Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986

Raceala poate influenta rezultatul analizelor medicale?

Buna ziua dragele mele mamici, poate ma ajutati si pe mine cu cateva pareri daca se poate
    Prichindelul meu merge de o luna la cresa, sa acomodat super bine. saptamana asta a fost mai agitat si nu a prea mancat din cauza ultimelor maselute care ii ies si il deranjeaza destul de tare, sta mai tot timpul cu manutele in gurita si plange, astazi am fost sunata de doamna asistenta pentru a il lua de la cresa si totodata mi-a spus ca astazi a facut kaka "gri' si ca ei nu ii prea place culoare, la randul meu am spus ca eu cred ca este si din cauza alimentatiei, sau faptul ca nu prea a mancat mancare solida mai mult lapte intre timp a venit si domna dr care mi-a spus sa ii fac si ceva analize , am luat trimitere de la dr de familie si mergem sa le facem problema este ca ii cam curge nasucul si tuseste, deocamndata i-am dat oscilococinum si un sirop de plante de la plafar poate influenta analizele medicale?
    Si inca ceva nu a avut febra, nu scaun moale doar unul care i sa parut doamnei ciudat, si medicull de familie a avut aceai parere ca si mine ca din cauza alimentatiei acum o sa fac si analizele sa vedem , eu saptamana asta nu am am observat ceva ciudat la kaka era normal putin mai deschis la culoare decat de obicei nici chiar 'Gri' cum a spus ea, voi ce parere aveti?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Alinuta,culoarea gri este specifica celor care consuma lapte deci nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi,analizele daca este racit nu vor iesii modificate decat una din ele imi scapa acum (care arata ca are infectie in corp),eu i as face pt linistea tuturor un coproparazitologic si coprocultura apoi sange daca este cazul...la cresa copilasii sunt predispusi la diversi virusi asa ca nu v-a fi prima oara cand va racii..sanatate multa.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    De la raceala pot iesi usor crescute leucocitele, ele sunt responsabile cu lupta impotriva infectiilor si a inflamatiilor din corp, iar in timpul unor raceli creste numarul acestora dar nu alarmant de tare, depinde si de gravitatea racelii. Normal e sa fie intre 4.000- 8.000, baiatului meu spre exemplu, cand a avut pneumonie i-au iesit 16.000, deci destul de mult dar el avea febra 39 de cateva ori pe zi, scadea foarte greu, l-a tinut 3 saptamani starea asta. Cand era doar racit, avea intre 8.000- 10.000. Tot de aici isi pot da seama medicii si de tipul infectiei- virala sau bacteriana(in virala, nr.creste mai putin). Eu zic sa nu-ti faci probleme, medicii stiu cum sa interpreze rezultatele analizelor deci isi vor da sigur seama despre ce e vorba, in functie de valori. Sanatate!

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Multumesc mult dragele mele pentru raspunsuri, raceala nu este una serioasa, nu a facut febra doar nasucul care curge si o tuse usoara, oricum si eu sunt sigura ca culoarea de la kaka este de la alimentatie insa pe mine ma suparat foarte tare reactia dnei doctor de la gradi ar fi trebuit sa stie lucrul asta nu sa o ia din prima ca are ceva de a facut kaka culoarea aceea, oricum cateva analize nu strica
    Modificata de alinaflory; 04.10.2013 la 08:25:58.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    La o infectie in organism, VSH-ul iese mare, la fel si leucocitele. Dar un singur scaun cu o culoare usor modificata nu ar trebui sa influenteze opinia unui expert.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari