Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita danielazahan's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2010
    Postari in forum
    5

Raguseala si rosu in gat in fiecare luna

are 2ani si 3luni fetita mea si avem mereu probleme cu gatul un mic sfat daca se poate mamici

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu prea pot sa te ajut ca fetita mea a avut suzeta si iarna asta,si cred ca datorita ei nu a facut niciodata rosu in gatut,dar iam mai dat si ceva in plus care te poate ajuta si pe tine.vitamina c pentru copii cred ca aproape 3 luni si niste pastilute cu propolis si miere care imi scapa numele lor,vreo 5 zile in fiecare luna.in rest nu am nicio idee

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    acum sper sa nu ma mai certe nimenidar vitamina c iam dato la sfatul medicului de familie,si ia mers bine,nu a racit deloc din ianuarie 2010 pana in februarie anul asta cand am dato la gradi.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    buna, am si eu o intrebare ..tusea se poate lua de la un copil la celalalt?? fetele cumnatei mele tusesc de mai bine de o luna. a fost pe la diversi pediatri a facut si aerosoli si tot tusesc....zilele trecute am fost cu fetita in vizita la ele ...si hop si a mea a inceput sa tuseasca fara sa fie racita fara rosu in gat.....asa dintr-o data a luat-o.....tuseste pana vomita mancarea.......e posibil sa fii luat tusea de la ele??? acum v-a trebuii sa umblu si eu pe la n doctori sa aflu ce are...sunt cu nervii la pamant...

Floricica Nou Venita claudette's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2010
    Postari in forum
    68
    poti sa duci copilul la salina sau la ocne, la vara. cica baile in apa sarata fac minuni

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    exudat faringian,fetelor si sanatate!!!

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    Prospan, sirop pentru tuse 2,5 ml de 3 ori/zi, iar pentru raguseala Dexametazona.
    siropul Prospan, e din plante, homeopat, fara reactii adverse!
    multa sanatate!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    nu prea pot sa te ajut ca fetita mea a avut suzeta si iarna asta,si cred ca datorita ei nu a facut niciodata rosu in gatut,dar iam mai dat si ceva in plus care te poate ajuta si pe tine.vitamina c pentru copii cred ca aproape 3 luni si niste pastilute cu propolis si miere care imi scapa numele lor,vreo 5 zile in fiecare luna.in rest nu am nicio idee
    Vrei sa spui ca cei care au suzeta nu fac rosu in gat?Adica nu mai intra bacteriile ca nu mai au loc?

""""Termenul de rosu in gat este o denumire populara pentru amigdalita. Amigdalita este o afectiune inflamatorie la nivelul faringelui si amigdalelor. Amigdalita mai este cunoscuta sub numele de: adenoidita, faringita, tonsilita.

Exista numeroase cauze pentru rosu in gat (amigdalita). Inflamatiile situata la nivel faringian pot fi primare (adica determinate de anumite cauze care actioneaza prima data la nivel faringian) sau secundare (adica apar in cadrul manifestarilor clinice ale altor boli).

Pentru faringitele primare exista doua cauze frecvente:

• infectii bacteriene

• infectii virale.

Infectiile virale sunt mai frecvente decat cele bacteriene. De obicei au evolutie mai usoara. Manifestarile clinice se caracterizeaza prin:

• debutului este insidios

• febra este redusa sau absenta

• starea generala este usor afectata

• nu exista adenopatie (adica inflamarea ganglionilor locali) sau aceasta poate fi usoara

• la examinarea cavitatii orale si a faringelui se constata mucoasa faringiana hiperemica (adica de culoare rosie), nu exista puroi.

Secretia faringiana recoltata este negativa pentru bacterii. Hemograma si alte analize de laborator sunt limite normale. Poate exista o scadere usoara a numarului de leucocite (leucopenie), situatie care se poate intalni si in alte infectii virale.

Faringita bacteriana este determinata de obicei de un anumit tip de streptococ (beta hemolitic de grup A). Acest streptococ determina manifestari clinice mai severe:

• febra este inalta

• starea generala este afectata

• pot exista alte simptome: cefalee, varsaturi, greata, astenie, inapetenta

• mucoasa faringiana este intens hiperemica

• exista exudat purulent (puroi) la nivelul amigdalelor

• exista afectare ganglionara - ganglionii care dreneaza limfa de la nivelul faringelui (sub angulo mandibulari) sunt mariti de volum, durerosi la palpare.

Streptococul poate fi identificat prin exudat faringian. Se poate constata o crestere a numarului de leucocite (leucocitoza) cu cresterea numarului de neutrofile (neutrofilie) - aceste leucocite fiind implicate in apararea impotriva bacteriilor.

Este important de facut diagnosticul diferential intre anginele virale si cele bacteriene, pentru ca tratamentul este diferit:

• anginele virale nu necesita tratament antibiotic. De obicei se vindeca spontan. Se administreaza antitermice, antialgice, antiinflamatoare nesteroidiene.

• anginele bacteriene necesita tratament antibiotic. Pentru infectiile cu streptococ se recomanda penicilina, la care este pastrata sensibilitatea pentru majoritatea tulpinilor. In caz de alergie la penicilina se indica clindamicina sau eritromicina.

Termenul de rosu in gat este o denumire populara pentru amigdalita. Amigdalita este o afectiune inflamatorie la nivelul faringelui si amigdalelor. Amigdalita mai este cunoscuta sub numele de: adenoidita, faringita, tonsilita.Exista numeroase cauze pentru rosu in gat (amigdalita). Inflamatiile situata la nivel faringian pot fi primare (adica determinate de anumite cauze care actioneaza prima data la nivel faringian) sau secundare (adica apar in cadrul manifestarilor clinice ale altor boli).Pentru faringitele primare exista doua cauze frecvente:• infectii bacteriene• infectii virale.Infectiile virale sunt mai frecvente decat cele bacteriene. De obicei au evolutie mai usoara. Manifestarile clinice se caracterizeaza prin:• debutului este insidios• febra este redusa sau absenta• starea generala este usor afectata• nu exista adenopatie (adica inflamarea ganglionilor locali) sau aceasta poate fi usoara• la examinarea cavitatii orale si a faringelui se constata mucoasa faringiana hiperemica (adica de culoare rosie), nu exista puroi.Secretia faringiana recoltata este negativa pentru bacterii. Hemograma si alte analize de laborator sunt limite normale. Poate exista o scadere usoara a numarului de leucocite (leucopenie), situatie care se poate intalni si in alte infectii virale.Faringita bacteriana este determinata de obicei de un anumit tip de streptococ (beta hemolitic de grup A). Acest streptococ determina manifestari clinice mai severe:• febra este inalta• starea generala este afectata• pot exista alte simptome: cefalee, varsaturi, greata, astenie, inapetenta• mucoasa faringiana este intens hiperemica• exista exudat purulent (puroi) la nivelul amigdalelor• exista afectare ganglionara - ganglionii care dreneaza limfa de la nivelul faringelui (sub angulo mandibulari) sunt mariti de volum, durerosi la palpare.Streptococul poate fi identificat prin exudat faringian. Se poate constata o crestere a numarului de leucocite (leucocitoza) cu cresterea numarului de neutrofile (neutrofilie) - aceste leucocite fiind implicate in apararea impotriva bacteriilor.Este important de facut diagnosticul diferential intre anginele virale si cele bacteriene, pentru ca tratamentul este diferit:• anginele virale nu necesita tratament antibiotic. De obicei se vindeca spontan. Se administreaza antitermice, antialgice, antiinflamatoare nesteroidiene.• anginele bacteriene necesita tratament antibiotic. Pentru infectiile cu streptococ se recomanda penicilina, la care este pastrata sensibilitatea pentru majoritatea tulpinilor. In caz de alergie la penicilina se indica clindamicina sau eritromicina.

terapiamedicala.ro

--------------------------------------------------------------------------------

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    buna, am si eu o intrebare ..tusea se poate lua de la un copil la celalalt?? fetele cumnatei mele tusesc de mai bine de o luna. a fost pe la diversi pediatri a facut si aerosoli si tot tusesc....zilele trecute am fost cu fetita in vizita la ele ...si hop si a mea a inceput sa tuseasca fara sa fie racita fara rosu in gat.....asa dintr-o data a luat-o.....tuseste pana vomita mancarea.......e posibil sa fii luat tusea de la ele??? acum v-a trebuii sa umblu si eu pe la n doctori sa aflu ce are...sunt cu nervii la pamant...
    Uite un articol interesant de pe copilul.ro:
    ""Tusea convulsiva este o boala infectioasa si contagioasa, caracterizata zilnic printr-o tuse chinuitoare, caracteristica, ce dureaza cateva saptamani. Germenul care o produce este un cocobacil numit Haemophiluspertusis sau Bordetella pertusis.

Infectia

Izvorul de infectie il constituie bolnavul de tuse convulsiva, care este contagios timp de 6 saptamani de la inceputul bolii. Transmiterea se face direct, prin aer, prin picaturile ce se proiecteaza in timpul tusei. Contagiozitatea bolii este foarte mare. Atinge indeosebi copiii, din momentul nasterii si pana la 7 ani. Nou-nascutul nu are imunitate transmisa de la mama. La sugar boala imbraca o forma grava, daca nu a fost vaccinat.
    De asemenea, este grava la orice copil debilitat. Gravitatea bolii se datoreste intensitatii spasmului tusei, bronhopneumoniilor secundare, reactiilor encefalitice. La adulti, boala se intalneste foarte rar. Imbolnavirea lasa imunitate solida si de durata.

Tusea convulsiva dureaza intre 7 si 14 zile. In timpul incubatiei nu apare vreun semn deosebit. Boala evolueaza in 3 faze:

Faza de invazie (de debut, catarala) dureaza 7-10 zile. Inceputul este inselator, asemanandu-se cu o infectie banala a nasului si gatului. La inceput tusea este necaracteristica, dar devine din ce in ce mai frecventa si rebela la calmantele tusei. In acest stadiu boala este greu de recunoscut. Din pacate, in zilele respective contagiozitatea bolii este cea mai mare.

Faza de chinte (de stare, stadiul convulsiv). Tusea devine din ce in ce mai frecventa, spastica, pana apar accesele caracteristice: copilul tuseste sacadat, de 10 pana la 20 de ori, din ce in ce mai repede pana ce respiratia se opreste in expiratie; copilul se roseste si chiar se invineteste; este ceea ce se numeste chinta.

Dupa mai multe sacade de tuse urmeaza o inspiratie profunda, suieratoare, pe care autorii au asemanat-o cu zbieratul de magar, cantecul de cocos sau cu cotcodacitul gainilor; etapa inspiratorie poarta numele de repriza.

Mai multe chinte si mai multe reprize formeaza un acces de tuse. Accesul de tuse este zguduitor, chinuitor, copilul se agita, este rosu la fata. Accesul se termina cu o expectoratie constituita din secretii si mucozitati alburii, vascoase, lipicioase, de multe ori copilul varsa. Accesele de tuse sunt variabile ca numar; in formele usoare cateva, in formele grave de zeci de ori, mai ales noaptea spre dimineata.

Apogeul frecventei este spre a 3-a saptamana a bolii, in intervalul dintre accese, starea copilului este buna. Temperatura este normala; in caz ca apare febra, trebuie banuita o complicatie. Din cauza efortului de tuse copilul lacrimeaza, are conjunctivele rosii, pleoapele sunt umflate, iar fata se buhaieste. La copiii la care au aparut incisivii inferiori, se poate produce o ulceratie a fraului limbii, semn caracteristic al bolii. Uneori crizele apar la alimentatie, plans, schimbari de temperatura, fum etc.

Faza de convalescenta (de declin) apare spre a 5-a saptamana si se caracterizeaza prin rarirea si atenuarea acceselor de tuse. Totusi in lunile care urmeaza, cu ocazia infectiilor banale ale cailor respiratorii, tusea reapare, imbracand alura convulsiva. Copiii mai nervosi pot tusi in acest fel multa vreme.

Diagnostic

In caz de crize tipice de tuse diagnosticul este usor de precizat. In schimb in formele atipice, usoare, care survin de obicei la copiii vaccinati, diagnosticul diferential este dificil. Unele pneumonii virale se confunda adesea cu tusea convulsiva (tuse asemanatoare, prelungita, leucocitoza, limfocitoza). De asemenea, se poate confunda cu mucoviscidoza.

Complicatii

Apar mai ales la sugari, la care boala este foarte grava. Daca febra depaseste 38,3°C se poate banui o complicatie pulmonara (bronhopneumonie, atelectazii, emfizem mediastinal, diseminarea unei tuberculoze preexistente, bronsiectazie), se pot ivi hemoragii (epistaxis, hemoptizie, hemoragii ale conjunctivelor, hemoragii cerebrale), toate fiind de origine mecanica. Convulsiile (exceptional de rare) pot fi date de asfixie sau de hemoragii cerebrale; pot aparea de asemenea in cadrul encefalitei. Cea mai frecventa cauza de deces este pneumonia.

Profilaxia

Tusea convulsiva este o boala cu declarare obligatorie. Izolarea la domiciliu se impune timp de 30 de zile de la inceputul chintelor sau 5-6 saptamani daca a fost surprinsa din faza de invazie.

Vaccinarea este mijlocul cel mai eficace de profilaxie. La noi in tara, vaccinarea antipertusis (A.R) se face cu vaccin asociat (Di-Te-Per - Difteric-Tetanic-Pertusis). Parintii sunt datori sa se prezinte la medicul de familie atunci cand se planifica vaccinarea respectiva. Rareori se intalnesc incidente si accidente dupa vaccinare. La copiii la care dupa prima sau a doua vaccinare cu Di-Te-Per a aparut un simptom neurologic, se va face in viitor bivaccin (Di-Te). De altfel, este recomandabil ca la copiii care au "suferit" la nastere (scorul Apgar mic) sa se faca vaccin fara fractiunea Pertusis (Per).

Tratament

Se face cu antibiotice si cu medicamente linistitoare ale tusei. Antibioticele care s-au folosit in tratamentul tusei convulsive sunt eritromicina si ampicilina. Ampicilina este cel mai bine tolerata de sugari, dar este mai putin eficace decat eritromicina sau rovamicina, care se folosesc, de preferinta, in ultimul timp. Durata tratamentului este de minim 8 zile.

In ceea ce priveste medicamentele linistitoare ale tusei, lista este lunga; din pacate eficacitatea lor este foarte redusa, iar multe dintre ele sunt contraindicate la sugar si copilul mic. Se vor evita supradozarile si prescriptiile de medicamente asociate pentru ca pot duce la deprimarea centrilor respiratori, stare de somnolenta permanenta. Alimentatia va fi formata mai mult din lichide, dar cu valoare nutritiva corespunzatoare. Se vor da mese mai dese; dupa chinta se va incerca sa se dea copilului sa manance.
    ""

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu la asta mam referit.la faptul ca iesea pe afara cu suzeta in gura si nu tragea aer rece.nu stiu de la ce se face rosu in gat ca nu a avut.dar eu cred ca a ajutato

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    nu la asta mam referit.la faptul ca iesea pe afara cu suzeta in gura si nu tragea aer rece.nu stiu de la ce se face rosu in gat ca nu a avut.dar eu cred ca a ajutato
    Nu se face de la aer rece.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;(scurt)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari