mai multe cauze la piticut.

In primul rand eu zic ca e maseaua care sta sa iasa.
    Apoi, daca el nu e obisnuit sa doarma invelit, in mod sigur il deranjeaza paturica/plapuma. Irini are 2 ani si nu a dormit niciodata invelita, iar la noi iarna e destul de frig in casa. In Grecia clima este mult mai blanda decat in Romania iar noi la blocul in care locuim, nu avem incalzire centrala. Totusi, pe timpul noptii se face foarte frig. In orice caz, in casa noaptea avem cam 20'C. Daca e mai rece, eu ii pun Irinei un body cu maneca scurta si deasupra ii pun pijamaua, iar in picioare ii pun sosetute. In felul asta doarme dezvelita si e libera sa se foiasca cat doreste.
    La un moment dat, am imbracat-o mai usor si am invelit-o. Peste vreo ora, cand a inceput cu foiala, s-a prins patura sub ea, in felul asta nemaiputand sa faca intoarcerile ei acrobatice prin pat; asa ca s-a enervat si a inceput sa planga. De atunci am renuntat la invelit.

Eu zic sa incerci diseara sa ii pui o pijama mai groasa si sa il lasi sa doarma dezvelit. Daca vezi ca doarme bine, nu iti face griji ca raceste.
    Eu personal nu cred ca pustiul tau are vreo problema de sanatate sau de alimentatie... Pur si simplu il sacaie maselele si plapuma. Si la fiecare trezire se alina si cu sanul tau. Ai rabdare cateva zile si daca e doar din cauza dintilor, va trece.

Va pupam si asteptam vesti!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Si eu cred ca plapuma e de vina si probabil cate un pic si maseluta.
    Nici eu nu o inveles, motivul este acelasi. Iar la 9 luni cand si-a stricat somnul o culcam in sac de dormit si tot asa se trezea ca nu putea sa se ridice in picioare in patut... asa ca am renuntat.
    Nici la noi nu e f cald, eu zic sa incerci sa nu iti fie teama ca raceste si sa il imbraci putin mai gros sau chiar si ca in timpul zilei si vezi de dimineata sau peste noapte daca pare rece tare la piele si daca ii curge nasul. Daca nu, e totul ok si poate are si el mai multa linisite.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Si eu am avut fetita foarte agitata si fara somn pana la 2 ani dar tu spui ca numai de cateva zile este agitat copilul si nu vrea sa doarma ,deci in deranjeaza ceva sigur.
    Daca ai sac eu zic sa incerci sa ii pui sacul si sa fie linistit lasai piciorusele afara din sac mai bine zis taie sacul in partea din jos si lasa sosetutele pe picioare,este o idee nu stiu daca o sa te ajute........
    un ceai de tei poate il linisteste daca este de la maseluta.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    Ajutati-ma cu un sfat va rog! Copilul meu doarme din ce in ce mai agitat noaptea.Se trezeste de cel putin 5 ori si vrea san. daca incerc sa nu ii dau,incepe sa se agite mai rau si chiar tipa. ma gandesc ca nu se odihneste nici el cum trebuie daca se tot trezeste si se foieste. dupa ce suge putin,adoarme. a,si il enerveaza si patura ca daca s-a racit in casa e nevoie de ea. am citit pe net ca si anemia ar fi cauza unui somn agitat.el a avut anemie dar acum e la limita inferioara(minim admis).ce sa ii dau si ce sa ii fac?ms

si a mea a avut o perioada asa exact din acelasi motiv: invelitul! nu e chip sa pun ceva pe ea, e dezastru, maraie, se ridica, se invarte si, bineinteles, cauta in cele din urma sanul pentru ca asa ii este cel mai usor sa se calmeze ca sa adoarma la loc. si intr-adevar se calmeaza. i-am luat o pijama mai groasa, ii pun dedesubt un body tip maieu sau cu maneca scurta si nu mai are probleme, doarme dusa de la 10 la 8. si la mine in casa e frig acum, stau intr-o zona de munte si noaptea coboara temperatura si pana la 18-19 grade, incalzire nu avem, insa vad ca nu e problema. sper sa nu il tina mult nici pe mititelul tau...

mada_lyna
    Guest
    snowdance,cred ca o sa procedez si eu tot asa.il voi imbraca mai bine si voi baga si caloriferul electric..azi noapte l-am bagat in sacul de dormit si a stat asa cu el cam vreo 4 ore,apoi cand s-a mai saturat de somn,a inceput sa maraie si sa se agite mai rau decat fara el. i l-am scos si l-am invelit tot cu patura dar am inceput iar cu invelitul-dezvelitul pina la 7 dimineata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari