Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MihaelaIordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2014
    Postari in forum
    1

Sanatatea piciorusului

Copilul meu in varsta de 3 ani, fetita, a fost diagnosticat de dr. Andrei Ioan Bogdan cu picior plat valg bilateral, ma rog platfus mai simplu. Este mai rau pe partea stg. Eu am observat deformarea de cand a inceput sa mearga, si m-am ingrijorat. I-am luat niste talonete, dar nu s-a rezolvat. Dnul dr. mi-a zis sa stau linistita acum, sa nu ii dau nici talonete, nimic...doar masaj, mers desculta vara, si sport mai tarziu. Eu nu pot sa fiu linistita ca picioarele sunt strambe si ma intreb ce o sa faca fetita mai tarziu? Cum o sa poarte ea pantofi? As vrea sa imi spuneti si parerea voastra daca este bine sa o las in pace si sa o dau sa faca sport.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Multi copii au platfus, dar din ce am citit stiu ca se rezolva problema o data cu cresterea micutilor.Daca nu esti lamurita pe deplin, poti cere sfatul altui medic:)

Floricica Nou Venita DanaRobitu's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2014
    Postari in forum
    1
    Este cea mai frecventa forma a tulburarilor de statica ale piciorului. Platfusul este o afecțiune des intalnita în randul copiilor si nu numai. Pana la varsta de 2 ani, piciorul plat este considerat fiziologic (normal).
    Ca aspect , pacientul calca pe partea interna a piciorului iar suprafata talpii vine in intregime sau aproape inintregime in contact cu solul.
    Cauzele care pot duce la aparitia acestei conditii sunt multiple:factori familiali, insuficienta musculoligamentara, mersul precoce, tulburari de crestere, rahitism, sedentarism, obezitate.La adulti, ortostatismul prelungit sau mersul pe jos pe distante mari pot favoriza deformarea piciorului
    Urmarile platfusului pot lua forme diferite: genu valgum(picioare in x), gonartroza, coxartroza, deformari ale coloanei vertebrale, tulburari de ordin respirator sau cardiovascular.
    Recuperarea consta in masaj si un program kinetoterapeutic adaptat varstei pentru tonifierea ,cresterea mobilitatii si stabilitatii piciorului si reeducarea mersului, daca este necesar.Dupa varsta de 4 ani se recomanda si talonetele(sustinatoarele plantare).
    Se recomanda mersul ocazional cu picioarele goale prin casa, gradina, pe nisip.
    http://kinesiobebe.webs.com/utile

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari