Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita craciun.lacra's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2011
    Postari in forum
    24

Rubeola?

Buna ziua,
    copilul meu are febra 38.8, ia deja tratament pentru febra si rosu in gat; dar de azi noapte au inceput sa apara bubite mici roz care il mananca foarte tare. E rubeola? Pot sa il spal pentru a-i calma mancarimile?
    Va multumesc.

mada_lyna
    Guest
    da-i cu tinctura mentolata,ii va mai alina mancarimea.

Membru inregistrat la
    20.06.2011
    Postari in forum
    24
    Eu nu locuiesc in Romania si nu cred ca gasesc aici tinctura mentolata...dar o sa ma duc la farmacie sa intreb totusi daca au ceva asemanator.Multumesc de sfat.

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Citat Postat de craciun.lacra Vezi mesajul
    Eu nu locuiesc in Romania si nu cred ca gasesc aici tinctura mentolata...dar o sa ma duc la farmacie sa intreb totusi daca au ceva asemanator.Multumesc de sfat.
    Iata cel mai bun sfat: mergi la medic mai bine, nu pe forum

Membru inregistrat la
    20.06.2011
    Postari in forum
    24
    Am fost la medic si vineri si sambata....vineri aparusera doar bubitele iar ieri a facut febra. I-au dat nurofen si perdolan pentru febra....si pentru mancarimi o crema, care nu prea are efect. Nu incerc sa imi tratez baiatul dupa ureche; eu doar am intrebat daca la rubeola poti sa ii faci un dus si asta nu mi-a raspuns nimeni. Aici, in Belgia nu poti suna in weekend la pediatrul tau....iar la spital nu mai am ce sa fac ca deja are tratament. Atat vroiam sa stiu, ca am uitat sa intreb la spital; daca ii pot face dus pe rubeola. Ma gandeam ca e vreo mamica care stie acest lucru. Va multumesc.

Membru inregistrat la
    20.06.2011
    Postari in forum
    24
    A venit azi pediatra si i-a facut o analiza (frotiu de gat) si a primit si rezultatul...se pare ca e scarlatina. I-a dat antibiotic sa ia 10 zile. acuma sper sa nu facem si noi ca nu am avut in copilarie nici eu si nici sotul meu.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de craciun.lacra Vezi mesajul
    Buna ziua,
    copilul meu are febra 38.8, ia deja tratament pentru febra si rosu in gat; dar de azi noapte au inceput sa apara bubite mici roz care il mananca foarte tare. E rubeola? Pot sa il spal pentru a-i calma mancarimile?
    Va multumesc.
    Il poti spala pe copil, fara probleme. Imi pare rau pentru voi ca este vorba despre scarlatina, ar fi fost mai usor sa fie rubeola.

Dar, asta este, ii dai antibioticul si va fi bine. Pentru protectia voastra, poti vorbi cu medicul si vezi daca nu va prescrie si voua antibiotic, Penicilina V. Aici, in Romania, se da Penicilina V preventiv la contactii pacientilor cu scarlatina. In acest fel se impiedica aparitia bolii. Si ar trebui sa faceti si voi un exudat faringian. Sanatate multa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari