Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204

Lovitura la cap

fetita mea ,s-a impiedicat si a cazut cu capul de muchia de la calorifer si si-a spart pielea ,ii curge sange.nu a lesinat,nu a fost inconstienta.ce trebuie sa fac?
    taietura e in spatele capului,ascunsa de par

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Parerea mea e sa mergi totusi la un control sa nu fie ceva care nu se vede la suprafata.E posibil sa nu fie nimic, dar mai bine sa fii sigura. Va urez numai sanatate!

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    Iuliana eu zic sa mergi cu ea totusi la spital sa o vada si un medic...pupici printesei!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si fetita mea a cazut de multe ori foarte rau,si sa stii ca multi copii cad si se lovesc la cap.eu din acest motiv am sunato mereu pe pediatra ei si mia zis ca daca nui curge sange pe nas sau urechi,sau nu are stari de somnolenta sau lesin,nu are nimik copilul.asa ca eu iti zic sa nu te impacientezi

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Sierra, cum sunteti? Ce face Lizuca?

Daca vrei, pentru linistea ta, mergi cu ea la un control. Parerea mea este ca aceste lovituri sunt totusi superficiale, chiar daca curge sange... e normal sa curga daca s-a crapat pielea. Daca Lizu nu are stari de ameteala, somnolenta, daca nu s-a schimbat nimic in comportamentul ei, eu zic ca e ok.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Iuliana, eu cred ca pentru inceput ar trebui sa dezinfectezi locul, rana, cu apa oxigenata sau cu rivanol. Daca este mai mare taietura, du-te cu fetita la doctor, poate trebuie cusuta. Daca este o taietura mica, doar suna-l pe doctor si povesteste-i exact ce s-a intamplat.
    Eu stiu ca daca nu a avut acum nici somnolenta, nici pierderea starii de constienta, nici altceva si daca nu apar aceste stari nici in 24-48 de ore (cand ar putea - daca lovitura este mai profunda - sa se formeze un hematom) nu-i nicio problema. Vorbeste cu medicul vostru de familie sau cu pediatrul si urmareste fetita.
    Multa sanatate!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Daniela, da, ai zis foarte bine; eu am omis sa spun ca daca rana este mai mare are nevoie de cusatura.

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    multumesc pentru raspunsuri.am fost cu ea la urgente ,au cusut rana,i-au pus un pansament prins cu fire de fapt,si mi-a zis sa am grija sa nu vomite,sa nu fie somnolenta ,etc.ea nu are nimic,si acolo,cat am asteptat sa ne vina randul,atata harmalaie ce a facut!!! duminica trebuie sa ma duc cu ea sa o spele iar ,apoi marti sa o vada doctorita si peste 7 zile ii scoate firele.nu imi revin,nici nu stiu cum a putut sa cada asa de rau,eu eram pe pat ,ma descaltam ca tocmai venisem de afara,ea a fugit doi pasi mai incolo ,spre calorifer,s-a impiedicat in propriile picioare si a cazut cu ceafa de calorifer.pe momentu nu mi-am dat seama ca are rana dar cnad m-am uitat la mainile mele,aveam sange pe degete.am intrat in panica!!

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Imi pare rau ptr cazatura micutei , imi dau seama ce neliniste este in sufletul tau de mamica.. :( si eu am avut parte cu micutza de cateva ,cazaturi prin care sa lovit la cap. Una a fost la 10luni cand a cazut din pat (pe gresie)si sa lovit in frunte,a facut un cucui,m am speriat , dar dupa aceea am pus-o in scaun sa ii dau sa manance (si parca ii era f somn , adik parca o lua somnu'..,care la ea e imposibil sa adoarma in scaunel sau altundeva decat in patut) vreau sa va spun sinceer ca m am speriat f f tare, m am gandit imediat ca nu este ceva in regula si am sunat doctora, mi a zis si ea aceleasi lucruri kre le stiti si voi si mi a mai zis k daca este serioasa lovitura la cap , ea nu ma poate ajuta si ca trebuie sa o duc urgent la spitalul de copil. din fericire imediat ia trecut starea de somnolenta, si a inceput sa se joace si sa gangureasca... m am mai linistit :( eu cred ca ar trebui sa o duci la doctor daca ti se pare ca este mai altfel decat de obicei (daca are un comportament ciudat,cum ti sa mai spus somnolenta,sange pe nas....). sper sa fie bine si sa fie doar o sperietura.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de sierra Vezi mesajul
    multumesc pentru raspunsuri.am fost cu ea la urgente ,au cusut rana,i-au pus un pansament prins cu fire de fapt,si mi-a zis sa am grija sa nu vomite,sa nu fie somnolenta ,etc.ea nu are nimic,si acolo,cat am asteptat sa ne vina randul,atata harmalaie ce a facut!!! duminica trebuie sa ma duc cu ea sa o spele iar ,apoi marti sa o vada doctorita si peste 7 zile ii scoate firele.nu imi revin,nici nu stiu cum a putut sa cada asa de rau,eu eram pe pat ,ma descaltam ca tocmai venisem de afara,ea a fugit doi pasi mai incolo ,spre calorifer,s-a impiedicat in propriile picioare si a cazut cu ceafa de calorifer.pe momentu nu mi-am dat seama ca are rana dar cnad m-am uitat la mainile mele,aveam sange pe degete.am intrat in panica!!
    Imi pare foarte rau ptr ce-a patit micutza ta. sper sa nu se mai intample. si imi dau seama ce ai simtit si cum te ai panicat. si eu daca se loveste f rau ma speri f tare,daca mai vad si sange...cred k imi vine rau .. ma trec toti fiorii cand mi se pare ca ar fii patit ceva. sper sa fie bine si sa nu umble la pansament. va pup :*

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de sierra Vezi mesajul
    Iuliana, este foarte bine ca ati ajuns la urgenta. Ai acum alta siguranta, cineva o poate vedea in cazul in care se intampla ceva. Bine ca ea este bine, asta este cel mai important!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari