Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Scaun cu sange la copil mic

Buna dragele mele mamici,
    Am o fetita care pe 4 Iulie implineste 1 an si 3 luni.
    De doua saptamani face zilnic scaun tare,boabe, iar uneori cu sange pe scutec si in scaun.
    De la varsta de 8 luni i-am administrat la recomandarea medicului cate 8 picaturi de Fier Hausmann si 5 picaturi de vitamina c natural dimineata pe stomacul gol, pentru ca avea inceput de rahitism, nu-mi statea in fundulet.
    La inceput a fost constipata, iar apoi s-a reglat.
    Oare a ramas constipata de la fierul administrat 6 luni?
    Deasemeni la mesele de pranz imi mamanca cateva linguri de supa sau ciorba si foarte putina mancarica.
    Nici fructele, precum bananele, caisele, nectarinele, persicile, nu-i mai sunt pe plac.
    Dimineata mananca 150-200 ml lapte cu cereale, la pranz in jur de 50-100 ml supa+mancarica si fructe,iar spre seara 400 ml iaurt natural.
    Zilnic bea 200 ml ceai baby drink( 1 plic de baby drink in 200 ml apa).
    Cu ce o pot ajuta?
    De ce sangereaza si este constipata?
    Va rog din suflet ajutati-ma urgent.

Multumesc anticipat.
    Multa sanatate tuturor.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Cel mai probabil fetita a facut o fisura anala din cauza constipatiei. Sangele e la suprafata scaunului, nu?Si baiatul meu a avut pe la 2 ani probleme mari cu constipatia, la el aparuse din cauza ca nu vroia deloc sa manance fructe si legume. Odata ce a acceptat si aceste alimente a revenit totul la normal.Foarte important este sa consume multe lichide, in special apa plata.Ii mai poti da si ceai de musetel o data la cateva zile. Si sa faca miscare, pe cat posibil.Sa o lasati sa mearga in picioruse pe afara, o va ajuta. Sanatate!

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Mnanca putintel ......dureaza de mult situatia?Sigur are o fiura anala de la contipatie.dar de ce nu/i dai apa plata sii ii dai ceai..........????Apa plata e sfanta pt copii,fructe nu le vrea..........

ADY_ELA
    Guest
    Apa plata bea foarte putin, 30 ml toata ziua, asa ca i-am facut ceai(mai multa apa).1 plic de baby drink se face in 50 ml apa plata, iar eu il fac in 200 ml apa.
    Daca simte gust de ceai il bea mai bine.
    Fetita mea inca nu merg singura.O tin de manute, insa oboseste si nu merge mult in picioruse, mai mult deabusilea.
    Fetita accepta toate fructele si legumele, insa acuma nu.
    Mananca doar ce vrea si cat vrea.Stiu ca nu este bine sa o fortez.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    prietena mea tot la fel a vazut sange in scaunul copilului ei de 4 ani,si din pacate a trebuit sa fie operat.o operatie usoara de 20min,iar a doua zi era acasa.avea ceva la colon.dar nu avea sange la doar la suprafata,si in interior.daca are doar la suprafata se poate sa aiba doar o fisura anala,ii poti da cu bepanten.incearca totusi si dai apa,insista cu fructele kiar daca o lasi nemancata o masa,nu i se intampla nimik,dai ceai de musetel,evita tot ce constipa,pt a face mai moale.eu in locul dai ias da probiotice pt ca regleaza scaunul.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ady, tu sub ce forma ii oferi fructele fetitei tale? Daca accepta inca mancarea pasata, da-i fructele sub forma de crema.
    Fetita mea e mare si mananca orice sub orice forma. Dar inca ii mai dau fructele de la ora 10-11 sub forma de crema (chiar daca in timpul zilei mananca fructele si ca atare). Tin foarte mult la masa asta pentru vad ca o ajuta foarte mult si are un tranzit intestinal foarte bun; adevarul este ca Irini inca mananca piureul de fructe cu multa placere - pentru o consistenta si un gust placut, pe langa fructe (ex: piersica, mar, caisa, banana, suc de portocale) ii adaug si 6 masuri de cereale + jumatate de pahar de suc de piersici la cutie.
    Cand copilul este mai micut, asa ca fetita ta, cred ca exista destule modalitati de a il determina sa manance, fara a il forta. Eu pe Irini, cand era mai mica, nu o fortam... dar o pacaleam.

ADY_ELA
    Guest
    Fetita mea pana acum 2 saptamani imi manca orice fruct intreg.Musca singurica sau lua de pe masuta bucatele si le ducea la gurita.Are destui dintisori si maselute.Am inceput sa-i pasez iar, numai sa manance.
    Ieri m-a mirat ca a mancat 4 piersici mixate si 8 prune si tot a facut caca tare cu sange.
    Cred ca a mancat de foame.
    Am vorbit cu doctorita si mi-a spus sa nu ma alarmez, pentru ca este doar constipata.
    A zis ca daca facea scaun moale cu sange era grav.
    Mi-a zis sa-i bag pana la 3 supozitoare cu glicerina pentru copii in fundulet pe zi si sa-i dau cu unguent Hemorzon.

Floricica Nou Venita emy2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    25
    si baietelul meu a fost contipat o perioada, si pediatra ne-a prescris Biotics - probiotic sub forma de picaturi 5 pic / zi si sticluta se tine la frigider. Dupa acest tratament este mai ok.
    eu zic sa mergi si la lat pediatru sa vezi ce iti spune ... trebuie sa gasesti o solutie pentru fetita ta, incearca la homeopat ... este foarte incomod sa ai contipatie, am avut si eu o perioada, eram foarte irascibila, pana am gasit leacul la homeopat, si inainte de asta am facut n tratamente.
    Incearca sa ii gatesti cu ulei de masline, si asta este foarte bun pentru constipatie.

Floricica Nou Venita emy2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    25
    scuze, m-am uitat mai bine pe sticluta si picaturile se numesc "Protectis"

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari