Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

La 3 ani si-a pierdut cunostiinta!

buna seara. Am si eu o problema cu fetita mea de 3 ani. dimineatza ne am trezit bine mersi, nu a vrut sa manance dekt f putin margarina cu gem si am plecat.ptr ca aveam treaba .pe drum a mai mancat un pic de covrig. ne am intors acasa la 1.15 cu gandu sa ii dau sa manance si la 2 sa doarma ca se trezise dimineata. m am dus in casa si am lasat o in curte cu verisori ei sa se joace. La nici 10 min a venit in casa plangand ca sa ii sterg un desen de pe mana,tatuaj de la guma. verisori mai mari i au dat guma sa mestece, n am zis nimic .decat sa nu inghita. la un moment dat cand a venit in caa sa o spal pe mana, am pus o pe un scaun la ghiuveta ,sa lasat moale deasupra ,nu mi am dat seama si ii ziceam ce are de nu sta cum trebuie , ca se uda. dupa care am luat o in brate si am vrut sa o pun in picioare si nu putea sa stea. atunci m am speriat si m am uitat la ea si eu si mama mea. era alba la fata si buzele la fel de albe. atunci a luat o mama sa ii vb , sa o tina treaza. eu am fugit dupa tel sa sun la salvare,ptr putin cred k si a pierdut cunostiinta,a pus o pe pat si ia deschis gura si ia suflat in gura ,atunci a reactionat si a inceput sa planga. dupa aia i am dat cu apa pe fata, am scos o afara.dar avea o stare de somnolenta. cu apa ce si a mai revenit. copii zic ca sa clatinat si a cazut langa o scara. ambulanta cand a venit in 10-15 min isi revenise complet. vb cu ei si chiar ii pupa . Nu prea m au lamurit doctorii, ca asa nu stiu , poate niste analize sau inca ceva dar numai tin minte cum se numeste. a zis ca au vazut o bine. acum nu stiu ce sa fac sau ce sa cred ca sa intamplat? de la cazatura? de la guma? sau o cadere de calciu la varsta asta?! analizele complete i le am facut in vara si era ok. :( m am panicat foarte tare. Nici acum nu reusesc sa imi revin.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Georgiana,imi pare rau ca micuta si tu treceti prin asa ceva...nu-ti pot spune decat ca ar fi bine luni sa-i faci o encefalograma si niste analize de sange complete (nu doar cele gratuite),nu este de joaca cu asa ceva.Chiar daca s-a lovit si nu sti este bine sa faci investigatii sa insisti la medicul de fam sa-ti dea trimitere ca ea oricum nu ii poate face un control decat pe exterior...sper sa fie bine asteptam vesti bune .

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Nu are medic de familie . unde as putea sa ma duc sa ii fac o encefalograma? este necesar acum? intr o saptamana plecam inapoi in grecia. si ma gandeam sa o las ptr acolo cu analizele si restu'...?!!!

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu nu as amana,chiar nu este de joaca si pana nu afli exact din ce cauza a lesinat nu ar trebuii sa pleci.Daca esti din Bucuresti ..la IOMC este pe langa fac de constructii,acolo cred ca fac si cu plata...sau mergi la orice spital la urgenta si zi le ca s-a lovit fara sa aiba cucui sau alceva si a lesinat...si insista sa-ti faca o encefalograma ca vei pleca cu ea din tara si vrei sa fi linistita.Iti recomand sa-i minti ca s-a intamplat cu cateva ore inainte altfel nu te vor primii.

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    PS:daca este necesar acum...???? eu cred ca da,copilul este posibil sa se fi lovit si sa aiba ceva hematom interior sa nu fie vizibil..si cu cat trece timpul este mai rau.
    Nu vreau sa crezi ca te presez,este copilul tau eu ti-am spus ce as face eu..ca mama in locul tau.La 3 ani nu prea sunt multe cauze din care sa-si piarda cunostinta,iar cele care sunt nu sunt deloc de neglijat,faci cum crezi...sanatate multa!

sadia
    Guest
    Avand doar 3 ani,e e cazul sa fugi repedeeeeee....Da cum medicii nu au luat-o la spital?.....,e foarte ciudat..
    Trebuia sa o ia,sa faceti investigatii,analize.le-ai zis ca nu stii exact de la ce sa intamplat,poate fii cazatura,poate fii guma,nu astepta...
    Stai un pic....ca nu inteleg,lamureste-ma...a venit ambulanta .a vazut-o ca e ok....si au plecat ?
    Acum cum se simte....
    Oricum iti spun sa fugi cat mai repede cu ea ,nu e de joaca,nu vreau sa te panichez,departe de mine............

mada_lyna
    Guest
    sa ne spui dak e bine fetita. multa sanatate!!

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Imi cer scuze ca nu am mai raspuns, ce sa intamplat ma dat peste cap. eu tot stau pe langa ea de atunci si n am mai vazut nici o schimbare, da medicii de pe ambulanta erau cred mai confuzii ca mine,deaia inca o data imi dau seama ca la noi in tara nu prea sunt medici pe care sa te bazezi, ei au vazut o ok cand au venit si nu sau ingrijorat prea tare. au ascultato, au controlat o pe la cap , pe spate daca are vre un semn. la urgente mi a zis ca nu o i au , era si weekend ,nu stiu ce sa zic ca n am reactionat bine,trebuia sa ma duc cu ea pe moment la doctor.am revenit in grecia si maine vreau sa o duc la doctor sa ii explic ce sa intamplat si sa imi zica ce este de facut.

Floricica Nou Venita Mamy3's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    ce ai mai facut cu fetita? ai reusit sa ii faci analizele?

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Da i am facut analizele, am fost la un pediatru din atena. a vazut analizele , a zis ca sunt bune. a consultat-o si la sfarsit mi a zis ca probabil a fost "un episod de lesin" , cam asa sa exprimat. ca probabil cand a plans nu a respirat cum trebuia . si ca nu il ingrijoreaza din punctul lui de vedere.dar ca sa fie mai sigur si ptr linistea noastra sa mergem si la un cardiolog.

Floricica Nou Venita Mamy3's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    Citat Postat de georgiana20 Vezi mesajul
    Da i am facut analizele, am fost la un pediatru din atena. a vazut analizele , a zis ca sunt bune. a consultat-o si la sfarsit mi a zis ca probabil a fost "un episod de lesin" , cam asa sa exprimat. ca probabil cand a plans nu a respirat cum trebuia . si ca nu il ingrijoreaza din punctul lui de vedere.dar ca sa fie mai sigur si ptr linistea noastra sa mergem si la un cardiolog.
    bine ca e ok, sanatate multa!
    probabil o fi fost vreo cadere de ceva...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari