Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37

Megalocorneea, o problema?

Am fost cu piciul la oftalmolog pentru ca aveam impresia ca ii fuge un ochisor mai ciudat cateodata. Dr m-a linistit spunandu-mi ca intr-adevar are o asimetrie discreta dar ca nu trebuie tratata. A raspuns foarte bine si la intrebari si vede bine cu amandoi ochisorii. Insa desi toate rezultatele la masuratori au fost ok si el a fost cooperant si a raspuns bine la toate intrebarile mi-a spus ca are irisul mare, chiar mai mare decat al unui adult si ca trebuie urmarit pentru ca aceasta megalocornee poate fi un semn al unei afectiuni mai grave. Mi-a spus ca in momentul asta a facut toate testele si ca nu avem de ce sa ne ingrijoram momentan dar ca nu este exclus sa nu apara ceva pe parcurs. Desi am insistat sa imi spuna despre ce afectiuni este vb mi-a spus ca nu are rost sa ma incarce cu informatiile astea si chiar m-a rugat sa nu caut pe internet informatii. Bineinteles ca nu am ascultat si am cautat insa din pacate nu am inteles mare lucru pentru ca erau toate in engleza si erau niste termeni pe care nu reuseam sa ii traduc.Sunt un pic speriata. Piciul e ok, se dezvolta normal, mananca bine, e un copil vesel si istet. Aveti idee despre ce afectiuni ar fi vorba?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    in timp se poate ajunge la alte boli, dar nu din cauza megalocorneei, ci doar daca copilul mosteneste de la cineva diverse boli oculare...si asa cum a spus si medicul nu are rost sa citesti de pe intrenet pentru ca si daca vei gasi...bolile se asociaza mereu cu gena...in special in aceasta sfera!deci eu zic sa stai linistata, sa pastrezi masuratorile si anual sa mergi la oftalmolog....pentru toate masuratorile....nu stiu cat este de mare dar sunt investigatii care fie nu se pot face la copi foarte mici, fie se fac dar nu sunt ei cooperanti pentru ca necesita mult timp in care ei trebuie sa stea nemiscati, sa se uite in ceva anume...iar acest lucur e posibil dupa o anumita vasta!
    daca zici ca baiatul s-a nascut perfect sanatos atunci eu zic ca niciodata nu va avea nici o problema!
    multa sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari