Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Probleme cu picioarele la copii

O data cu inaintarea in varsta a copiilor, pot sa apara in dezvoltarea lor, o serie de probleme cu picioare. Printre cele mai fercvente probleme sunt "picioarele in X", picioarele in forma de arc, platfusul si mersul pe varfuri.

Picioarele in X sunt atunci cand picioarele sunt indeparate dar genunchii sunt apropiati si se poate corecta daca copilul merge prin nisip sau daca pedaleaza (pentru periaoda de iarna o tricicleta/bicicleta de interior sunt cea mai buna alegre).

Picioarele in forma de arc sunt atunci cand desi picioarele se atung (sun apropiate) ramane distanta dintre ele. Acestea se pot corecta printr-un aport corespunzator de vitamina D iar daca acestea nu se corecteaza sau copilul are o tendinta constitutionala catre acestea, se recomanda purtarea de talpi ortopedice intre varsta de 2 si 7 ani.

Platfusul este o malformatie congenitala a piciorului la care talpa este prea putin scobita (picior plat). Majoritatea copiilor se nasc cu platfus insa pe parcurs, talpa se arcuieste. Copiii cu platfus nu au nici un impediment in a practica sporul si tratamentul se recomanda numai atunci cand apare durere si consta in purtarea de talonete speciale care sa ajuta la sustinerea piciorului.

Mersul pe varfuri, apare in general la copiii de pana in 2 ani, dar daca acesta persista si dupa varsta de 2 ani, se recomanda consultarea unui ortoped deaorece poate fi vorba chiar si despre afectiuni la nivelul sistemului nervos. Daca nu este vorba despre acest fel de afectiuni, atunci in general, medicul ortoped va recomanda punerea piciorului in ghips timp de 6 saptamani.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Am intalnit persoane care se laudau ca baietelul sau fetita este o(un) balerin(a)in devenire pt.faptul ca merg pe varfuri,daca ii sfatuiesti sa mearga la un consult medical IGNORA ,dar:
    -mersul in equin (mersul pe varfuri): desi poate fi considerat normal la copilul mic, este obligatorie excluderea unor cauze severe cum ar fi: sechele de picior varus equin, mersul equin spastic, mersul equin din miopatia Duchenne, etc
    NETRAT(NEGLIJAT) din timp poate determina deformari ale oaselor si structurilor articulare ale piciorului, care vor fi mai greu de corectat.

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    ar trebui sa imi fac griji ptr fiica-mea care la aproape un an uneori merge pe varfuri?dar nu tot timpul....ea nu merge singuri doar tinuta de manuta.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    pana la varsta de 2 ani nu este o problema si fetita mea mai merge uneori pe varfuri

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si Edi are momente de "balerina" dar se prosteste si asta se intampla doar uneori. Copiii care au probleme merg mereu pe varfuri, numai pe varfuri.

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    deci dupa ce varsta ar trebui sa imi fac griji?oricum la sfarsitul lunii mergem la control si am sa mai intreb si la dr sa vedem ce spune.
    multumesc ptr raspuns.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari