Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Medicamentele pentru tratarea racelilor la copii, care sunt riscurile?

Din pacate in multe cazuri, medicamentele pentru tratarea racelilor, eliberate fara prescriptie medicala, sunt gresit considerate mai sigure si mai eficiente dar si "la indemana". Insa lucrurile nu stau deloc asa.

Medicamanetele eliberate fara reteta nu trateaza cauza racelii si nici nu vor ajuta ca ea sa treaca mai repede, au reactii aderse si nici nu sunt in general recomandate copiilor mai mici de 2 ani.

Pe de alta parte, analgezicele eliberate fara reteta, precum paracetamolul sau ibuprofenul pot sa reduca febra si sa amelioreze durerile in gat si cele de cap. Insa si aici exista cateva precautii. In primul rand, ibuprofenul nu pote fi folosit la copiii mai mici de 6 luni sau la copiii deshidratati care varsa, aspirina nu se administraeaza copiilor sub 18 ani deaorece este asociata cu sindormul Reye.

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    La fel si remediile naturiste. Am sa redau aici mai jos discutia cu pediatra lui Matei care de fiecare data imi argumenteaza foarte la obiect de ce recomanda (sau nu) un anumit medicament. In general noi doua vorbim mai mult de cele homeopate pentru ca am reusit ca pana la aproape 5 ani sa nu fie nevoie sa ii dam lui Matei antibiotic: niciodata.
    Dau cu copy/paste, pentru ca discutia asta am stenografiat-o pentru o prietena, la cererea ei.

"Argumentele pe care le-am primit sunt urmatoarele: ea nu recomanda echinacea tocmai pentru ca studiile sunt neclare (dar mi-a precizat ca e vorba de studii specifice facute de profesionistii in medicina), dar recomanda Esberitox N pentru ca este un produs cu un complex imunoactiv unic in lume (chiar daca contine si o parte echinacea, asta nu inseamna ca este doar echinacea, depinde apoi si de care parte din planta este vorba si metoda de extractie a substantei active care este de importanta capitala), care, fiind folosit din 1926 a trecut proba timpului si si-a dovedit eficacitatea indubitabil. Este foarte important ca un medicament sa aiba studii de laborator, studii preclinice si, dupa folosirea lui sa existe studii postmarketing (adica post-folosire) care sa demonstreze ca intr-adevar este bun. Aceste studii dupa lansare sunt vitale din punct de vedere a aprecierii sigurantei unui medicament, pentru ca numai utilizarea lui este dovada ca nu are efecte nedorite. Si, in acest sens, mi-a citat un studiu clinic desfasurat in Germania cu 1000 doctori care au administrat esberitox N la 141.400 copii (sugari si pana la 15 ani) fara sa aiba efecte nedorite."

De atunci, asa cum am mai scris de multe ori, chiar si aici noi luam toti Esberitox in cure de imunizare iar rezultatele au fost spectaculoase (au si site in limba romana:Esberitox N Tablete)

iubytzik22
    Guest
    Buna am si eu o intrebare in legatura cu zinnat la copii de 1 an si ceva......lu fii miu mi-a prescris doctorita zinnat 1 tableta la 12 ore....voi ce parere aveti....el are bronsiolita si nici acuma nu i-a trecut...in seara asta i-am pisat tableta si a baut putin dar a vomitat ....nu cred ca a avut timp sa isi faca efectul fiindca intr-o fractiune de secunda i s-a facut rau.....nu stiu ce sa mai cred...

Floricica Avansata mstefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    2.122
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Buna am si eu o intrebare in legatura cu zinnat la copii de 1 an si ceva......lu fii miu mi-a prescris doctorita zinnat 1 tableta la 12 ore....voi ce parere aveti....el are bronsiolita si nici acuma nu i-a trecut...in seara asta i-am pisat tableta si a baut putin dar a vomitat ....nu cred ca a avut timp sa isi faca efectul fiindca intr-o fractiune de secunda i s-a facut rau.....nu stiu ce sa mai cred...
    Buna!
    Dar de ce tableta? exista suspensie de zinnat care merge la copii de varsta asta si in cazul asta ar merge f bine dar trebuie sa iti dozeze dr. cantitatea. zinnatul are un gust amar, eu ii puneam putina peltea de gutui si apoi siropul in aceeasi lingurita si apoi multa apa.
    Sanatate!

mischa2000
    Guest
    eu una nu prea cred in copil ajus la 5 ani fara antibiotice ...
    doar sa fie crescut intr-un glob steril ...

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de mstefania Vezi mesajul
    Buna!
    Dar de ce tableta? exista suspensie de zinnat care merge la copii de varsta asta si in cazul asta ar merge f bine dar trebuie sa iti dozeze dr. cantitatea. zinnatul are un gust amar, eu ii puneam putina peltea de gutui si apoi siropul in aceeasi lingurita si apoi multa apa.
    Sanatate!
    A zis ca nu mai exista siropu respectiv de-asta mi-a dat tableta....m-am speriat ff tare in seara asta...mischaela nu stiu daca te referi la mine insa e racit si tot nu ii trece...siii dau tratament de vinerea trecuta....azi dimineata am terminat ceclodyne si mi-a zis ca tot racit e...inca nu i-a trecut....a zis ca bronsolitele astea care apar se vindeca mai greu....

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    A zis ca nu mai exista siropu respectiv de-asta mi-a dat tableta...
    Cum să nu existe ?
    Îl am eu în casă , și nepoțelului meu de 9 luni face tratament cu suspensie de zinnat .....

La bronșiolite e foarte indicat aerosoli , dacă ai putea să faci ar fii ideal ......

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    A zis ca nu mai exista siropu respectiv de-asta mi-a dat tableta....m-am speriat ff tare in seara asta...mischaela nu stiu daca te referi la mine insa e racit si tot nu ii trece...siii dau tratament de vinerea trecuta....azi dimineata am terminat ceclodyne si mi-a zis ca tot racit e...inca nu i-a trecut....a zis ca bronsolitele astea care apar se vindeca mai greu....
    Și ce ți-a mai prescris pe lîngă antibiotic ?

mischa2000
    Guest
    io ... nu era chestie generala ...
    ...
    de altfel ... in primavara raluca a avut bronsita ... medicul de familie i-a prescris tot ceclodyne ... nu s-a vazut nici o ameliorare ... apoi am fost la alt medic (cu bani) :) care ne-a prescris ceva cu k sau j ... imi scapaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ... si in doua zile deja s-au vazut efecte ...

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de amona Vezi mesajul
    Și ce ți-a mai prescris pe lîngă antibiotic ?
    Mi-a dat ketotifen 1/4 seara, nurofen ibalgin 5 ml de 3 ori pe zi,zinnat de 250 mg 1 tableta pe zi la 12 ore, humex expectorant, sirop 2,5 ml de 3 ori pe zi,ambroxol de 2,5 ml de 3 ori pe zi, clorfeniramina tot 1/4 seara,si vit c 10 picaturi pe zi....cam asta-i tot

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de amona Vezi mesajul
    Cum să nu existe ?
    Îl am eu în casă , și nepoțelului meu de 9 luni face tratament cu suspensie de zinnat .....

La bronșiolite e foarte indicat aerosoli , dacă ai putea să faci ar fii ideal ......
    am aerosoli dar nu sta...am incercat dar isi scoate masca de pe fata si nu ii place deloc...acuma sa vad maine cum este si daca tot nu merge il dau pe injectii sau ma internez cateva zile in spital...ca nu mai pot...m-am sat sa vad cum tot nu ii trece si cum tuseste...si acuma se mai inneaca seara....

+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari