Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061

Medicamente eficiente

Avand in vedere ca ne confruntam des cu probleme medicale si avem semne de intrebare in ceea ce priveste tratamentul pe care trebuie sa-l urmam, propun sa "subliniem" aici medicamentele care chiar si-au facut efectul si ne-au ajutat. Haideti sa ne ajutam reciproc, prin recomandari. Multa sanatate tuturor!
    - propun ca in acest subiect sa scriem atat medicamente pentru adulti, cat si pentru copii, specificand varsta, pentru a nu deschide subiecte separate

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Incep eu, prin a va recomanda:
    - sirop cu muguri de pin, ienupar si propolis-este un sirop pentru tuse/imunizare, ce a functionat foarte bine la strumf; a scapat si de tuse si nici nu s-a mai atins vreun virus de 2 sapt de el; e produs naturist, ca pret, undeva la 6-7 lei
    - aerius- un sirop ce fusese recomandat pentru pui, cand a fost racit,insa nu si-a facut efectul; eu am o alergie la ceva(nu am depistat cauza) si uneori imi apar bubite in gat; pot spune ca dupa 3 zile de tratament cu aerius, au trecut; ca pret e cam 20lei
    - bepanthen-ul in recomand atat pentru strumfi, cat si pentru parinti-noi il folosim pentru fundulet si incheieturi la copil inca din primele zile de viata; eu m-am dat o data pe o arsura facuta in bucatarie si mi-a trecut usturimea; ca pret, in jur de 20lei tubul
    - imodium-un alt medicament apreciat de mine- este pentru adulti- in cazul indigestiilor; se ia o capsula dupa fiecare scaun prost; la mine face minuni
    Multa sanatate tuturor si sa nu aveti nevoie de medicamente

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Un alt unguent eficient este Sudocrem-pentru iritatiile de la fundulet

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    o denumire nu are , un "titlu" siropul cu muguri de brad si ienupar si...
    unde il gasim? la Plafar???l-ai cumparat de la Farmacie???
    multumesc!

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Am cumparat de la farmacia Dona, insa o poti gasi cred si la Plafar, nu are o denumire, atasez o poza,sa vezi cum e cutia

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Stodal-un siropel ce si-a facut efectul la pui(avea tuse de la mucozitati, fara alte simptome); e un produs homeopat

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Din cate am inteles de la medicul ORL la care am fost cu Edi, pentru rosul in gat cel mai eficient antibiotic este Klacid-ul.
    Apoi ne-a recomandat ca toata iarna sa ii punem apa de mare in nasuc si sa il aspiram (apa de mare de la Humex), 5 pic de vitamina C naturala de 2 ori pe zi si o jumatate de pastiluta de propolis seara.
    Astea pe lamga cura de imunizare.

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Gabi, ce cura de imunizare pui in practica?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Pai am inceput cu bronchovaxom 10 zile pe luna cu 20 pauza 3 cure, acum facem pauza o luna si incepem iar cu 10 zile cu 20 pauza pana in martie,
    in acelasi timp i-am dat si imunogrip junior o sticluta intreaga 3 ml pe zi, cu 3 saptamani pauza
    Si acum incerc sa urmez si schema de la medicul ORL, dar cum acum are rosu in gat nu mi-a primit nici vitamina C nici propolisul

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Sa va spun, ca e perioada rece plina cu virusi-acum 2 seri a inceput sa ma doara gatul, aseara deja aveam frisoane, durere de cap, de muschi, ameteala, stari de greata...-am luat aseara un comprimat de solpadeine, iar acum dimineata sunt fresh(doar putin ametita deoarece nu am mancat 2 zile); sper sa ajute informatia; eu continui si azi cu 3 comprimate, sa fiu sigura ca sunt bine; sanatate tuturor

Floricica Debutanta cvaligabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2008
    Postari in forum
    726
    un produs ce la noi a facut minuni pt iritatia de scutec este solutia de nitrat de argint. Maria a avut aproape o luna o iritatie urata de tot si nu i-a trecut cu minic. Am fost la dermatolog si ne-a recomandata solutia asta insotita de violet de gentiana si o crema de la Avene Cicalfate. Dupa 3 zile a inceput sa fie mai bine, iarv acum la o sapt s-a vindecat complet. M-am bucurat mai ales ca nu atrebuit sa-i dau cu crema cu cortizon.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari