Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986

Intoleranta la lapte la 1 an?

Buna ziua mamici. In urma cu 2 saptamani baietelul meu de 1 an a inceput sa aive scaune moi ajunsese chiar la 10 am trecut pe tratament Smecta, Biotycs baby, Debridat si lapte fara lactoza el consuma lapte normal Aptamil de la 7 luni+san si de la 11 luni numai formula. Se reglase scaunul totul bine apoi cand am incetat sa ii mai dau lapte fara lactoza iar a inceput, nu atat de multe cam 2 pe zi dar tot moi medicul mi-a spus ca nu are cum sa faca intoleranta la lactoza la varsta asta si mai ales daca pana acum a consumat dar totusi eu cred ca de la lapte are scaune moi sa ii schimb latele? sa incerc si altceva sau sa il tin mai mult pe cel fara lactoza, sa confruntat cineva cu asa ceva ? sincer nu mai stiu la ce dr sa ma duc si cum sa procedez

mada_lyna
    Guest
    eu cred k doar te-ai grabit. probabil mai trebuia lasat pe lapte fara lactoza inca vreo cateva zile. trece-l iar pe lfl si apoi,cand dispar semnele bolii, reveniti . plus ca flora intestinala nu se reface imediat. curele cu biotics etc se fac cate 10 zile,ceea ce inseamna ca se reface dupa 10 zile flora.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si la mine a fost aceasi problema. flora intestinala nu se regleaza asa de repede. dai lapte fara lactoza cel putin 2 saptamani. cu debridatul nu sunt de acord, mie doctoritza mi-a spus ca fiind dulce, alimenteaza dereglarea florei. dai probiotice si lapte fara lactoza, mar copt, carne de pui fiarta fara zeama, morcov, orez, ardei, telina (si alte radacinoasa). pe noi ne-a tinut vreo 3 saptamani tot asa cate 2-3 scaune diareice. multa sanatate!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Asa am patit si eu cu Andrei, de fiecare data cand i-am bagat lapte degresat, tinand cont ca de la 1 an, am inceput sa ii dau si lapte degresat, nu doar formula. Momentan, mananca Aptamil si ii merge execlent. Mai bine chiar decat milumil, care era preferatul lui. lapte ii dadeam de la muller sau milli si totul era ok cam o saptamana. Dupa o saptamana, invariabil incepea sa faca scane moi. Cand ii scoteam laptele degresat si il lasam doar pe formula, surpriza, scaune absolut normale.

La tine, daca ii dai doar formula si tot are scaune diareice, baga-l pe lapte fara lactoza macar 2 saptamani, vorba fetelor (aptamil fara lactoza e f bun!!) si 'mancare de diabetici' (vorba sotului meu). Daca tot nu se rezolva, nu are nimic de-a face cu laptele (ceea ce, din nou, si noi am patit), ci e vorba de o infectie stomacala. Enterol, mucilagiu de orez, in caz mai grav, furazolidona, calciu carbonic si lapte fara lactoza. Primele 4 macar o saptamana, lapte fara lactoza 2. Punct.

oanap85
    Guest
    daca avea intoleranta la proteina din lapte ,lactoza..vedeai pana la varsta asta..
    sa-ti spun ce mi-a zis mie medicul gastroenterolog:"ai gresit cu ceva in alimentatia copilului,ceva care nu i-a priit sau te-ai grabit sa-i introduci un aliment care nu trebuia "
    deci daca reactioneaza asa cand bea lactoza atunci probabil ca ceva nu i-a priit,fie o alimentatie necorespunzatoare ,fie un medicament..
    ptr ca stand si gandindu-ma cand a avut reflux baietelul meu am realizat ca eu l-am trecut brsc de la san la lapte praf aptamil ,apoi a inceput diareea si tratamente...
    schimba-i laptele ,dai o perioada fara lactoza (nan eu i-am dat la recomandarea medicului)apoi incet,incet fa-i trecerea de la fara lactoza la lactoza,incepi cate o cupa sa-i introduci,apoi 2 ..si tot asa..si nu-i mai da aptamil,eu acum tot aptamil ii dau fetitei insa baietelului nu i-a priit ,la fel facea scaune moi ..i-am dat nan si milumil lui
    multa sanatate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari