Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068

Refuzul de a urina

Buna mamici,

Nu am mai scris de mult pe forum, dar uite ca ma confrunt cu o problema care mi-a pus capac de data aceasta...
    Osmicu are 2 ani si jumatate si in tot acest timp am avut ragazul suficient sa procesez ca teroristul meu nu este un baietel...sa spunem obisnuit. Este o "mana plina"...nu ai ragaz sa te plictisesti sau sa respiri...de fapt.
    Am ajuns la etapa dezvatarii de scutec...am considerat ca este maricel si deja intelege anumite lucruri, chiar daca de abia a inceput sa lege primele cuvinte...Stie sa faca deosebirea intre "pipi" si "oaoa" - asa spune el la caca...dar nu anunta dinainte.
    Niciodata in acesti 2 ani si jumatate Osmicu nu a facut pisu in afara scutecului...sau s-a intamplat de maxim 2 ori...nici macar la baie, unde ai spune ca apa l-ar stimula....Acum vreo doua saptamani i-am cumparat chilotei si am inceput sa il las fara scutec...fapt care l-a stresat la maxim...cand ii venea sa faca pipi devenea agitat, scancea, plangea, fugea prin casa....dar nu a facut decat cand chiar nu a mai putut sa se tina...
    Acum o saptamana la baie...s-a intamplat minunea...a facut pipi si a fost prima oara cand a vazut explicit cum se produce "fenomenul"...si de atunci a inceput circul...acum se agita si plange de fiecare data cand ii vine sa faca pipi...si refuza....Se abtine indiferent de ce metoda am abordat...sa il las, gol, in chiloti, in scutec...sa il duc la baie, sa il pun pe olita...Avem aceeasi problema cu "oaoa" pt. ca s-a speriat probabil cand l-a durut, el fiind mai constipat....si la fel se abtine pana cand nu mai poate....

Nu stiu cum sa procedez...m-am speriat ingrozitor si eu si sotul meu...cum sa convingi un copil sa faca pipi? Am inceput sa imi pun intrebari...daca de fapt il deranjeaza ceva...il doare ceva...desi in restul timpului nu are niciun comportament/simptom ciudat....
    Am mai discutat cu unele mamici subiectul si ele ziceau sa stau linistita...cand nu mai poate ii da drumul...dar mi-e teama sa nu se intample ceva cu rinichii lui...
    De analize la urina - ca m-am gandit ca poate il ustura - nici nu stiu cum am putea face...daca la olita nu face...iar cu punguta de urocultura este exclus!
    Sunt "incuitata"! A mai patit cineva ceva similar?

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Buna,Hayeti!In timp ce urineaza,pare ca-l doare?Doar daca l-ar deranja in timp ce face cred ca ar fi fost cazul de o analiza a urinei,in rest,cred ca e vorba doar de schimbarea la care a fost supus,inca nu s-a acomodat,el stiind ca poate face doar cu scutec...Sper sa rezolvati problema!Succes!

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Au fost cateva zile de cosmar...in care uneori am reusit sa il convingem sa mai faca si la baie, ca baietii mari. Nu are niciun disconfort la urinare....din ce mi-am putut da seama, ba mai mult, acum tine foarte mult sa il laudam pentru fiecare pipi...si ne zice "abo Omi pipi" adica bravo Osmi ca ai facut pipi. Momentan am renuntat sa il mai presez sa stea fara scutec, desi a inteles foarte bine cum sta treaba...inca nu intelege cand sa se abtina si cand nu....

sadia
    Guest
    Probabil nu era pregatit sa lase scutecul....De obicei copii cand lasa scutecul e destul de "traumatizant",altii refuza categoric caca ,se constipa ,probleme saptamane bune.la fel si pipi....siguranta scutecului si a nu se uda era perfect inainte......acum cand se gandeste ca va iesi pipi .........woooooowww pt el e asa un mare wwwwooooooww ce mi se intampla.
    Fiumiu la 3 ani a renuntat la scutec,la primi pipi ma chema ce minunea a fc el in olita ...pipi!
    La caca dezastru ! nu nu si iar nu.......l.am lasat pana ii iesea efectiv ,atunci fugeam repede in baie la olita,o facea cu urle si tipete eu tacuta si calma ba ma mai bufnea si rasul.....ca fiumiu incepe sa faca caca singur.eram deja avertizati de pediatra ce urmeaza,ea imi spusese atunci cand se agita la pipi sau caca sa nu fac nici un fel de gest,sa il ignori efectiv,sa il lasam destul de inependent in a.si face nevoile....sunt necesitatille lui sa si le asume......cam asa sa exprimat pediatru cand am anuntat.o ca lasam scutecul.va dura putin perioada cu urlete si negari daca noi vom ignora cat mai mult.
    Acum eu zic sa nu insisti sa faca pipi sa nu il tii in baie sau pe olita la cererea ta.lasa.l sa faca pe unde vrea si unde ii vine cateva zile(1 ,2 zile) si apoii isi da seama ca nu.i nimic rau,lasa.l singur sa isi descopere "fenomenele".
    Al meu cand a fc primele dati caca se ridica dupa olita cu mana la ochii ca zicea ca e bau bau in olita.........eu radeam.apoi radea si el..........si intr.o sapt, am fost ok.
    Inca o lectie ca,cu copii tre sa fii un munte de rabdare .
    SPOOOOR si multa bafta.

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Multumim frumos de raspunsuri...
    Discutam atat de mult despre metode de a dezvata copilul de scutec...si totusi nu-mi amintesc ca vreuna din mamici sa fii amintit si despre aceasta etapa a sperieturii urmata de refuz...Eu, desi de felul meu nu mai pierd cu una cu doua, de data asta mai aveam putin si o luam razna...mai ales dupa ce am stat si am pazit la el o noapte intreaga in care a refuzat sa faca pipi si se trezea din ora in ora zicand "pipi, pipi" chircindu-se sa se tina...si in cele din urma si reusind o noapte intreaga! Ca la un moment dat ma gandeam serios daca sa chem ambulanta sau nu...
    Il mai las o perioada sa se relaxeze si apoi revenim la "antrenament"...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari