Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141

nu a facut pipi toata ziua

am si eu o porblema cu fetita are 2 ani si 4 luni este racita,mucoasa si aseara a facut si temperatura.problema este ca de azi de dimineatza pana acum nu a facut pipi,acum a facut dupa ce iam dat debridat si un supozitor cu glicerina ce a obligato sa faca si caca si pipi,oare de ce nu a facut pisuu?????????stii careva de ce??ca dr nu imi raspunde la tel

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    nu i ai dat suficiente lichide le a eliminat prin febra...transpiratie incearca sa i dai ceiut de galbenele si musetel este dezinfectant si ff bun cu putina miere...eu zic sa stai linistita si maine dimineata ar fi bine sa o duci la spital nu la doct pediatra acolo i pot face si aalize si asa aflii daca e ceva mai grav...da i multe lichide..supita ceiut si apaa

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    la fel ca si cryssa, te sfatuiesc sa ii dai multe lichide. Din cauza febrei, copiii se pot deshidrata usor, ceea ce e periculos. Cat mai multa apa si ceai caldut(nu fierbinte!).

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Din cauza ca a facut temperatura , iar organismul are nevoie de mai multe lichide . Cand copilul e racit foarte bun este si ceaiul de tei , iar daca nu accepta ceiuri , sunt si copii mai mofturosi , apa plata sau limonada .Ai mare grija sa nu se deshidrateze. Si supica de pui sau galusti este foarte buna atunci cand copilul e racit.Sanatate si speram sa revii cu vesti bune.

Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    deja am vesti foarte bune,aseara nu a mai facut temperatura,s-a trezit pe la 3 noaptea si a cerut la olita,azi de dimineatza a cerut si mancarica si s-a trezit foarte vesela

Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    mersi de raspunsuri,ma bagase in sperieti soacramea ca sa nu fac vreun blocaj la rinichi........se agita foarte mult(ingrijorata de ea)

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Sanatate Carinei, Cristina! Probabil din cauza febrei si lipsei de lichide nu a facut pipi. E normal sa te sperii si cand lucrul asta este si alimentat de cei din jur...

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Cristina sanatate la printesa.ma bucur ca e bine.
    De acum incolo multe lichide atunci cand e racita si are febra.

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    da, fetelor, apropo de subiectul asta, multe lichide cand face temperatura, insa cand e sub 1 an sau si sub 2 ce facem? a mea are 9 luni si daca nu vrea lichide, nu vrea si gata! aveti vreo solutie? nu e cazul acum, insa intreb preventiv .

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    tot p acest suvbiect , as avea si eu o intrebarea. cata apa treb sa bea intr-o zi un copil de aproape 2 ani? eu ii dau apa mai mult fortzat. ma tin dupa ea si o cert dak nu bea.. dar asa singura daca ar bea 50ml. eu ii dau in jur de 220ml pe zi, plus laptele dim si seara cate 180-200ml, dar noi avand prbl in trecut ca nu vroia apa deloc si sub nici o forma stiu ca laptele nu tine loc de lichide. asa mi a zis doctora ei :( :-/

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Citat Postat de claudia252820 Vezi mesajul
    da, fetelor, apropo de subiectul asta, multe lichide cand face temperatura, insa cand e sub 1 an sau si sub 2 ce facem? a mea are 9 luni si daca nu vrea lichide, nu vrea si gata! aveti vreo solutie? nu e cazul acum, insa intreb preventiv .
    Ii poti da hidrasec...sunt pliculete pt copii cu saruri pt a evita dezhidratarea. Eu ii dau fetitei mele de fiecare data cand are probleme grave cu burtica si are diaree pt a nu se dezhidrata,insa si atunci cand este bolnava cu febra si refuza lichidele ii dau 1-2 pliculete de hidrasec/zi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari