Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614

Se trateaza platfusul?

ieri am fost cu fata la ortoped si mi-a zis ca are platfus....eu banuiam ceva .din cauza asta m-am si dus la un conrtol....am observat ca ,calca in interior foarte mult......sunt distrusa pt ca soacra mea are platfus si se vede foarte urat are picioarele in x......sapt viitoare vreau sa merg la centrul de orteze Biangi....acolo sa vad daca imi recomanda ceva,,,,intrebarea mea este ...platfusul se trateaza?? dr ortoped mi-a zis sa mai asteptam pana la 3 ani.....dar daca se agraveaza mai rau....cum sa mai astept cu fata inca 6 luni....se vede foarte bine ca are platfus.....nici pe jos nu poate merge mult ca cere in brate.......sincer nu mai pot imi vine sa o strand de gat pe soacra.mea....

Floricica Nou Venita emy2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    25
    Nu cred ca ar fii o solutie sa o strangi de gat pe soacra ta. Mie pediatra de cand s-a nascut copilul mi-a zis sa ii cumpar ghete - incaltari cu talonet ortopedice, sunt scumpe dar asa am facut. Ba chiar cand am fost la consult pe la 4 luni avea niste sandalute din astea ordinare in picioare si mi le-a luat si mi le-a aruncat, m-am uitat eu ciudat la ea, dar ... am respectat ce mi-a zis.
    Stiu ca nepotica avea un inceput de platfus, a fost descoperit pe la 1 an si 6 luni si a facut niste proceduri si acuma pana la 3 - 4 ani incaltari ortopedice cu talonet.
    Eu o sa ii cumpar pana la 3 ani dupa aia mai vedem.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Citat Postat de emy2005 Vezi mesajul
    Nu cred ca ar fii o solutie sa o strangi de gat pe soacra ta. Mie pediatra de cand s-a nascut copilul mi-a zis sa ii cumpar ghete - incaltari cu talonet ortopedice, sunt scumpe dar asa am facut. Ba chiar cand am fost la consult pe la 4 luni avea niste sandalute din astea ordinare in picioare si mi le-a luat si mi le-a aruncat, m-am uitat eu ciudat la ea, dar ... am respectat ce mi-a zis.
    Stiu ca nepotica avea un inceput de platfus, a fost descoperit pe la 1 an si 6 luni si a facut niste proceduri si acuma pana la 3 - 4 ani incaltari ortopedice cu talonet.
    Eu o sa ii cumpar pana la 3 ani dupa aia mai vedem.
    Si eu am avut platfus cand am fost mica. Insa pe vremea mea nu erau toate chiar atat de avansate. Mama are frati in Germania si unul dintre ei este medic. Vorbind despre problema mea cu unul dintre colegi, i-au recomandat mamei "mersul pe varfuri". Si uite asa am facut de la 4 ani sedinte de cate 10 min, cu pauze, de mers pe varfuri zilnic timp de 1 an. Acum am un picior perfect normal.
    Sper sa se rezolve si problema voastra curand si de ce nu ...incercati si mersul pe varfuri . Pupici

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Nico,eu zic sa mai ceri o parere medicala.Nu te opri la a consulta doar un medc ortoped...Nu stiu daca esti din bucuresti,insa ti-l recomand cu toata increderea pe dr Alexandu Thiery, dr ortoped pediatru. Pt varsta care o are fetita ta e devreme sa fie diagnosticata cu platfus.Majoritatea copiilor mici au piciorul plat iar taloneta crede-ma nu este solutia.Eu inca nu stiu de ce se mai face incaltaminte cu taloneta cand toate studiile arata ca nu ajuta piciorul cu platfus,ba din contra mai mult creeaza durere si disconfort .Eu am probleme cu fetita si merg cu ea la ortoped si facem si kineto fiindca si eu o observasem ca duce un piciorus usor catre interior.Platfus nu este,scobitura talpii o are formata,problema este ca merge si pe varfuri si ne confruntam cu o spasticitate musculara.Mie doctorul si kinetoterapeutul mi-au spus clar fara incaltaminte cu taloneta ca ii face mai mult rau,o chinuim degeaba si e un chin cand merg sa-i cumpar incaltaminte fiindca greu gasesc incaltaminte fara taloneta.Mi-a aratat o multime de pliante,brosuri...de la tot felul de congrese unde s-a dovedit ca taloneta nu ajuta cu numic piciorul cu platfus.Mai mult decat atat, picorul plat este considerat un picior normal,atata timp cat nu deranjeaza,nu provoaca durere...eu zic sa nu te panichezi ca nu e ceva ce nu se poate remedia.o a doua parere medicala nu cred ca strica.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    ieri am fost cu fata la ortoped si mi-a zis ca are platfus....eu banuiam ceva .din cauza asta m-am si dus la un conrtol....am observat ca ,calca in interior foarte mult......sunt distrusa pt ca soacra mea are platfus si se vede foarte urat are picioarele in x......sapt viitoare vreau sa merg la centrul de orteze Biangi....acolo sa vad daca imi recomanda ceva,,,,intrebarea mea este ...platfusul se trateaza?? dr ortoped mi-a zis sa mai asteptam pana la 3 ani.....dar daca se agraveaza mai rau....cum sa mai astept cu fata inca 6 luni....se vede foarte bine ca are platfus.....nici pe jos nu poate merge mult ca cere in brate.......sincer nu mai pot imi vine sa o strand de gat pe soacra.mea....
    Si eu am avut platfus cand eram mica,dar acum numai am nimic,am fost dusa de la inceput la o clinica medicala unde mi s-a facut exercitii si am purtat si o vreme ghete speciale :)
    eu zic ca daca actionezi din timp se poate trata fara probleme.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    colega mea care este si ea stilist sta 12 ore in picioare si are platfus.la tratat oarecum cand a fost mica dar se mai cunoaste un pic la anumite sandalute,in rest nimic.scobitura nu o are deloc.

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Si eu am mers cu Marco in primavara la control pentru ca eu am platfus de cand ma stiu.Recunosc faptul ca am dureri de coloana dar mai ales de talpi la mers mult pe jos. In copilarie am purtat taloneta dar se pare nu suficient cat sa corecteze problema...in fine povestea e lunga.
    Acum de la premisa asta am si dus copilul la ortoped sa nu ma trezesc mai incolo ca daca are nevoie de taloneta nu o va purta ca face nazuri. Avea aproximativ 2 ani(prin aprilie-mai cam asa) cand am ajuns la ortoped si ne-a zis sa lasam copilul vara ce tocmai urma , sa umble in piciorusele goale prin casa. Fara papucei. Si apoi daca mergem la mare sa facem plimbari prin nisip desculti cat de mult posibil. Este un antrenament foarte bun pentru ca solicita acei muschiuleti plantari(parca asa se numeste zona cu pricina).Apoi ne-a spus ca ne asteapta toamna sa vedem cum mai sunt talpitele. Controlul i l-a facut urcandu-l pe o masa (biroul doctorului)care era de culoare inchisa si l-am tinut in picioare fara sa se miste pret de cateva secunde. Dupa ce am luat copilul imediat s-a observat pe masa forma talpii pentru ca se aburise locul unde a stat el in picioare. Este un test foarte bun. Ori piciorul ud pe pardoseala(gresie)de culoare inchisa ori incercarea cu masa inchisa la culoare si astfel se vad clar contururile talpitelor.
    Toamna cand am revenit a spus ca e de parere ca ar trebui pusa taloneta si ne-a indrumat sa mergem la Budimex sau Grigore Alexandrescu sa ii facem taloneta ca acolo se pot face. Am mers la Budimex la un medic pe care il cunoastem foarte bine si care ne-a trimis acasa si a zis sa lasam copilul in pace ca e prea mic, inca se formeaza adancitura, ca ei au talpita pufoasa si nu e nevoie de taloneta. Ne-a zis ca e suficient sa cautam sa ii cumparam copilului incaltaminte care deja are taloneta (brantul mai bombat cum este la taloneta) si sa stam linistiti. Te sfatuiesc sa mergi la mai multi medici si sa nu disperi. In plus biata ta soacra nu are nici o vina si crede-o ca nu ii e usoara viata daca are platfus.
    Modificata de andreuk; 08.01.2012 la 02:00:59.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    File0025..jpgVFmIXl_5175..jpgnu are doar talpa plata si oasele sunt putin deformate.....piciorusul fetitei mele arata exact ca cel din dreapta

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    sunt din bucuresti...angel24 unde ii pot gasi pe dn.ul dr?

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    sunt din bucuresti...angel24 unde ii pot gasi pe dn.ul dr?
    Ti-am trimis mesaj privat cu datele de contact ale doctorului Thiery.

Floricica Nou Venita emy2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    25
    Cauza transpiratiei care este? ce ti-a spus pediatra?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari