Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita burzaanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    38

Se trezeste noaptea si plange

cine ma poate ajuta si pe mine?! fiica mea a intrat in a doua saptamana de cand se trezeste in fiecare seara la aceeasi ora si plange.in fiecare seara se trezeste la ora 11 si doua ore plange, se linisteste putin, iar incape. dupa cele doua ore doarme normal.nu are febra, nici un alt simtom. cred ca e de la dinti , mai are sa ii dea ultimele masele. voi ce ziceti? a mai patit cineva asa?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da.eu am patito.dar avea un motiv serios zic eu.o dadusem la cresa si se scula toata noaptea sa ma caute prin pat,si plangea f mult.a durat ff mult.dar a trecut.succes.poate o fii de la dintisori.

Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    38
    alexandra dorme in camera ei singura in patut
    inclin sa cred ca de la dinti

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    daca doar atunci e momentul de plans poate fii de la dinti sau poate fii un moment de refulare pe care il mai au bebeii mici ca sa isi elibereze cumva energia asta cred eu.

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Dupa 18 luni mai ales, se pare ca foarte multi copilasi plang noaptea. Chestia asta dureaza pana in jurul varstei de 2 ani. Este varsta la care opilasii se tem de multe lucruri din jur, cum ar fi intunericul, teama de a ramane singuri, etc si asta le afecteaza somnul de noapte. Bogdan plangea noaptea de ziceai ca il omori, ideea e ca dormea in timp ce plangea, nu se trezea. Era un plans diferit de cel din perioada iesirii dintilor. Il luam in brate si il mangaiam si dupa un timp se linistea. Din pacate se reppeta uneori si de 3-4 ori pe noapte faza asta. Dupa ce a facut 2 ani, la scurt timp a disparut brusc faza cu plansul noaptea. Este o perioada din dezvoltarea lor, pe care unii copilasi o trec foarte usor, insa altii cum a fost al meu au trait-o din plin.

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    si fetita mea doarme in patut in camera ei
    cand i-au iesit maselele se mai trezea...
    dar acum cateva luni... fara sa fie neaparat vorba de iesit ceva s-a trezit vre 3,4 nopti tot la ora 2 noaptea si urla daca nu o luai.. statea pana pe la 4 si atunci adormea
    iulia mai are nopti cand plange cum spunea una din mamici.. parca in somn.. pana sa ma dezmeticesc ea nu mai zice nimic si cand merg sa o vad deja doarme.... cred ca viseaza ceva....

Floricica Nou Venita stasyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2010
    Postari in forum
    224
    Chiar daca plange in timpul somnului, este bine sa iei copilul in brate, sau sa il mangai si sa ii soptesti ceva. Si cei mici pot visa urat, iar daca nu esti langa ei, inca nu pot sa inteleaga de ce.....prin urmare se sperie si mai tare, iar plansul va fi de lunga durata....Important este sa simta prezenta mamei. Si fetitzele mele au des cosmaruri (datorita perioadei in incubator, trist dar asta e), si de nenumarate ori dupa ce le tin putin in brate si le mangai, se opresc din plans si zambesc cu ochii inchisi....doamne , sunt asa de dulci in acel moment....imi trece si somnul...

Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    38
    se poate sa viseze urat dar nu cred ca in fiecare seara la aceeasi ora
    in plus doarme cu lampa de veghe aprinsa, nu se pune problema ca i-ar fi frica de intuneri

Floricica Novice ginye55's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2008
    Postari in forum
    453
    Si eu am patit-o cu Edi...il dureau urechiusele..avea otita.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari