Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238

Nelamurit Socul anafilactic

Sunt ingrijorata de faptul ca acum cu venirea caldurii si aparitia albinelor/viespelor copilul sa fie intepat. Stiti cumva daca pot sa fac o analiza/test care sa arate daca este sau nu alergic?

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    eu i-am facut tetitei mele IgE si i-a iesit valoarea marita de 7ori,deci are teren alergic,inca nu stiu la ce anume pt ca inca nu i-am facut testele cutanate(are 3ani si trebuie sa colaboreze copilul)

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Citat Postat de ALESUTA Vezi mesajul
    eu i-am facut tetitei mele IgE si i-a iesit valoarea marita de 7ori,deci are teren alergic,inca nu stiu la ce anume pt ca inca nu i-am facut testele cutanate(are 3ani si trebuie sa colaboreze copilul)
    deci se pot face niste teste... IgE implica recoltare de sange, nu?

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    fetitei mele i-am facute testele cutanate (pe langa cele de sange)si a iesit ca e alergica la polen si pene,puf de pasari.....
    noi am ajuns sa facem acele teste la recomandarea medicului,deoarece intr-o toamna ,pe cand se scuturau copacii,fetita mea a inceput sa tuseasca sec,stranuta mult,iar noaptea aproape ca se sufoca......de atunci,adica de doi ani si ceva ,toamna si primavara avem un tratament(daca nu il administram incep iar simptomele)....eu sper cu trecerea timpului sa scapam de tot de medicamente.....

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Si pe mine ma intereseaza aceste teste si am tot zis ca o sa intreb medicul, dar am tot uitat...mai ales ca si eu sunt alergica, mi se umfla foarte rau zona ( pe o portiune destul de mare, de ex daca ma inteapa in deget, mi se umfla toata mana pana aproape de cot ca un balon), si tatal meu este alergic dar el mult mai rau, a fost de 2 ori in soc anafilactic si abia a ajuns in ultimul moment la spital....asa ca mi-e frica pt baietelul meu... daca poate sa ne dea cineva niste informatii mai detaliate....

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Citat Postat de MOTANIK_23 Vezi mesajul
    deci se pot face niste teste... IgE implica recoltare de sange, nu?
    da ,este din sange,mesaj prea scurt

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    Citat Postat de felix83 Vezi mesajul
    Si pe mine ma intereseaza aceste teste si am tot zis ca o sa intreb medicul, dar am tot uitat...mai ales ca si eu sunt alergica, mi se umfla foarte rau zona ( pe o portiune destul de mare, de ex daca ma inteapa in deget, mi se umfla toata mana pana aproape de cot ca un balon), si tatal meu este alergic dar el mult mai rau, a fost de 2 ori in soc anafilactic si abia a ajuns in ultimul moment la spital....asa ca mi-e frica pt baietelul meu... daca poate sa ne dea cineva niste informatii mai detaliate....
    ar trebui sa iei legatura cu un medic alergolog si sa iti faci analizele de sange si cele cutanate...o sa-ti spuna exact ce trebuie sa faci....eu am preferat sa merg la privat,deoarece in sistemul public e mult de asteptat si nici nu stiu daca sunt decontate de catre stat.....
    in prima faza cred ca poti sa ceri info de la medicul de familie si el ar trebui sa te indrume undeva...

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de felix83 Vezi mesajul
    Informatii mai detaliate..adik?
    Atunci cand exista in familie persoane cu teren alergic este de asteptat ca si generatiile urmatoare sa mosteneasca. cu alte cuvinte este de preferat sa testezi copilul pt eventuale alergii. cum se face asta ? la un serviciu de alergologie, fie el de stat sau privat. In Bucuresti in regim ne-privat se pot face la Spitalul Colentina si la spitalul Malaxa.Despre privat nu pot face afirmatii pt ca nu cunosc. Se fac teste cutanate dar si determinari din sange ( cum zicea cineva mai sus dozari de Ig E ). Pana ajungi sa faci astfel de teste copilului este bine sa respecti acele regului legate de diversificare, de introducerea la un anumit moment a alimentelor potential alergogene. Iar daca la un moment dat se poate intampla sa-ti faca copilul alergie la ceva anume ( fie el aliment sau detergent, sau orice alt alergogen ), rapid acasa zyrtec si fuga cu el la spital, inca de la primele semne adica inroseala a pielii, mancarime, aparitia bubitelor

Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    si u si fetitaq mea suntem alergice la toate gazele.la albine euma umflu . imi fac injecta cu hidrocortizonsi gata. la ea incerc sa o pazesc. eu fac alergie la tot cee ce tine de albine. miere polen etc. ma sufoc pur si simplu

oanachampion
    Guest
    Larisa, am si eu o intrebare la tine: eu eram alergica la fff multe lucruri cand eram mica (praf, polen, capsuni, penicilina - de la care am facut si soc anafilactic). Sotul meu nu are nici o alergie. Baietii mei, pana in momentul de fata (au 3 ani si aproape 10 luni) n-au facut alergie de nici un fel la nimic. Exista riscul sa dezvolte alergii in viitor? Sa-i duc sa-i testeze? Multumesc anticipat!

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Larisa, am si eu o intrebare la tine: eu eram alergica la fff multe lucruri cand eram mica (praf, polen, capsuni, penicilina - de la care am facut si soc anafilactic). Sotul meu nu are nici o alergie. Baietii mei, pana in momentul de fata (au 3 ani si aproape 10 luni) n-au facut alergie de nici un fel la nimic. Exista riscul sa dezvolte alergii in viitor? Sa-i duc sa-i testeze? Multumesc anticipat!
    chiar azi am vb cu o vecina care este asistenta la spit de copii si mi-a spus ca e putin probabil ca sa fie un copil alergic(nu este exclus acest lucru) daca nu a facut vreo reactie la ou,nuci,alune,sau diferite med. Mi-a explicat si cum se fac aceste teste; ii inteapa in mai multe locuri pe antebrat si pun niste substante/picaturi pt a vedea daca apare vreo reactie,deci e cam greu la copii pt ca e vb de multe intepaturi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari